Nors elektroninės knygos leidėjams pelno dar neuždirba, techninės įrangos gamintojai jau ruošiasi geresniems laikams. “Hewlett-Packard” pristatė skaitmeninių knygų ir laikraščių skaitymo įrenginio prototipą, kuriame telpa ištisa biblioteka.
“BBC News” pranešė, kad bendrovės “Hewlett-Packard” tyrimų padalinyje “HP Labs” pagamintas elektroninės knygos prototipas, kurio dydis - kaip įprastos knygos plonais viršeliais. Įrenginys turi 1 cm storio poliruoto metalo korpusą, kurio šonuose iš visų ekrano pusių įrengtos lietimui jautrios juostelės, kurias spaudant galima perversti puslapius, įdėti virtualius skirtukus, padidinti ar sumažinti vaizdą, naudotis kitomis navigacijos galimybėmis. Turinys į įrenginį iš kompiuterio perkeliamas naudojant USB jungtį. Pasak “HP Labs” darbuotojų, atsižvelgiant į skaitytojų įpročius matyti verčiamus knygos puslapius prototipe taip pat įdiegta tokia funkcija: kiekvieno verčiamo puslapio vaizdas bus animuojamas. Puslapius galima versti perbraukus pirštu per valdymo juosteles, priklausomai nuo judesio spartos ir juostelių paspaudimų dažnumo reguliuojamas skaitymo greitis, knygą galima sklaidyti įvairiose vietose. HP inžinieriai įdiegė ir virtualaus piršto funkciją - pasinaudojus ja galima greitai peršokti iš atverstos knygos dalies į kitą.
“HP Labs” kol kas nenurodo nei konkrečių naujosios knygos ekrano charakteristikų, nei naudojamų baterijų veikimo trukmės. Žinoma tik tai, kad vietoj vadinamosios elektroninio rašalo technologijos, kai vaizdą ekrane kuria elektros krūvio veikiamos rašalo dalelės, esančios ekrano substrate įrengtose mikrokapsulėse, HP panaudojo įprastą skystųjų kristalų technologiją.
Sąlyginai prastą, palyginti su spausdintinėmis knygomis, vaizdo kokybę siūlantys TFT skystųjų kristalų ekranai, šiuo metu naudojami labiausiai paplitusiuose elektroninių knygų skaitymo įrenginiuose - kišeniniuose ir nešiojamuosiuose (notebook) kompiuteriuose, daugelio analitikų manymu, yra svarbiausia priežastis, kodėl el. knygų rinka vis neįsibėgėja. Lig šiol el. knygas kompiuteriuose skaito tik technologijų entuziastai, o jie sudaro labai nedidelę visų skaitytojų dalį.
Geresnio vaizdo ir patogesnio naudojimo problemą bando spręsti elektroninio rašalo sprendimus kuriančios kompanijos: neseniai JAV bendrovė “E Ink”, bendradarbiaudama su “Philips”, pristatė veikiantį knygos su vadinamuoju elektroniniu popieriumi prototipą. Naudojant rašalo mikrokapsules pavyko pasiekti rekordinę - 160 taškų colyje - vaizdo ekrane raišką. Deja, tokia knyga yra nespalvota. Tiesa, palyginti su LCD ekranais, ji vartoja mažiau energijos, nes kartą ekrane sukūrus puslapio vaizdą papildomo elektros maitinimo jam skaitant nereikia. “Philips” ir “E Ink” žada pirmąsias knygas iš elektroninio popieriaus pateikti rinkai jau 2004 m.
Tuo tarpu Japonijos bendrovė “Matsushita” artimiausiu metu turėtų pateikti skaitytojams “Sigma Book” pavadintus įrenginius, kurių ekranai naudoja modifikuotą LCD technologiją. Kaip ir elektroninio popieriaus atveju, vaizdas juose yra monochromatinis. Įdomu, kad “Sigma Book” pasižymi itin mažu energijos vartojimu - gamintojai teigia, kad dviejų AA tipo baterijų užtenka net 6 mėnesiams.
Tobulėjanti techninė elektroninių knygų įranga netolimoje ateityje gali sustiprinti elektroninės leidybos pozicijas. Nors didelės JAV leidyklos “Random House” ir “AOL Time Warner”, prieš keletą metų įsteigusios atskirus elektroninių knygų leidybos padalinius, dėl mažos paklausos suspėjo juos uždaryti, kiti leidėjai, pvz., “Simon&Schuster” ar “HarperCollins” praneša, kad per praėjusius metus el. knygų leidybos apimtys išaugo apie 10 proc.