Per pastaruosius dvejus metus pasaulio šalių parlamentuose moterų skaičius padidėjo labai nežymiai ir pernai tesudarė varganus 14,3 procentų, teigiama šeštadienį, Tarptautinės moters dienos proga, paskelbtoje kasmetinėje Tarpparlamentinės sąjungos (TPS) ataskaitoje.
Ženevoje įsikūrusi TPS teigia, kad, jos duomenimis, šiuo metu šis skaičius yra padidėjęs vos puse procento. 2000 metais įstatymų leidėjų moterų buvo 13,1 procento.
Išimtimi iš taisyklės dar sykį tapo Skandinavijos šalys. Švedijoje moterys sudaro beveik pusę - 45,3 proc. - įstatymų leidėjų. 2002 metais Riksdage jų buvo 42,7 procento.
Šiaurės šalių parlamentuose dirba vidutiniškai 39,9 proc. moterų.
TPS teigia, kad norėdamos realiai paveikti politinius procesus, moterys turėtų kontroliuoti mažiausiai 30 proc. vietų parlamentuose.
Didžiausią pažangą padariusia šalimi pripažintas Pakistanas, kurio parlamente po paskutinių rinkimų dabar yra 72 moterys (padidėjo 21,1 proc.). Tai iš dalies lėmė naujas įstatymas, numatęs moterims 60 vietų kvotą.
Prasta padėtis yra arabų šalyse, kur moterų valdžios institucijose vis dar yra mažiausiai, nors ataskaitoje ir pažymima, kad kai kuriose arabų valstybėse, priėmus kvotas numatančius įstatymus, jų kiek padaugėjo.
TPS ataskaitoje reiškiamas nusivylimas Prancūzijos duomenimis - Nacionaliniame Susirinkime yra tik 12,2 proc. moterų (padidėjo 1,3 proc.), nors politinių partijų sąrašų sudarymą reglamentuojantis įstatymas teoriškai ragina deleguoti po lygiai moterų ir vyrų.
JAV Kongrese posėdžiauja 14,3 proc. moterų - jų padaugėjo vos 0,2 procento.
Vokietijoje padėtis geresnė - 32,2 proc. (padidėjo 1,2 proc.) Bundestago narių yra dailiosios lyties atstovės.
Pasak ataskaitos, vilčių teikia pažanga Rytų Europoje: 19,3 proc. (padidėjo 6,7 proc.) moterų yra Slovakijos, 18,3 proc. (10,8 proc.) - Makedonijos ir 14,3 proc. (7,1 proc.) - Bosnijos parlamentuose.
Tačiau parlamentams ir toliau pirmininkauja beveik vien vyrai.
TPS ataskaitoje teigiama, kad iš 249 pasaulio parlamentų moterys vadovauja tik 22-iem. Dauguma šių šalių yra besivystančios.
AFP-BNS