Tai primena ištrauką iš siurrealistinio filmo: nežinia iš kur staiga išdygusi minia sukuria keistą situaciją, suglumina aplinkinius ir po dešimties minučių dingsta lyg į vandenį. Tipiškas Niujorke siautėjančių elektroninio pašto gaujų braižas.
“The Wired” papasakojo linksmą istoriją apie įdomią socialinės inžinerijos praktiką, kurios ėmėsi “The Mob Project” pavadinto sumanymo vykdytojai. Rengdami masines gluminimo akcijas jie stengiasi įleisti gaivaus netikėtumo į nuobodžiai įprastą niujorkiečių gyvenimą.
“The Mob Project” neturi savo tinklapio, kuriame būtų aprašinėjami jau įvykdyti ar tik rengiami projektai ir pateikiamos instrukcijos jų dalyviams. Visi ryšiai tarp savanorių gaujos narių, kurių dauguma vieni kitų nepažįsta, palaikomi elektroniniu paštu. Juo koordinuojami ir vykdomos operacijos veiksmai - pranešama apie paskirtą susitikimo vietą, nurodomi sutartiniai ryšininkų ženklai, slaptažodžiai. Naujam išpuoliui rengiamasi paprasčiausiai persiunčiant gautus “The Mob Project” koordinatorių el. laiškus patikimiems draugams ar pažįstamiems, norintiems įsitraukti į gaują.
Jokio kriminalo čia nėra: visi jos nariai - normalūs, padorūs žmonės, kuriuos vilioja ne tik bendra idėja, bet ir iš paauglystės išlikęs ir vis dar neįgyvendintas noras tapti gaujos nariu. “The Mob Project” leidžia jį įgyvendinti nepažeidinėjant įstatymų.
Pirmasis tokių el. pašto “banditų” antpuolis vieno antradienio vakarą buvo įvykdytas “Macy’s” prekybos centre Manhetene. Į kilimų skyrių klegėdama sugužėjo gal šimto žmonių minia ir sustojo ratu apie 10 tūkstančių dolerių vertės didelį kilimą. Nustebęs pardavėjas ir skyriaus vadybininkas klausėsi, kaip jie aptarinėjo jo privalumus ir trūkumus. Galima įsivaizduoti, kaip jie pasijuto, kai atsargiai klausinėdami sužinojo, kad visi čia atėję žmonės kartu gyvena kažkokiame priemiesčio sandėlyje ir atvyko išsirinkti, pasak jų, “Meilės kilimo”, kuris pagal dydį tiktų jų žaidimams. Be to, anot vieno iš susirinkusiųjų, jie visada viską perka tik kartu. Po dešimties minučių, aptarę dėmesį patraukusį kilimą ir bendromis pastangomis priėję išvadą, kad jis netinka, visi susirinkusieji prasmego it skradžiai žemę, sparčiai išsivaikščioję į skirtingas puses.
Iš pusiausvyros išmušto kilimų pardavėjo veidas - nepaprastai kruopščiai rengtos operacijos rezultatas. Paskirtą operacijos dieną visiems gaujos nariams liepiama sinchronizuoti savo laikrodžius pagal tikslų laiką rodančią svetainę (http://www.time.gov/timezone.cgi?Eastern/d/-5/java/jaVa) ir 19 val. ateiti į vieną iš keturių netoli vienas nuo kito esančių barų. Baras kiekvienam akcijos dalyviui paskiriamas pagal jo gimimo mėnesį. Išsiuntinėtame el. laiške taip pat apibūdinama kiekvieno baro vieta, kur rinksis gaujos nariai (pavyzdžiui, prie įrėmintų leopardo ir dramblio nuotraukų esančiuose staleliuose). Sutartu laiku prie susirinkusiųjų prieina ryšininkas, kuris atpažįstamas pagal specialų ženklą - sunkvežimių vairuotojų mėgstamą kepuraitę. Jis visiems įbruka popieriaus skiauteles, kurioje nurodytas tam tikras adresas ir svarbiausios instrukcijos. Atvykimo į vietą laikas nurodytas minutės tikslumu - negalima nei pavėluoti, nei pasirodyti anksčiau. Tą antradienio vakarą keturiuose baruose lūkuriavę “el. pašto banditai” nežinomo gaujos vadeivos paliepimu turėjo užpulti “Macy’s” kilimų skyrių.
Kad operacija praėjo puikiai, galima įsitikinti pasižiūrėjus jos dalyvių padarytas nuotraukas (http://www.moistandtasty.com/mob_1.html). Elektroninį laišką su “The Mob Project” įvykdytos operacijos instrukcijomis skelbia “Cheesebikini” svetainė (http://www.cheesebikini.com/blog/archives/000261.html). Ten pat galima sužinoti kitų gaujos rengiamų operacijų datą ir vietą. Tiesa, ji tik preliminari - tikslus adresas susirinkusiems gaujos nariams nurodomas iki “antpuolio” pradžios telikus keliolikai minučių. Taip siekiama svarbiausio dalyko - netikėtumo.
Elektroninio pašto gaujos glumina ne tik Niujorką - jos sparčiai kuriasi ir kituose miestuose. Vieniems jų žygiai atrodo kaip paprastas kvailiojimas, kiti tokį masinių operacijų rengimo mechanizmą laiko puikiu įrankiu politinėms akcijoms organizuoti. O kai kam tokia siurrealistinių situacijų režisūra pirmiausia asocijuojasi su “Al Qaeda” metodais: tie žmonės irgi atsiranda lyg iš po žemių, padaro, kas reikia, ir dingsta. Įdomu, ar ir jie tam naudoja el. paštą?