• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojo priimamasis

Ką reiškia "reaktyvūs pokyčiai"?

"Neseniai man buvo atliktas gimdos kaklelio citologinis tyrimas, - rašo Lina B. iš Trakų rajono. - Gydytoja informavo, jog rasti reaktyvūs pokyčiai. Kas tai? Gal tai jau vėžio pirmoji stadija? Prašau paaiškinti, nes išsigandusi gydytojos klausti neišdrįsau".

REKLAMA
REKLAMA

Reaktyvūs pokyčiai nėra nei vėžiniai, nei ikivėžiniai pokyčiai. Tokie pokyčiai rodo, kad ląstelės yra reaktyvios būklės, arba, vaizdžiai tariant, suerzintos. Tą ląstelių susierzinimą gali sukelti įvairūs veiksniai, pavyzdžiui, užsitęsę uždegiminiai procesai, hormoninė kontracepcija, spiralė, gimdos gleivinės atrofija, taip pat į makštį naudojami cheminiai preparatai.

REKLAMA

Netinka nei sviestas, nei margarinas

"Norėdami sumažinti cholesterolio kiekį kraujyje ir, be abejo, pasitikėdami reklama, visi puolėme sviestą keisti į margariną, - rašo kaunietė Kornelija. - O gal tai nėra teisinga?"

Jei jūsų kraujyje nustatytas padidintas "blogojo" cholesterolio kiekis, geriau atsisakyti ir sviesto, ir margarino. O į reklaminius klipus patartume žiūrėti atsargiau. Beje, cholesterolio perteklių organizme gan efektyviai mažina greipfrutų sultys, tačiau reikia nepamiršti, jog šiomis sultimis negalima užgerti jokių vaistų, nes minėtos sultys sutrikdo medikamentų pasisavinimą organizme (greipfrutų sultis patartina gerti tarp valgymų).

REKLAMA
REKLAMA

Kaip padidinti hemoglobino kiekį?

"Noriu sužinoti, kaip padidinti hemoglobino kiekį kraujyje natūraliomis priemonėmis? - teiraujasi Monika B. iš Panevėžio. - Beje, gydytojo paskirti geležies preparatai duoda tik trumpalaikį efektą: kol geri, tol gerai; nustoji juos vartoti - hemoglobinas iškart "krenta". Be to, geležies preparatai nelabai "patinka" skrandžiui".

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Hemoglobino kiekį kraujyje didina raudona mėsa (kasdien valgykite jautieną, veršieną, veršio kepenis ar jautienos liežuvį), taip pat natūralios sultys, raudonos uogos. Yra žinoma, jog hemoglobino rodiklius efektyviai kelia braškės. Kai kurie gydytojai rekomenduoja vadinamąją braškių dietą, kurios metu pirmąją dieną suvalgoma 1 kilogramas braškių, antrąją ir trečiąją - po pusantro, ketvirtąją - du, penktąją ir šeštąją - po pusantro, o septintąją - 1 kilogramas braškių. Valgant braškes reikia kuo ilgiau laikyti burnoje, lėtai kramtyti. Šios dietos laikymosi metu papildomai vartojamos tik įvairios košės, vaisiai ir daržovės, taip pat geriama daug žaliosios arbatos (tiesa, jei jūsų kraujo krešumas yra sutrikęs, žaliosios arbatos gerti negalima, nes ji skystina kraują). Beje, tokia dieta ne tik pakelia hemoglobino kiekį kraujyje, bet ir valo iš inkstų smėlį, gerina kepenų veiklą.

REKLAMA

Dar yra žinoma, jog hemoglobino kiekį kraujyje padidina šviežios ar koncentruotos kviečių želmenų sultys. Šios sultys taip pat stiprina imuninę sistemą, gerina kraujotaką ir medžiagų apykaitą, organizmą aprūpina mineralinėmis medžiagomis, baltymais, vitaminais ir fermentais.

Geležies preparatai taip pat reikalingi, tačiau jie turi būti paskiriami nedidelėmis palaikomosiomis dozėmis ir ilgam laikui (gydymo trukmę turite aptarti su savo gydytoju).

REKLAMA

Kaip suaktyvinti kepenų funkcijas?

"Norėčiau sužinoti, kaip suaktyvinti kepenų funkcijas be medikamentų?" - klausia Regina iš Plungės.

Kepenų funkcijai suaktyvinti tinka tulžį varanti arbata (jos galima įsigyti vaistinėse). Dar galima vartoti gydomuosius augalinius ekstraktus (jų taip pat yra vaistinėse), taip pat tinka šviežių vaisių ir daržovių sulčių kokteiliai (mišiniai). Netradicinės medicinos šalininkai teigia, kad kepenų darbą suaktyvina ant širdies duobutės nešiojamas malachito akmens pakabutis, taip pat žiedas su malachito akute, nešiojamas ant rankos bevardžio piršto. Kepenų darbą taip pat skatina tam tikri jogos pratimai bei viso kūno masažas (masažas, kaip žinia, suaktyvina visų vidaus organų veiklą).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar depresiją būtina gydyti?

"Mano draugė nuolat skundžiasi, kad serga depresija, bet į gydytoją nesikreipia, - rašo šiaulietė Viktorija A. - Noriu sužinoti, iš kokių požymių galima spręsti, kad sergi šia liga ir ar būtina ją gydyti? Jei taip, kaip depresija gydoma?"

Depresija - tai ne koks nors organizmo dvasinis trūkumas ar silpnybė. Tai ne tik liūdesys ir nuolat neapleidžianti prasta nuotaika. Tai liga, veikianti ligonio mąstyseną, mintis, jausmus, fizinę sveikatą ir elgseną. Todėl ją būtina gydyti. Ir kuo skubiau. Mat uždelstą depresiją išgydyti yra gerokai sunkiau, be to, ilgėja gydymosi trukmė, gresia ligos atkryčiai.

