2000-2001 metų energetinė krizė Kalifornijoje atsiėjo maždaug 45 milijardus JAV dolerių.
Šią sumą paskelbę Kalifornijos viešojo politikos instituto (Public Policy Institute of California) ekspertai pažymėjo, jog į skaičiavimus buvo įtrauktas elektros energijos pabrangimas, verslo nuostoliai dėl elektros atjungimų (kurie kartais siekdavo net 6 dienas), taip pat bendras ūkio augimo sulėtėjimas.
Kaip rašo naujienų agentūra AP, ekspertai neįvardija beprecedentės krizės kaltininkų, tačiau vardija daugelį veiksnių, išprovokavusių problemas Kalifornijos energetikos rinkoje. Tarp svarbiausių veiksnių jie mini rinkos organizavimą, valstijos valdžios bandymus išvengti rinkos reguliavimo, energetikos bendrovių kainodaros politiką. Be to, krizę nulėmė ir kiti veiksniai, kuriems valdžia neturėjo įtakos. Kaip pažymi analitikai, 2000 metais gamtinių dujų kaina padidėjo, todėl elektros energijos gamybos kaštai taip pat išaugo.
Instituto ataskaitoje pažymima, kad net ir tuo atveju, jei valdžia neatsisakytų rinkos reguliavimo, elektros energijos kainos vis tiek išaugtų ir elektros atjungimų tikriausiai išvengti nepavyktų. Tačiau, kaip pažymima ataskaitoje, valstijos ūkiui ir verslui teko sumokėti pernelyg didelę kainą už ribotų laisvosios rinkos galimybių suvokimą.
Dėl krizės sutriko elektros energijos tiekimas, taip pat kilo politinis ir ekonominis chaosas, padidėjo elektros energijos tarifai. Kalifornijos krizė buvo sureguliuota 2001 metais, įvedus kainų augimo apribojimus.
ELTA