Linkusiems tikėti optinių laikmenų gamintojų ir pardavėjų pažadais, kad tinkamai laikomi CD-R duomenis patikimai saugos dešimtis ar net šimtus metų, Olandijos žurnalo “PC-Active” eksperimento rezultatai gali pasirodyti kaip šaltas dušas.
“PC-Active” redakcija atliko didelės apimties CD-R kokybės patikrinimo testą (http://www.aktu.nl/pc-active/cdr.htm), kurio esmė labai paprasta: 30 skirtingų gamintojų CD-R diskų originaliose pakuotėse buvo tvarkingai sudėti į tam skirtą spintą. Ten tinkamomis sąlygomis (tamsoje, gamintojų nurodytu temperatūros ir drėgmės režimu) jie buvo laikomi 20 mėnesių, o po to išimti ir išanalizuoti profesionalia CD kokybės tikrinimo technine įranga CDA-3000.
Bandymo rezultatai buvo netikėti: pasirodo, dauguma CD-R dar nepraėjus 2 metams buvo netinkami naudoti. Svetainėje “CDFreaks.com” (www.cdfreaks.com) į anglų kalbą išverstose “PC-Active” išvadose sakoma, kad tarp nekokybiškų CD-R buvo ir garsių, ir menkai žinomų gamintojų produktų. Testas atskleidė, kad optinių laikmenų rinkoje gausu menkavertės produkcijos - pasak redakcijos, didelė dalis tikrintų CD-R apskritai neturėjo būti išleisti į prekybą. “Visiškai nepriimtina, kad CD-R tampa nebenaudojami mažiau nei per 2 metus”, - sakoma “PC-Active” komentare.
Nors iš “CDFreaks.com” skelbiamo vertimo galima susidaryti nuomonę, kad buvo tikrinamas laiko poveikis ĮRAŠYTŲ CD-R kokybei, olandiškai mokantys “Slashdot.com” forumo dalyviai patvirtino, kad testais tirta TUŠČIŲ laikmenų įrašomosios dangos kokybė. “PC-Active” pateiktose iliustracijose matyti tų pačių 2001 m. ir 2003 m. tirtų CD-R atvaizdai. Balta, žalia, geltona ir raudona spalvos žymi disko sritis, kuriose duomenys bus nuskaitomi klaidingai. Jei spalva balta - klaidų bus išvengta, jei raudona - CD-R nuskaityti bus neįmanoma.
Žinoma, būtų įdomu sužinoti, kokį realų poveikį laikas daro įrašytiems CD-R, tačiau tokių testų rezultatai paprastai būna nevienareikšmiški: reikia atsižvelgti į didelę naudotos techninės bei programinės įrangos įvairovę. Vienas dalykas - įrašinėti su specialistų aukštai vertinamais “Plextor” įrenginiais, kitas - su pigiu menkai žinomos kompanijos gaminiu. Tai, kad testavimui “PC-Active” naudojo tuščius CD-R, suteikia gerą progą pamąstyti apie visai įrašomųjų optinių laikmenų pramonei būdingas kokybės problemas. Priklausomai nuo įrašomojo paviršiaus technologijos gamintojai CD-R gyvenimo trukmę žada pratęsti net iki 200 metų (http://www.mam-e.com/web/p_goldu.phtml) - šiaip ar taip, minimali jų trukmė skaičiuojama dešimtmečiais. Tačiau praktiniai “PC-Active” bandymai perspėja nepasikliauti reklama bei pažadais ir ne rečiau nei kas porą metų pasidaryti naujas svarbių CD kopijas. Nors daug vartotojų tikina iki šiol be problemų naudojantys prieš 5 ir daugiau metų įrašytus CD (antai vienas “Slashdot” lankytojas tvirtina, kad 1997 m. 1x sparta įrašytas “Sony” CD-R vis dar gyvas ir kuo puikiausiai jaučiasi), ko gero, protinga būtų turėti dvi į CD įrašytas svarbių duomenų kopijas: jei ilgainiui vienoje atsiranda klaidų, iš kitos galima pasidaryti dar vieną kokybišką kopiją. Tikimybė, kad abi suges vienu metu, yra labai maža.
Beje, prieš metus įrašytų CD-R laikmenų kokybę (be kita ko, ir atsparumą saulės šviesai, t.y. ultravioletiniams spinduliams), pasinaudojusi profesionalia bendrovės “Baltic Optical Disc” technine įranga, tyrė “Naujosios komunikacijos” redakcija (2000 m., Nr. 13). Išbandžius 15 mūsų rinkoje įvairių gamintojų siūlomų CD-R buvo nustatyta, kad dauguma saulėje kepintų diskų šį žiaurų išmėginimą atlaikė nuo 4 iki 12 valandų. Ilgiausiai ultravioletiniams spinduliams priešinosi EMTEC CD-R, o geriausiai visuose testuose tada pasirodė “Verbatim” ir SKY gaminiai.