GSM domenai šiek tiek primena internetinius: naršydami registruotojų svetaines išsirenkate norimą vardą, sumokate nedidelį metinį mokestį, vietoj DNS serverio gaunate penkiaženklį numerį, ir - tik pamanykit! - pradeda suktis jūsų nuosavas SMS fabrikėlis, kitiems barstantis informaciją, o jums - pinigėlius.
Kalbos apie kažkokius GSM domenus anaiptol nėra kliedesiai, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Paimame automatizuotų SMS paslaugą, pridedame valdymo per WWW sąsają, užpilame laisvai pasirenkamais raktažodžiais, gerai gerai papijariname ir paliekame troškintis savo sultyse. Būtent tokį receptą sumąstė SMS paslaugomis besiverčianti D. Britanijos bendrovė “Messages” (www.messages.tv), besiruošianti po kelių dienų patiekti rinkai savo paslaugą “iTagg” (www.itagg.com).
“iTagg” - tai įprasta dvikrypčių SMS žinučių paslauga, kuri puikiai pažįstama kiekvienam iš mūsų. Jei norime čia ir dabar į mobilųjį gauti orų prognozę ar kokį anekdotą, specialiu trumpuoju numeriu siunčiame užklausos raktažodį ir netrukus gauname ko pageidavę. O dabar įsivaizduokite, kad galite įsigyti nuosavą, tik jums ar jūsų įmonei priklausantį raktažodį (PETRAS, PICA arba KINAS), kurį trumpuoju numeriu išsiuntę jūsų draugai ar klientai į savo telefonus gaus jūsų parengtą informaciją apie tai, kas juos domina - kokiame bare šį vakarą jus galima surasti, kaip išsikviesti picą ar ką gero rodo artimiausias kino teatras.
Nuosavą SMS “serverį” siūlantys “užkurti” GSM domenai kainuoja 9,99 svarus per metus. Palyginti su dabar britų operatorių verslo vartotojams siūlomomis automatinių SMS paslaugomis, kurios kainuoja apie 500 svarų per mėnesį, tai tikra revoliucija. Be to, “Messages” perkantiems domenus nemokamai suteikiama dar 20 subdomenų. Aišku, jei paslauga įsibėgės, už patrauklesnius vardus spekuliantai prašys dešimteriopai ar šimteriopai daugiau. O tuo tarpu “iTagg” svetainėje (www.itagg.com) galima pasitikrinti, ar pageidaujamas domenas yra laisvas. Jei taip, jį bus galima įsigyti (čia pat arba per kitus GSM domenų registruotojus). Kol kas susimokėti “iTagg” tinklapyje negalima - paslauga debiutuos kitą savaitę, vasario 9 d.
“Messages” pateikia keletą pavyzdžių (http://www.itagg.com/platforme.net?itaggpage=mediacentre&item=itaggexamples), kam ir kaip gali praversti nuosavi mobiliojo ryšio domenai. Antai tūlas pilietis, turintis interneto svetainę, kurioje skelbiami anekdotai, nusipirkęs domeną BAJERIS gali pradėti rinkodarinę operaciją, ragindamas visus, norinčius išgirsti šviežiausią ankedotą, siųsti raktažodį BAJERIS tam tikru trumpuoju numeriu. Anekdoto gavėjas mokės už siunčiamą ir gautą žinutes, savo dalį atsiims operatorius ir “Messages”, o domeno BAJERIS savininkas gaus savo komisinius.
Domenų savininkai automatizuotų SMS turinį ir įvairius nustatymus gali valdyti per svetainėje pateikiamą valdymo skydelį. Jis suteiks galimybę keisti informaciją ir gauti žinių apie klientus. Pavyzdžiui, nekilnojamojo turto agentas, “iTagg” tinklapyje peržiūrėjęs savo įmonės GSM domeno registracijos žurnalą, matys žmonių, kurie domėjosi konkretaus pastato ar sklypo kaina, telefonų numerius ir žinutės siuntimo laiką. “iTagg” paslauga gali ypač praversti tiems, kuriems atnaujintą informaciją apie savo paslaugas tenka skelbti kas dieną - klubams, kino teatrams, žaidimus organizuojančios TV ir radijo stotims. Tereikia prie reklaminės medžiagos pridėti savo domeno vardą, ir besidomintys SMS žinutėmis gaus pačias naujausias žinias.
Ar prigytų ir Lietuvoje GSM domenai už 50 Lt metams? Klausimas grynai retorinis - juk jį pirmiausia reikėtų užduoti ne fantazijos nestokojantiems vartotojams, bet didelę pajamų dalį iš SMS gaunantiems mobiliojo ryšio operatoriams.