(BNS). Aukščiausiasis Teismas antradienį padėjo tašką buvusio sveikatos apsaugos ministro Konstantino Romualdo Dobrovolskio bei dar dviejų skandalingos rentgeno aparato pirkimo istorijos dalyvių byloje. Teisėjų kolegija atmetė Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuroro pavaduotojo kasacinį skundą ir paliko galioti išteisinamąjį nuosprendį. Aukščiausiojo Teismo nutartis yra galutinė ir neskundžiama.
Aukščiausiasis Teismas pripažino, kad pernai spalio 4 dieną paskelbtoje Vilniaus apygardos teismo nutartyje yra nekorektiškų išvadų, tačiau naikinti jos nematė pagrindo. Pernai birželio 13 dieną Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas nusprendė išteisinti, kaip nepadariusius nusikalstamos veikos, eksministrą K. R.Dobrovolskį, bendrovės "Medsanta" direktorių Vidmantą Damalaką bei bendrovės "Apex Medicus" direktorę Eglę Žukauskienę. Be to, bylos tyrimo metu nebuvo įrodyta, jog trišalė sutartis dėl rentgeno aparato pirkimo buvo pasirašyta vėliau nei nurodyta dokumente.
Minėtieji asmenys buvo įtariami dokumentų klastojimu sudarant sutartį dėl 3,5 mln. litų vertės rentgeno aparato pirkimo Klaipėdos jūrininkų ligoninei. Praėjusią vasarą šis aparatas - angiografas - pradėjo veikti ir yra naudojamas tiriant širdies ligomis sergančius pajūrio gyventojus. Sutartis dėl aparatūros pirkimo buvo pasirašyta paskutinę šio ministro darbo dieną - 2003-ųjų kovo 6-ąją. Bet prokurorai įtarė, kad iš tikrųjų K. R. Dobrovolskis dokumentą pasirašė kovo 14-ąją, kai jo, kaip ministro, įgaliojimai jau buvo nutrūkę.
Tuo metu buvęs ministras dar lankydavosi ministerijoje ir perdavinėjo reikalus naujajam jos vadovui Juozui Olekui. Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pareigūnų teigimu, K. R. Dobrovolskis pasirašė sutartį atgaline data ir paliko ją tarp kitų perduodamų dokumentų.
Ši sutartis esą buvusi nenaudinga ministerijai, už jos nevykdymą buvo numatyti dideli delspinigiai. Pareigūnai nesiginčijo, kad ši rentgeno aparatūra buvo reikalinga ligoninei, tačiau, jų vertinimu, jeigu būtų deramai atstovaujama valstybės interesams, būtų buvę galima suderėti mokesčių mokėtojams daug palankesnes sutarties sąlygas ir apsidrausti nuo didelių problemų sutarties nevykdymo atveju.
Specialiosios tarnybos slapta fiksavo telefoninius pokalbius tarp kaltinamųjų. Viename pokalbyje buvo ištarta frazė, kad naujasis sveikatos apsaugos ministras J. Olekas, pamatęs sutartį dėl šio rentgeno aparato, "gaus infarktą". Buvęs sveikatos apsaugos ministras visada tikino neturėjęs jokios asmeninės naudos ir negavęs jokių dovanų iš verslininkų sudarant sutartį dėl rentgeno aparato - angeografo - pirkimo.
K. R. Dobrovoskis antradienį BNS sakė, kad ketina išsiaiškinti, kiek širdies ligomis sergančių žmonių negalėjo pasinaudoti angiografu ir kiek mirė nesulaukę pagalbos, kol vyko tyrimas ir byla buvo nagrinėjama teisme.
"Būtinai surinksiu visas pavardes", - sakė gydytojas. Pasak jo, angiografas yra labai svarbus tiek diagnozuojant, tiek gydant ir ruošiant operacijai pacientus, gelbėjant infarkto ištiktus žmones.
Kaip skelbta, renovuotasis angiografas Klaipėdos jūrininkų ligoninėje buvo sumontuotas ir galėjo veikti, tačiau Sveikatos apsaugos ministerija nesutiko mokėti aparatūrą pateikusiai ir įrengusiai bendrovei "Apex Medicus" likusios 1,7095 mln. litų sumos už 3,1555 mln. litų vertės angiografą. Ministras Žilvinas Padaiga laikėsi nuostatos, kad neverta mokėti tiekėjui pinigų tol, kol byla nebaigta nagrinėti ir yra abejonių, ar minėtos aparatūros pirkimo bei renovavimo sutartis teisėta. Ligoninėje išmontavus nuo 1994 metų veikusį senąjį angiografą, kas savaitę po du-tris miokardo infarktą patyrusius pacientus Klaipėdos medikai reanimobiliais vežė į Šiaulius, kur yra galimybė atlikti reikiamus tyrimus.
Skandalingasis angiografas ligoninėje pradėjo veikti pernai birželio pradžioje. K. R. Dobrovolskis ministro pareigas ėjo 2001-2003 metais. Dabar jis yra Lietuvos radiologų asociacijos prezidentas, dirba Vilniaus universiteto Santariškių klinikose gydytoju konsultantu.
Beveik prieš porą metų, pradėję šios bylos tyrimą, STT pareigūnai Vilniuje ir kituose miestuose atliko daugiau nei penkiolika kratų ir poėmių Sveikatos apsaugos ministerijoje, medicinos reikmenimis, įranga prekiaujančiose bendrovėse ir kitur. Kilus skandalui, prieš dvejus metus, 2004-ųjų balandį, K. R. Dobrovolskis dviem paroms buvo sulaikytas ir uždarytas policijos areštinėje.