• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

"Naujoje Europoje", kuri jau gegužės 1 dieną įsilies į Europos Sąjungą (ES), kosminiu greičiu dauginasi mitai apie nebūtus dalykus, kurie neva laukia naujųjų ES piliečių. Kalbama, kad kiaulidėse privalės būti žaislų, kurie praskaidrintų kiaulių gyvenimą, kad bus uždrausta prekiauti nedailios formos agurkais, kad turistai privalės vežiotis po 200 prezervatyvų.

REKLAMA
REKLAMA

Vidurio ir Rytų Europos visuomenių vaizduotė taip įaudrinta, kad Lenkijos naujienų agentūra PAP nutarė nepraleisti istorinės progos ir surinkti pačias keisčiausias istorijas apie ES, pasakojamas baruose ir kavinėse.

REKLAMA

Lenkijos žvejai baiminasi prarasti savo vyrišką žavesį, nes ES privers juos nešioti plaukus dengiantį tinklelį.

Vengrijos kaimiško pieno mėgėjai baiminasi, kad įstojus į ES, iš parduotuvių dings riebus pienas.

Čekai būgštauja, kad ES uždraus jų pamėgtą užkandį prie alaus - dvokiantį sūrį.

Gyvybės šiems gandams dažnai įpučia sensacijų besivaikanti žiniasklaida.

Didžiausia privati Čekijos televizija TV Nova žiūrovams pasakojo, kad ES išleido potvarkį, nurodantį, jog visi ūkininkai privalės ne tik pašerti ir apkuopti kiaules, bet ir parūpinti jas žaislais, kad gyvenimas jų augintinėms nebūtų nuobodus.

REKLAMA
REKLAMA

Šis reportažas Čekijoje sukėlė tokią audrą, kad Europos Komisijos atstovas buvo priverstas išplatinti oficialų gandų paneigimą ir paaiškinti naujų ES standartų pagrindus apie naminių gyvulių laikymą.

Žinoma, ES įstatymdavystė kartais primena košmarą, o klestinti biurokratija yra užkopusi į neregėtas aukštumas, tačiau įaudrintos vaizduotės sukurti mitai nubraukia bet kokią realybę ir pasiekia absurdą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartais šie mitai yra jau anksčiau sklandžiusių gandų atkartojimas. Dabar prisiminta 1998 metais Britanijos geltonosios spaudos "The Sun" išplatinta istorija apie tai, jog pagal ES potvarkius visi agurkai turi būti tiesūs, nes priešingu jie gali įžeisti dorovingai nusiteikusius pirkėjus.

REKLAMA

"Žmonės baiminasi permainų, jie bijo prarasti dalį savo tapatumo. Gandai - tai pastangos "užkonservuoti" dabartį",-sako prancūzų sociologas Jeanas Bruno Renard (Žanas Brunas Renaras).

Rytų Europos gyventojai supranta rinkos ekonomikos privalumus, tačiau baiminasi, kad rinkos ūkis gali atnešti žalos. Tuo labiau, kad daugelyje pokomunistinių kraštų, žlugus planinei ekonomikai, žmonės jau prarado savo santaupas.

REKLAMA

Faktą, jog žmonės baiminasi kažko netekti ar dar kartą būti neteisingai nuskriausti, patvirtina ir klausimai, kuriuos jie užduodavo apie ES informaciniams telefoniniams centrams, veikusiems prieš stojimo referendumus.

"Aš turiu seną "Škodą", kurioje nėra katalizatoriaus. Ar man leis ją turėti?",-klausė vienas slovakas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas uždavė klausimą apie tai, kiek morkų savo darže jis galės auginti Slovakijai įstojus į ES.

"Gandų istorijoje maistas yra nuolatinė tema, nes būtent jis tiesiogiai susijęs su kasdienybės rutina",-sako sociologas J.B.Renardas.

Vis dėlto, matyt, vienas galingiausių mitų apie ES yra tas, jog Briuselis siekia kolonizuoti Rytų Europą ir iš plėtros prisikrauti pilnas kišenes pinigų.

AFP-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų