Kada pašnekovas jums sako tiesą, o kada begėdiškai meluoja? Apie tai gali pranešti jūsų akiniuose įrengti šviesos diodai. Izraelio mokslininkų sukurta balso analizės technologija, anksčiau naudota tik specialiųjų tarnybų, pradeda žygį į masinę rinką.
Izraelio bendrovė “Nemesysco” (www.nemesysco.com), ne vienerius metus dirbanti pasyvių melo nustatymo technologijų srityje, JAV bendrovei “V Entertainment” (http://www.vworldwide.com) suteikė privatiems vartotojams skirtų savo produktų platinimo teises. Daugiausia dėmesio sulaukęs naujausias “Nemesysco” gaminys – akiniuose įmontuotas melo detektorius – rinką turėtų pasiekti dar iki šių metų birželio. Planuojama, kad toks įrenginys kainuos nuo 500 iki 1000 JAV dol. Prototipinis tokių akinių pavyzdys pirmą kartą buvo pademonstruotas LasVege vykusioje Tarptautinėje buitinės elektronikos parodoje CES 2004.
“Nemesysco” kuria kelis tokių akinių variantus. Vienas iš jų – stacionarus: į pasirinkto modelio akinius nuo saulės įmontuojama pašnekovo balsą realiuoju laiku analizuojanti mikroschema ir trys skirtingų spalvų šviesos diodai, pateikiantys vieną iš trijų galimų išvadų: “tiesa”, “galbūt”, “netiesa”. Kituose variantuose numatyta galimybė balsą analizuojančią mikroschemą įsegti į paties vartotojo pasirinkto modelio akinius. “Nemesysco” garso signalų apdorojimo sistema analizuoja 129 pašnekovo balso aspektus. Mikroschemą pasiekiančias garso bangas signalų procesorius apdoroja pasitelkęs daugiau nei 8000 algoritmų, kurie įvertina daugybę balso parametrų, įskaitant kalbėjimo greitį, tono aukštį, pauzių trukmę, emocinę išraišką. Specialiosioms tarnyboms skirtas mikroschemos variantas, pasak “V Entertainment”, laboratoriniuose bandymuose pasiekė 70 proc. tikslumą, o įrenginį bandant su tikrais kriminaliniais nusikaltėliais JAV oro pajėgų Romos laboratorijose rezultatų tikslumas buvo didesnis nei 90 proc. Tai pranoksta tradicinius poligrafus, kurių patikimumas siekia 70 - 80 proc.
“Nemesysco” ketina pasiūlyti masinei rinkai įvairius balso analizavimo sprendimus, tarp jų ir mobiliesiems telefonams skirtus realiuoju laiku veikiančius melo detektorius. Asmeniniam ir pusiau profesionaliam naudojimui skirtas “Nemesysco” pasyvias balso analizavimo sistemas galima įsigyti internete (http://www.myliedetector.com). Bendrovė yra sukūrusi “Pocket PC” kišeninukams bei stacionariems kompiuteriams skirtą “Meilės detektoriaus” programinę įrangą (http://www.v-entertainment.com/ldpc.htm), kuri, išanalizavusi garso įrašą ar telefono pokalbį, ekrane grafiškai pavaizduoja pašnekovo jausmų jums išraišką visais atvejais, kai kalbamasi asmeninių santykių temomis.
Akiniuose ar kišeniniuose kompiuteriuose įrengti realiuoju laiku veikiantys melo detektoriai pravers ne tik oro uostų ir kitų svarbių objektų apsaugos tarnyboms (“Nemesysco” tvirtina, kad pakaks 30 sekundžių, kad būtų galima sužinoti, ar žmogus, kuriam pareigūnai uždavė vieną ar kitą klausimą, sako tiesą), bet ir nuo apgavikų norinčioms apsisaugoti draudimo bendrovėms, finansinėms institucijoms. Turint galvoje plačiai paplitusį įprotį kiekviena pasitaikiusia proga pavedžioti klientą už nosies net ir už tūkstantį dolerių įsigyti akiniai “nuo melo” turėtų greitai atsipirkti: pakaks kartą kitą užsukti į autoservisą ar nekilnojamojo turto agentūrą…