Praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai "Hutchison 3G" paleido pirmąjį Europoje trečiosios kartos (3G) bevielio ryšio tinklą, ši operatorė priėmė netikėtą sprendimą - sumažinti 3G telefonų kainas Didžiojoje Britanijoje. Jei naujos 3G siūlomos galimybės vartotojų nesudomins, Europos telekomunikacijų įmonių, į 3G licencijas investavusių per 107 milijardus eurų, išlaidos niekada neatsipirks.
Kaip rašo "The Financial Times", kol kas kalbėti apie 3G idėjos mirtį Europoje pernelyg anksti, tačiau "Hutchison" sprendimas sukėlė nerimą daugeliui ryšio rinkos dalyvių. Kiek anksčiau bendrovės atstovai tvirtino neketiną subsidijuoti 3G telefonų pirkėjų Didžiojoje Britanijoje. Tačiau praėjusią savaitę naujosios kartos telefonų kainos, iš pradžių sudariusios apie 400 svarų, buvo sumažintos iki 125 svarų.
Tenka pripažinti, kad šiuo metu 3G tinklas Didžiojoje Britanijoje yra kur kas mažiau populiaresnis nei Italijoje, kur bevielio ryšio telefonais naudojasi daugiau kaip 90 proc. gyventojų. Italijoje "Hutchison" be jokių nuolaidų jau pardavė daugiau kaip 50 tūkstančių 3G telefonų, vienas iš kurių kainuoja 600 eurų. Tuo tarpu britai per tą patį laikotarpį įsigijo tik 10 tūkstančių telefonų. Tokia nesėkminga projekto pradžia verčia suabejoti "Hutchison" planais iki metų pabaigos turėti Europoje 2 milijonus 3G abonentų.
Be 100 milijardų eurų, kuriuos Europos operatoriai paklojo už 3G licencijas, jiems tenka skirti dešimtis milijardų eurų naujų tinklų infrastruktūrai. Vokietijoje, kurioje licencijų kainos buvo ypač aukštos, iš šešių 3G ryšio operatorių rinkoje šiuo metu liko tiktai keturi. Jų 3G tinklai turi pradėti veikti antrąjį pusmetį. Tuomet pradės veikti ir analogiškas prancūzų tinklas SFR, priklausantis korporacijai "Vivendi Universal" ir operatorei "Vodafone".
Telekomunikacijų bendrovės tikisi pritraukti klientus naujomis 3G telefonijos galimybėmis. "Manau, kad "Hutchison" atliko didžiulį darbą, siekdama parodyti vartotojams naujos technologijos privalumus, - teigia "Goldman Sachs" analitikas Matthew Blokshamas (Metjus Blokshemas). - Tačiau problema glūdi tame, kad naujosios kartos telefonai jau atrodo mažiau šiuolaikiški nei įmantriausi antrosios kartos modeliai. Būtina kuo skubiai pradėti gaminti atnaujintus 3G modelius".
Patrauklių 3G telefonų nebuvimas tapo viena iš priežasčių, dėl kurių "Hutchison" 3G konkurentai nusprendė atidėti savo trečiosios kartos ryšio tinklų įvedimą. "Vodafone" atstovai ne kartą skelbė ketiną paleisti savo Europos 3G tinklą tiktai po to, kai rinkoje pasirodys atitinkami telefonų modeliai, nenusileidžiantys 2G telefonams. Todėl 3G sistemos eksploataciją "Vodafone" pradės ne anksčiau kaip šių metų rudens pabaigoje.
Su analogiškais 3G sistemos įvedimo į eksploataciją sunkumais buvo susidurta ir Japonijoje. Bendrovei "NTT DFoCoMo" teko gerokai sumažinti savo ambicijas 3G telefonijos sferoje. Kovo mėnesį "NTT DoCoMO" pavyko parduoti apie 130 tūkstančių 3G telefonų.
ELTA