• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lig šiol viskas buvo aišku: internetu parsisiunčiami muzikos įrašai yra arba piratiniai, arba legalūs. Pirmuosius gausiai ir nemokamai tiekia P2P tinklai, antruosius su visokiais naudojimosi apribojimais pardavinėja internete veikiančios muzikos parduotuvės. Tačiau ispanai sugebėjo viską sujaukti: jų pardavinėjami įrašai yra kartu ir legalūs, ir piratiniai.

REKLAMA
REKLAMA

Vakar debiutavusi ispaniška garso įrašų parduotuvė “Puretunes.com” (www.puretunes.com) skaitmeninės muzikos gerbėjams siūlo dar vieną pasirinkimą. Vieną iš didžiausių pasaulyje (140 000 pavadinimų) parsisiunčiamų įrašų katalogą turinti svetainė anksčiau tik piratinių MP3 ragavusių muzikos mėgėjų dėmesį gali atkreipti ne tik dideliu pasirinkimu, galimybe išvengti įkyriai brukamos reklamos, “spyware” įdaro, virusų grėsmės, bet ir išvaduodama nuo kad ir nedidelių, bet vis dėlto pasitaikančių sąžinės priekaištų. Juk, kad ir kaip keiktum įrašų kompanijų godumą, faktų nepaneigsi - ši muzika vogta. Nuo tokios sąžinės graužaties “Puretunes” gundo išsigydyti tik už 3,99 JAV dolerius. Suprantama, ne už vieną dainą: tiek sumokėję vartotojai visai nakčiai (8 valandoms) įleidžiami į internetinę “Puretunes” garso įrašų parduotuvę, iš kurios gali temptis į savo kompiuterius ką nori ir kiek tik nori, nevaržomi įsipareigojimų neperrašinėti MP3 į CD, naudoti juos nešiojamuosiuose grotuvuose ir t.t. Nešk, kiek pakeli - bet tik iki ryto. Kitą kartą užsukti galėsi tik įsigijęs naują bilietą - vienai nakčiai, savaitgaliui (9,99 dol.), mėnesiui (24,99 dol.) ar visiems metams (po 13,99 dol. už kiekvieną mėnesį).

REKLAMA

Palyginti su didelį skaitmeninės muzikos gerbėjų entuziazmą sukėlusia “Apple” įrašų parduotuve “iTunes” (http://www.apple.com/music/store), kurioje vienas legalus MP3 kainuoja 0,99 dol., galimybė 8 valandas legaliai pumpuotis “The Beatles”, “Pink Floyd” ar naujausius garsių JAV atlikėjų albumus už 3 dolerius ir 99 centus kelia įdomių klausimų.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmiausia ar tikrai “Puretunes” muzika yra legali? Gal čia susisuko lizdą sukčiai, tykantis naivių internautų kredito kortelių numerių?

Madride įsikūrusi “Puretunes” yra teisėtai Ispanijoje veikianti įmonė, priklausanti privačiai olandų bendrovei “Chantik”, tad būgštauti dėl galimo sukčiavimo nevertėtų. Kas kita - jos platinamų garso įrašų teisėtumas. Būtent šia prasme galima įžvelgti sukčiavimą arba gudravimą - nelygu kaip pažiūrėsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pati “Puretunes” tvirtina, kad jos prekyba garsių įrašų kompanijų produkcija Ispanijos autorių teisių įstatymų požiūriu yra absoliučiai teisėta: bendrovė yra pasirašiusi sutartis su šios šalies Autorių ir redaktorių bei Artistų, atlikėjų ir muzikantų asociacijomis, pagal kurias už naudojimąsi garso įrašais mokama dainų autoriams, atlikėjams, muzikantams ir prodiuseriams. Tam tikra dalis pajamų už internete parduotas dainas turi būti pervedama abiem asociacijoms, kurios atstovauja muzikos ir tekstų autoriams, atlikėjams bei leidėjams. Būtent taip elgtis įpareigoja Ispanijos įstatymai. Sutinkamai su jais tais atvejais, kai nėra susitarimų su autorių teisių savininkais dėl atskaitymų nuo parduodamų kūrinių paskirstymo, dainų atlikėjams ir garso įrašų kompanijoms reikia mokėti vienodus honorarus.

REKLAMA

Amerikos garsų įrašų pramonės atstovai tokią “Puretunes” veiklą vadina pačiu tikriausiu piratavimu, nes internete pardavinėjamos dainos, dėl kurių įrašų kompanijos nėra davusios savo sutikimo. “Puretunes” atsikerta, kad neįmanoma sudarinėti atskirus licencijavimo sandorius su kiekviena garso įrašų kompanija, nes “jų yra labai daug”, be to, dažniausiai į siunčiamus laiškus ar skambučius išvis neatsakoma. Pasak jos, būtų kur kas geriau, jeigu kūrinių teisių valdytojai atsiųstų autorių teisėmis besirūpinančioms Ispanijos asociacijoms duomenis, kur pervedinėti surinktus pinigus.

REKLAMA

Autorių teisių įstatymų Ispanijoje ir JAV kolizija suteikia galimybę “Puretunes” išvengti tiesioginių derybų su didelėmis įrašų kompanijomis, kurių baigtis ir taip akivaizdi: neverta tikėtis, kad vienas MP3 failas kainuotų pigiau nei dolerį. Dabartinis Ispanijos teisės požiūriu legalus “Puretunes” verslas žada visai neprastas pajamas, nes autorinių atskaitymų asociacijoms dydį juokinga lyginti su licencijų kaina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Panašų akibrokštą Amerikos garso įrašų pramonė patyrė prieš kelerius metus, kai jos produkciją pagal panašų modelį ėmė siūlyti ispanų kompanija “Weblisten” (www.weblisten.com). Tiesa, kelios didelės garso įrašų kompanijos ėmėsi tampyti ją po teismus, tačiau dėl ilgų Ispanijos teismo procedūrų nagrinėjant apeliacijas “Weblisten” sėkmingai veikia jau 5 metus. Tačiau dabar JAV verslininkai jaučia kur kas didesnį pavojų: “Weblisten” orientuota į ispaniškai kalbančius vartotojus, o “Puretunes” - į visus, kurie tik supranta angliškai.

Pasirinktas verslo mechanizmas iš pažiūros žada sėkmę: palankūs Ispanijos įstatymai, spartūs JAV, kur įkurdinti “Puretune”, serveriai, interneto kanalai, patrauklios kainos už legalią muziką - ko daugiau reikia interneto parduotuvei? Nebent staigaus lankytojų antplūdžio. Bet ir tai jau buvo numatyta: “Puretune” juos “užsisakė” pradėjusi bendradarbiauti su 10 mln. P2P vartotojų turinčia “Grokster”. Vakar prasigrūsti iki “Puretune” dainų katalogo buvo beveik neįmanoma: prieš paprašant atsegti piniginę lankytojams siūloma parsisiųsti 25 dainas nemokamai. Ir, suprantama, absoliučiai teisėtai…

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų