Kai kas juokauja, kad vyrai sekso klausimais galva nemąsto, tačiau beždžionių tyrimas parodė, kad priimant sprendimą poruotis smegenys vaidina reikšmingą vaidmenį, trečiadienį paskelbė Viskonsino universiteto mokslininkai.
Nedidelių beždžionių marmozečių smegenų veiklos tyrimas rodo, kad renkantis poravimosi partnerį daug mąstoma, skelbia Madisono mieste įsikūrusio universiteto mokslininkai, kurie tyrimus atliko pasitelkdami funkcinį magnetinį rezonansą.
Žurnale "Journal of Magnetic Resonance Imaging" jie rašo, kad beždžionėms užuodus seksualiai jaudinančius kvapus jų smegenų veikla suaktyvėdavo.
"Nustebome pamatę didelį ...aktyvumą tose smegenų srityse, kurios yra svarbios sprendimams priimti. Taip pat (suaktyvėdavo) vien už lytinį susijaudinimą atsakingų sričių veikla", - rašo psichologijos profesorius Charlesas Snowdonas (Čarlzas Snoudonas).
"Daug ryškiau nei tikėjomės "įsižiebdavo" sritys, susijusios su sprendimų priėmimu ir atmintimi, emocijų ir atlygio vertinimu, kognityvia kontrole", - pažymi jis.Kaip ir žmonės, paprastosios marmozetės gyvena šeimos grupėmis ir vienos su kitomis laisvai nesiporuoja. Jos turi atidžiai rinktis.
Ch.Snowdono grupė tyrinėjo keturis marmozečių patinus ir duodavo jiems patelių kvapiųjų liaukų sekreto, kuris būdavo paimamas tuo metu, kai turi įvykti ovuliacija, pavyzdžių.
Mokslininkai taip pat leisdavo patinams uostyti patelių su pašalintomis kiaušidėmis sekreto. Tokios patelės buvo nevaisingos ir, kaip manoma, jiems lytiškai nepatrauklios.
Mokslininkus nustebino tai, kad patinams užuodus vaisingų patelių kvapą suaktyvėdavo daug daugiau smegenų sričių ir kad tarp jų buvo sritys, atsakingos už sudėtingą, kognityvų protavimą.
"Tai pirmas kartas, kai stebėtas nemiegančio primato, ne žmogaus, smegenų atsakas į emociškai jaudinančius stimulus. Tai taip pat pirmoji sąsaja tarp išorinių lytiškai jaudinančių kvapų ir vidinės lytinio susijaudinimo sistemos, - sakė Ch.Snowdonas. - Tai atveria visiškai naujus tyrinėjimų horizontus".
Pasak jo, marmozečių stebėjimo duomenys stebėtinai panašūs į analogiškų žmogaus tyrimų rezultatus.
"Reuters"-BNS