Europos Sąjungos (ES) biržų viltims įsitvirtinti Jungtinėse Valstijose pakenkė su Niujorko vertybinių popierių birža (NYSE) susiję skandalai ir europiečių "Eurex" nesutarimai su Čikagos konkurentėmis.
Europos vertybinių popierių biržų federacija (FESE) ne vienerius metus atkakliai ragino JAV įstatymų leidėjus ir reguliavimo tarnybas leisti ES institucijoms Jungtinėse Valstijose įrengti prekybos ekranus. Dabar europiečiai yra priversti prekiauti tarpininkaujant JAV bankams ar finansų maklerio įmonėms, o tai, pasak FESE, padidina sąnaudas.
Praėjusią savaitę Vašingtone viešėjusiam FESE generaliniam sektoriui Polui Arlmanui (Paul Arlman) nepavyko pasiekti beveik jokios pažangos. "(JAV) Vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC) nepajėgia suvokti, kad galėtų atsisakyti savo teisių arba kad ir jai gali būti naudingas abipusis pripažinimas", - sakė P. Arlmanas (Paul Arlman).
FESE norėtų, kad SEC pripažintų ES biržų standartus atitinkančiais Jungtinėse Valstijose galiojančias taisykles. "Kiekvienais metais jie (SEC) randa vis naują priežastį atidėti klausimo dėl europietiškų (prekybos) ekranų Jungtinėse Valstijose svarstymą, - teigė P. Arlmanas (Paul Arlman). - (Dabar) jie teigia peržiūrintys visą rinkos struktūrą dėl NYSE klausimo ir Čikagos biržų problemų".
Praėjusį ketvirtadienį NYSE pareiškė sieksianti penkias jos salėje prekiaujančias įmones nubausti maždaug 150 mln. JAV dolerių bauda už netinkamus prekybos būdus.
Spalį iš didžiausios pasaulyje vertybinių popierių biržos valdybos pirmininko pareigų atsistatydino Ričardas Grasas (Richard Grasso), o kai kurie investuotojai, pavyzdžiui, "Fidelity Investments", norėtų, kad tam tikras NYSE darbuotojų funkcijas atliktų kompiuteriai.
Tuo tarpu Čikagos prekybos birža (CME), kuri yra didžiausia Jungtinėse Valstijose išvestiniais finansiniais instrumentais prekiaujanti institucija, praėjusį ketvirtadienį teigė, jog reguliavimo tarnybos turėtų atmesti Vokietijos ir Šveicarijos konkurentės "Eurex" prašymą pradėti veiklą JAV rinkoje.
"Eurex" norėtų kitų metų vasarį atidaryti Jungtinėse Valstijose išvestinių finansinių instrumentų biržą, tačiau šiems planams priešinasi CME ir Čikagos prekybos valdyba (CBT).
Šią savaitę JAV rinkos reguliavimo tarnybos nusprendė nebesvarstyti europiečių paraiškos 60 dienų skubos tvarka, nors šalies išvestinių finansinių instrumentų sektoriaus asociacija tvirtai pritarė "Eurex" siekiams. Išvestinių instrumentų pirkėjus jungiančios asociacijos teigimu, europiečių atėjimas suaktyvintų konkurenciją ir sumažintų paslaugų įkainius.
P. Arlmanas (Paul Arlman) praėjusią savaitę buvo susitikęs su JAV Senato bankų ir finansinių paslaugų komitetų pirmininkais bei SEC komisaru Rolu Kamposu (Roel Campos). FESE generalinio sekretoriaus vizitas Vašingtone sutapo su praėjusios savaitės antradienį ir trečiadienį vykusiu ES vidaus rinkos komisaro Frico Bolkešteino (Frits Bolkestein) apsilankymu. Komisaras su JAV pareigūnais aptarė ES auditorių priežiūros klausimus.
Europos biržas vis labiau erzina amerikiečių pozicija dėl prekybos ekranų. Europiečius papiktino "Eurex" klausimą komentavusio CME vadovo Krego Donohju (Craig Donohue) pareiškimas verslo dienraščiui "Financial Times", esą neįmanoma įsivaizduoti, kad NYSE būtų valdoma iš Afganistano, o JAV reguliavimo tarnybos negalėtų užkirsti kelio netinkamai finansinei veiklai.
"Amerikiečiai, kurie (savo šalyje) patyrė "Enron" ir "WorldCom" (finansinius skandalus), atsisuka į europiečius ir ragina susitvarkyti bendrovių valdymą", - stebėjosi P. Arlmanas (Paul Arlman).
Reuters-ELTA