Lietuvos emigrantų šeima ketvirtadienį (10.16) pralaimėjo Didžiosios Britanijos teisme ieškinį dėl neva būtiniausių reikalavimų neatitinkančio namo, kurį gavo iš britų valdžios.
Emigrantų iš Lietuvos Anufrijevų šeima reikalavo 100 tūkst. svarų (beveik pusės milijono litų) kompensacijos iš Londono Sautvorko rajono tarybos už, jų teigimu, pažeistas teises.
Emigrantų teigimu, rajono savivaldybė pažeidė jų teises, nes skyrė namą be sodo sklypo.
Apeliacinis teismas, palikdamas ankstesnį teismo sprendimą, atmetė ieškinį ir sukritikavo prašymą dėl "nesaikingai didelės" kompensacijos.
Apeliacinio teismo pirmininkas lordas Woolfas (Vulfas), sakė, kad reikalaujamą kompensacijos dydį "sunku pateisinti".
Anufrijevų šeimai britai suteikė teisę likti gyventi šalyje, patikėję skundais, esą Lietuvoje juos persekiotų kaip rusų tautinės mažumos atstovus.
Atmesdamas Anufrijevų pretenzijas, teisėjas sakė, kad nors jiems Britanijoje sudarytos gyvenimo sąlygos nėra labai geros, bet jos nėra tokios blogos, kad taryba turėtų suteikti jiems kitą gyvenamąją vietą.
Vladimiras ir Ala Anufrijevai su trimis vaikais ir Anufrijevos motina, kuri vėliau mirė, į Didžiąją Britaniją atvyko 1998 metais.
Kaip vasarą rašė dienraštis "Lietuvos rytas", per penkerius Didžiojoje Britanijoje pragyventus metus Anufrijevai net penkiolika kartų inicijavo teismo procesus.
Šios šalies institucijas jie kaltino šiurkščiais žmogaus teisių pažeidimais.
Pateikiamų nusiskundimų esmė - neva valdžia šiai politinių pabėgėlių statuso siekiančiai šeimai suteikė per prastas gyvenimo sąlygas Jungtinėje Karalystėje, kadangi Vilniuje jie esą buvę priversti palikti didžiulius turtus.
Bylinėjimasis jau kainavo Didžiosios Britanijos iždui daugiau kaip 2 mln. litų.
Į Jungtinę Karalystę vilniečių šeima atskrido 1998-ųjų rugpjūčio mėnesį. Jau oro uoste šeši šeimos nariai pasiprašė politinio prieglobsčio.
V. Anufrijevas, be kita ko, teigė, kad Lietuvos valstybinės institucijos įtarė jį esant KGB agentu, ir todėl jam ir šeimai neva grėsė reali susidorojimo grėsmė.
Iš pat pradžių skeptiškai vertinę V. Anufrijevo pateiktas versijas, 1999-ųjų lapkritį šalies imigracijos pareigūnai atmetė šių Lietuvos rusų politinio prieglobsčio prašymą. Iškart po to Anufrijevai ėmėsi įnirtingos teisinės kovos.
Šeima kovojo dviem frontais - kol vieni teisininkai rengė apeliacijas dėl teisės pasilikti Didžiojoje Britanijoje, vilniečiai pasitelkė kitus advokatus mūšiui dėl neva prastų gyvenimo sąlygų.
Penkių kambarių kotedžo kaina Londono nekilnojamojo turto rinkoje - apie 1,15 mln. litų. Už tokį gyvenamąjį plotą atvykėliams nereikėjo mokėti nė cento - išlaidas dengė vietinė taryba.
Tuo tarpu buvę Anufrijevų kaimynai Vilniaus Markučių rajone "Lietuvos rytui" teigė, kad V. Anufrijevas turėjo daug skolų ir nuo jų pabėgo į Londoną.
BNS