Šiuo metu vis dažniau girdime, kad ima trūkti darbuotojų. Mažėja kvalifikuotų specialistų, o pigios darbo jėgos reikia atsivežti iš Baltarusijos, antraip smuks Lietuvos ekonomika ir pan. Dėl kvalifikuotos darbo jėgos emigracijos ir kitų problemų verslininkai lieka be darbuotojų.
Tai viena medalio pusė. Kita - patys verslininkai dar nėra subrendę. Jie vis dar tikisi, kad ateis žmogus, mokantis anglų, vokiečių ir rusų kalbą, su aukštuoju išsilavinimu, turintis magistro laipsnį, ir sutiks dirbti už minimumą. Ir, svarbiausia, labai nustemba, kad tokių nebeatsiranda. Žinoma, tai reikia spręsti, bet problema sprendžiama pagal jų pačių išsilavinimo lygį. Reikia pigios darbo jėgos. Ji gali būti iš užsienio, ji gali būti nekvalifikuota, bet, svarbiausia, kad būtų pigi.
Šiuo klausimu didžioji dalis Lietuvos verslininkų yra visiškai neišprusę. Jie nesupranta, kad įmonės gerovė priklauso nuo personalo. Jis turi tapti svarbiausiu įmonės turtu ir verslininkai turi pradėti skatinti bei gerinti darbo sąlygas darbuotojams. Bet pas mus einama kitu keliu. Jei trūksta darbuotojų, tai esamiems sukraunami visi darbai ir jie engiami, kad kompensuotų darbuotojų trūkumą. Mes vis daugiau išgirstam apie darbuotojų pasipriešinimą ir protestus prieš darbdavius. Ir man džiugu, kad pagaliau į Lietuvą tai ateina. Asmeniškai galiu prisiekti, kad nesinaudosiu tų įmonių, kurios negerbia darbuotojų teisių, paslaugomis. Ir kitus sąmoningus darbuotojus raginu taip pareikšti protestą prieš neišprususius verslininkus.
Kodėl darbuotojų trūkumu nesiskundžia augančios, šiuolaikiškos ir intelektualios įmonės? Jos suprato personalo svarbą ir į jį investuoja. Neišvengiamai turi atsirasti pagarba darbuotojui. Jis turi būti skatinamas, mokomas ir skaitomasi su jo poreikiais.
Lietuvos ekonomika daugiausia auga dėl didėjančio vidaus vartojimo. Tačiau jeigu bus ieškoma pigios darbo jėgos iš užsienio, vidaus vartojimas mažės. Didesnis darbuotojų trūkumas vers verslą investuoti į naujoves ir ieškoti produktyvumo didėjimo. Stipriausios ekonomika yra ne ten, kur pigiausia darbo jėga, o ten, kur ji produktyviausia. Tačiau su mažais atlyginimais, darbuotojų išnaudojimu ir nepagarba jiems produktyvumo nepadidinsi. Taigi laikas verslininkams pradėti mokytis ir pasiekti bent jau samdomų darbuotojų lygį. Gal tada suprasite, kur slypi tikroji verslo sėkmė. Pasidomėkite sėkmingai dirbančių įmonių istorija ir požiūriu į darbuotojus, tada suprasite, kodėl kai kurios įmonės niekada nesiskųs darbuotojų trūkumu ir žygiuos į priekį, o kitiems greit reikės pigios darbo jėgos iš Etiopijos.
Su darbuotojų trūkumu susidurs tik neišprususios įmonės, kurios neinvestuoja ne tik kad į darbuotojų mokymą, bet ir pati yra mažai intelektuali. Todėl didėjanti konkurencija ir darbuotojų trūkumas turėtų sukurti konkurenciją dėl darbo jėgos, tai paskatins verslą daugiau investuoti į naujoves ir pakels produktyvumą. Su pigia darbo jėga ekonominės gerovės nesukursi ir verslas neklestės. Tikiuosi, kad mūsų verslas tai supras ir pradės ieškoti kokybiškos, o ne pigios darbo jėgos.