Šiais metais dėl netvarkingų dokumentų pasieniečiai į užsienio šalis neleido išvykti 290 vaikų. Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) duomenimis, 215 vaikų per Lietuvos valstybės sieną vyko neturėdami vieno arba abiejų tėvų sutikimų, 75 nepilnamečiams teko grįžti namo, nes jie neturėjo kelionės dokumento arba paso, arba jų pateikti dokumentai negaliojo.
Pasieniečių teigimu, prieš kelionę reikiamais vaiko dokumentais nepasirūpinę tėvai dažnai pasienio kontrolės punktuose reiškia nepagrįstas pretenzijas, skundžiasi VSAT štabui.
Kad nepilnamečių kelionės nenutrūktų pasienyje, o keliaujantieji neprarastų sumokėtų pinigų už bilietus ar kelialapius, VSAT primena vaikų laikino išvykimo į užsienio valstybes tvarką.
Jeigu vaikas vyksta į užsienį su abiem tėvais ar įtėviais, pasieniečiams pateikiamas vaiko Lietuvos piliečio pasas arba vaiko kelionės dokumentas. Šiuo atveju jokių papildomų leidimų ar kitokių dokumentų pasieniečiams pateikti nereikia.
Vaiko kelionės dokumentą pagal gyvenamąją vietą išduoda miesto ar rajono policijos komisariato migracijos tarnyba. Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio miestuose šiuos dokumentus gali išduoti ir miesto teritorinių policijos komisariatų pasų poskyriai.
Tačiau ne visos valstybės pripažįsta vaiko kelionės dokumentą - jų sąrašą VSAT skelbia savo interneto svetainėje www.pasienis.lt/on_road/. Todėl vaikui patartina turėti Lietuvos Respublikos pasą.
Jeigu vaikas vyksta su vienu iš tėvų, turi būti pateiktas antrojo iš tėvų sutikimas, kad vaikas išvyktų. Jame turi būti nurodyta, kuriam laikui ir į kokią valstybę vaikas išvyksta. Sutinkančiojo parašas turi būti patvirtintas notaro.
Tokio sutikimo nereikia, jei vaikas gyvena su vienu iš tėvų - vienas iš jų pripažintas nežinia kur esančiu ar yra miręs. Tuomet pateikiamas šį faktą liudijantis dokumentas - mirties liudijimas, atitinkamas teismo sprendimas.
Tokio sutikimo taip pat nereikalaujama, jei motina viena augina vaiką - yra vienintelis teisėtas juridinis vaiko atstovas. Tokiu atveju dokumentus tikrinantiems Lietuvos pasieniečiams privaloma pateikti vienišos motinos pažymą. Toks dokumentas išduodamas civilinės metrikacijos skyriuose.
Taip pat pasieniečiui gali būti pateikta motinos asmeninė knygelė valstybinei pašalpai gauti. Šios knygelės iki 1995 metų sausio 1 dienos buvo išduodamos vienišoms motinoms ir galioja iki vaiko pilnametystės. Gali būti pateiktas ir vaiko gimimo liudijimas, kuriame vietoj tėvo duomenų yra brūkšnys.
Jei vaikas į užsienį vyksta su tuo iš tėvų ar įtėvių, su kuriuo teismas yra nustatęs vaiko gyvenamąją vietą, Lietuvos pasieniečiams turi būti pateikta tai liudijanti teismo sprendimo kopija.
Jei vaikas į užsienį vyksta su tuo iš tėvų ar įtėvių, su kuriuo teismas nėra nustatęs vaiko gyvenamosios vietos, tačiau su juo vaikas gyvena daugiausiai, pasieniečiams turi būti pateiktas Vaikų teisių apsaugos tarnybos raštas, patvirtinantis, kad vaikas daugiausiai gyvena su kartu keliaujančiu vienu iš tėvų ar įtėviu.
Minėtame rašte privaloma nurodyti jo galiojimo terminą. Gavus tokį raštą, antrojo iš tėvų ar įtėvių sutikimo, kad vaikas laikinai išvyktų, nereikia.
Jei vaikas į užsienį vyksta su tuo iš tėvų ar įtėvių, su kuriuo teismas nėra nustatęs vaiko gyvenamosios vietos ir su juo vaikas negyvena daugiausiai, pasieniečiams turi būti pateiktas antrojo iš tėvų ar įtėvių, su kuriuo teismas yra nustatęs vaiko gyvenamąją vietą arba su kuriuo vaikas gyvena daugiausiai, sutikimas, kad vaikas laikinai išvyktų į užsienį.
Tokiame sutikime privaloma nurodyti jo galiojimo laiką ir raštą patvirtinti notaro spaudu.
Jeigu vaikas į užsienį vyksta su kitu jį lydinčiu asmeniu, pateikiami abiejų tėvų sutikimai. Sutinkančiųjų parašai turi būti patvirtinti notaro, o sutikime nurodoma vaiką lydinčio asmens pavardė, paso duomenys, kuriam laikui ir į kokią valstybę vaikas vyksta.
Jeigu vaikas į užsienio valstybę vyksta vienas, jis turi pateikti Lietuvos Respublikos piliečio pasą arba vaiko kelionės dokumentą ir abiejų tėvų sutikimą.
BNS