REKLAMA

Depresija išsivysto dėl daugelio priežasčių. Pavyzdžiui, dėl tam tikrų psichikos būsenų, kai kurių vartojamų vaistų, lėtinių ligų. Nustatyta, jog nemenką vaidmenį vaidina ir paveldėjimas ir, be abejo, nuolat patiriami stresai, įtampa, socialinis diskomfortas. Šią ligą gali sukelti ir staiga užklupusi didelė nelaimė, artimojo netektis.

REKLAMA

Depresiją, psichiatrų teigimu, galima įtarti, jei šeimos narys, giminaitis, draugas, bendradarbis pamažu praranda susidomėjimą tais dalykais, kurie anksčiau jam buvo labai įdomūs ir malonūs; kai nuolat esti liūdnas, nusiminęs, slegiamas prastos nuotaikos. Greta to gali pasireikšti bendras silpnumas, nuovargis, kaltės ir nepilnavertiškumo jausmas, svorio ir apetito pasikeitimas (vieni pradeda daugiau valgyti, priauga svorio, o kitiems - atvirkščiai: apetitas pradingsta, svoris krenta), sutrinka miegas, sunku susikaupti, dirbti. Kartais galvoje gali pradėti suktis mintys apie mirtį ar savižudybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Greta ką tik išvardintų dvasinių pojūčių (ligai diagnozuoti pakanka, kad iš paminėtųjų simptomų pasireikštų vos vienas kitas), ligonį pradeda varginti ir prasta fizinė būklė, pavyzdžiui, skundžiamasi galvos ir kitų kūno vietų skausmais, virškinimo sutrikimais, gali pasireikšti impotencija (vyrams) ar frigidiškumas (moterims).

REKLAMA

Depresiją, kaip minėta, yra būtina gydyti, nes kuo anksčiau ligoniui pradedama teikti reikiama pagalba, tuo mažesnė tikimybė, kad liga pereis į sunkesnę arba lėtinę formą. Atkreiptinas dėmesys į tai, jog negydant depresijos smarkiai didėja savižudybės rizika.

Tad jei pastebėjote, kad artimas žmogus pradėjo keistis (įtariate, kad jis gali sirgti depresija), nebūkite abejingi, padėkite jam suvokti, kad tokia jo sveikatos būklė yra labai rimta, kelia didelę grėsmę, ir pasiūlykite kuo skubiau kreiptis į šeimos gydytoją (jis nukreips pas specialistą).

REKLAMA

Depresija gydoma antidepresantais, psichoterapijos seansais arba kompleksiškai: antidepresantų ir psichoterapijos deriniais. Pastaraisiais metais plačiai taikoma šviesos, muzikos bei vandens terapija, kitos šiuolaikiškos fizioterapinės priemonės.

Gydymą parenka gydytojas, įvertinęs ligonio bendrą būklę, pasireiškiančius simptomus ir jų dažnį, gretutines ligas ir t. t. Būtina laikytis visų gydytojo nurodymų, skirtus vaistus vartoti ne savo nuožiūra, o kaip paskirta. Pradėjus vartoti antidepresantus, paprastai jau po poros savaičių pasijuntama geriau. Tačiau tai nereiškia, kad ligonis jau pasveiko, kad jam nereikalinga jokia pagalba. Gydymą gali koreguoti (mažinti vaistų dozes) ar jį nutraukti tik gydytojas, nes užsiiminėdami "saviveikla", sau tik dar labiau pakenksite (gresia ligos atkryčiai, ilgėja gydymosi laikotarpis).

REKLAMA
REKLAMA

Apie smegenų infarkto komplikacijas

"Noriu sužinoti, kokie simptomai rodo, kad žmogus susirgo smegenų infarktu ir kokios komplikacijos gali išsivystyti šia liga persirgus, - savo laiške rašo Zofija Butrimienė iš Kėdainių. - Ar, persirgus smegenų infarktu, ligoniui gali būti suteikta invalidumo grupė?

Kaip žinia, galvos smegenų infarktas yra ūmus galvos smegenų kraujotakos sutrikimas, kai, staiga užsikimšus galvos smegenis maitinančiai kraujagyslei, sutrinka smegenų audinio kraujotaka ir dėl to pažeidžiami smegenys.

Ši liga pasireiškia įvairiais neurologiniais susirgimais - priklausomai nuo to, kuri galvos smegenų arterija užsikimšo. Dažniausiai staiga nusilpsta galūnės, sumažėja jutimai vienoje kūno pusėje, sutrinka regėjimas ir kalba, svaigsta galva. Kartais dar gali skaudėti galvą, pykinti, sutrinka sąmonė.

Šios ligos eiga yra įvairi: ligonis gali visiškai pasveikti, gali likti nežymūs neurologiniai defektai, bet dažniausiai liga sukelia sunkią negalią (ištinka paralyžius, sutrinka regėjimas bei atmintis, gali pradėti vystytis silpnaprotystė).

Taip, persirgę smegenų infarktu, ligoniai gana dažnai pripažįstami neįgaliais. Mat po šio susirgimo, kaip jau minėta, dažnai lieka galūnių paralyžius, sutrinka jutimai, pusiausvyra, rega. Vyresniojo amžiaus pacientams dėl judėjimo negalios gali išsivystyti pragulos, giliųjų kojų venų trombozė, plaučių uždegimas ar plaučių arterijų embolija. Dažnai šios komplikacijos būna mirtinos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų