Svetimų neprisileidžiantis kompiuteris gali atsitverti ne tik slaptažodžiais ar biometriniu pirštų atspaudų, akies rainelės, balso tembro tikrinimu. Izraelyje išrasta nauja “elgesiometrijos” technologija, sugebanti identifikuoti vartotoją pasinaudojus paprasčiausia klaviatūra.
Ar dažnai tenka rašyti ranka? Žmonių, kurie tik retsykiais būna priversti tušinuku suraityti parašą kokiame mokėjimo kvite ar pakeverzoti kelis žodžius prie monitoriaus klijuojamuose lapeliuose, nesulaikomai daugėja. Visą protinio darbo produkciją jie išbarškina klaviatūra. Izraelio technologijų instituto “Technion” (http://www.technion.ac.il/) specialistai aptiko, kad ja barškiname nevienodai - pasirodo, kiekvienas kompiuterių vartotojas klaviatūra naudojasi tik jam vienam būdingu būdu. Tyrimais nustatyta, kad klavišų spaudymo procesas yra toks unikalus, kad gali atstoti biometrinius pirštų atspaudų ar akies rainelės matavimus. Ateityje klaviatūros “elgesiometrija” gali tapti kompiuterių sistemų apsaugos dalimi, užtikrinanti svarbių duomenų ar atskirų kompiuterių prieigos kontrolę.
“Technion” sukurtas tokios sistemos prototipas išoriškai niekuo nesiskiria nuo įprasto asmeninio kompiuterio. Visas sprendimas - grynai programinis. Speciali programinė įranga remiasi universaliu prognozavimo algoritmu. Ji analizuoja statistinę informaciją, kuri gaunama vartotojui naudojantis klaviatūra, ir įsidėmi specifinius vartotojo elgesio ypatumus. Vienas svarbiausių stebėjimo kriterijų - laiko intervalai tarp nuoseklių klavišų paspaudimų. Programos išskirtinumas - tai, kad ji gali identifikuoti vartotoją jam rašant bet ką. Lig šiol kai kurie panašaus pobūdžio sprendimai leisdavo atskirti teisėtą vartotoją nuo neteisėto tik tais atvejais, kai abu žmonės klaviatūra rinkdavo tą patį ilgą sakinį.
“Technion” kompiuterių fakulteto studentų ir profesorių išradimo naudojimo patikimumas priklauso nuo programinės įrangos “treniravimosi” laiko. Kuo jis ilgesnis, tuo identifikacija patikimesnė. Tačiau programos kūrėjai tvirtina, kad net ir per itin trumpą laiką “įžvalgioji” klaviatūra sugeba atskirti vartotojus labai patikimai. Tam pakanka vos kelių klavišais išbarškintų sakinių ar net žodžių, pavyzdžiui, surinkus sakinį “Ką tu veikei šiandien?” atpažinimo tikslumas siekia 90 proc.
Po pradinės “treniruotės” sistema toliau stebi, kaip vartotojas dirba klaviatūra, kaupia statistinę laiko intervalų tarp vienas po kito sekančių klavišų paspaudimų informaciją ir “sukalibruoja” savo tikslumą iki itin aukštų rodiklių.
Nors iš pažiūros darbo klaviatūra efektyvumą lemia tik įgūdžiai ir pirštų miklumas, mokslininkai teigia, kad plastmasinių mygtukų spaudymas yra sudėtingas procesas, kuriam įtakos turi daugelis veiksnių - kalbos mokėjimas, mąstymo ypatumai, motorinių reakcijų pobūdis, rankos dydis, pirštų ilgis ir kt. Instituto darbo grupė tobulina savo sprendimą įtraukdama ir įvairius “triukšmo” elementus, pavyzdžiui, kai klaviatūra naudojasi pirštą susižeidęs vartotojas (beje, prie “triukšmo” vertėtų priskirti ir kartais pasitaikantį didesnio alaus kiekio suvartojimą).
Įdomu, kad izraeliečių sukurtas “elgesiometrijos” sprendimas gali būti pritaikytas gerokai platesnėje srityje. Klaviatūrą gali pakeisti automobilio vairas ar lėktuvo šturvalas: specialistų manymu, “Technion” išradimą galima panaudoti identifikuojant “ne tuos” vairuotojus ar lėktuvų pilotus.