Apie 1,5 tūkstančio narių turinti Lietuvos socialdemokratų sąjunga (LSDS) kaltina valdančiąją koaliciją dėl nesirūpinimo profsąjungomis ir nevykusios kaimo politikos.
Šeštadienį posėdžiavusi LSDS valdyba priėmė keletą dokumentų, tarp kurių - kritiški dabartinės valdančiosios koalicijos atžvilgiu pareiškimai "Dėl profesinių sąjungų" ir "Dėl padėties Lietuvos kaime".
Viename jų pažymima, kad Lietuvos profsąjungos, nepaisant Europos profesinių sąjungų ir Tarptautinių profsąjungų organizacijų pastangų bei skirtų finansinių lėšų, tebėra "embriono būsenos". Jos, pasak pareiškimo autorių, yra susiskaldžiusios ir vis labiau manipuliuojamos politinių partijų.
Kaip teigiama LSDS pareikšime, dabartiniai Lietuvos profsąjungų vadovai užsibuvo savo postuose. "Vieni jų, tapę valdančiosios koalicijos nariais, virsta valdančiosios daugumos vykdomos politikos įkaitais, kiti - pamiršę deklaruojamus prigimtinius tikslus ir veiklą, ima pigiai politikuoti, atsiliepdami į angažuotų politikų kvietimus ir įsijungdami į kuriamus politinius judėjimus, skaldančius tautą", - piktinamasi LSDS valdybos dokumente.
Palyginti negausūs A. Akstinavičiaus vadovaujami socialdemokratai ragina keisti profsąjungų struktūrą ir, pasak pareiškimo, "kviečia Lietuvos dirbančiuosius, ypač dirbantį jaunimą, įsilieti į Lietuvos profsąjungas, tobulinti jas, tapti ne tik savo, bet ir visos šalies tikraisiais šeimininkais, kontroliuojančiais išrinktos valdžios darbą".
LSDS valdyba pažymi, kad, jei turėtume stiprias profsąjungas, nereikėtų jaudintis dėl politikų primesto skandalo, nes "profsąjunginėje visuomenėje atsirasti ir iškilti populistams-politikams sudėtinga".
Pareiškime "Dėl padėties Lietuvos kaime" savo ruožtu pažymima, kad stojimo į ES išvakarėse Vyriausybė nusigręžė nuo kaimo reikalų, palikusi viską likimo valiai.
"Šiemet dar labiau sumažėjo žaliavinio pieno supirkimo kainos. Neįvykdytas įsipareigojimas nuo šių metų gegužės 1 d. įvesti ES taikomą pieno supirkimo tikslinių kainų ir pieno produktų intervencinių supirkimų sistemą. Perdirbimo įmonių, kurias proteguoja Vyriausybė ir Premjeras asmeniškai, skolos žemdirbiams padidėjo ir dabar siekia apie 150 mln. Lt. Dėl susidariusios padėties daugiausia kaltas Žemės ūkio ministerijos vadovų ir valdininkų nerangumas, o gal ir prasta dalykinė kompetencija", - tvirtina LSDS vadovai.
Jų požiūriu, Lietuva šių metų gegužės 1 dieną atsineš į Europos Sąjungą savo "tvarką" - tik apie 5 procentus visų dirbančių žmonių vienijančias ir daugumos darbuotojų interesams neatstovaujančias profsąjungas.
"Ratas užsidaro: darbuotojai dar nepasitiki profsąjungomis, bet jie taip pat nepasitiki ir savo šalies deklaruojamomis garantijomis bei kol kas abejoja ir savo jėgomis. Tai reiškia, kad pilietinės visuomenės mums visiems dar teks palaukti", - konstatuoja socialdemokratai.
ELTA