Jungtinių Valstijų ekspertai teigia, kad šiemet šalyje bu pateikta dar daugiau bankroto paraiškų, kadangi vartotojai vis labiau linkę pasinaudoti lengvai prieinamomis paskolomis.
Amerikos bankrotų instituto prezidentas Samas Gerdano (Semas Gerdanas) prognozavo, kad 2003-ieji taps dar vienais rekordiniais bankrotų metais.
Praėjusiais metais įteikta 1,5 milijono bankroto paraiškų, iš kurių net 97 procentus pateikė fiziniai asmenys, o ne bendrovės.
"Bankrotų skaičius Jungtinėse Valstijose pasiekė aukščiausią lygį", - sakė S. Gerdano.
Didesnis siūlomų paskolų ir kredito institucijų pasirinkimas skatino skolintis, tačiau dabar JAV ekonominis nuosmukis verčia vis daugiau žmonių įteikti bankroto paraiškas, siekiant apsaugoti savo turtą nuo kreditorių.
Bankroto specialistai teigia, kad dabar paraiškas pateikia ir jaunesni, ir vyresni Jungtinių Valstijų piliečiai, be to, padaugėjo pakartotinių paraiškų, o kai kurių pareiškėjų kredito kortelių skolos dažnai pasiekusios tokį lygį, kuris prieš 20 metų būtų neįsivaizduojamas.
Pasak ekspertų, dar viena bankrutavusių asmenų kategorija yra asmenys, susirgę sunkiomis ligomis, tačiau nepasirūpinę socialiniu ir sveikatos draudimu.
"Pagrindinė skolininkų problema yra katastrofiški medicinos atvejai", - sakė bankrotų teisininkas Jasonas Goldas (Džeisonas Gouldas) iš šiaurės Virdžinijos.
Specialistų nuomone, paskęsti skolose skatina labai lengvai prieinamos paskolos. Pavyzdžiui, bankroto teisininkas iš Tenesio Henry Hildebrandas (Henris Hildebrandas) minėjo apie "naują pradžią" žadančių kredito kortelių reklamą prie įėjimų į bankroto teismus.
S. Gerdano taip pat nurodė, kad daugeliui amerikiečių buvo sunku atsilaikyti prieš ekonominio nuosmukio sąlygotą nedarbą ar sumažintą užmokestį dėl Jungtinėse Valstijose žemo santaupų lygio.
"Būtent santaupos gali padėti namų ūkiui išlikti mažėjant pajamoms", - aiškino bankroto specialistas.
Praėjusiais metais JAV Kongrese nepavyko priimti įstatymo, sugriežtinančio skolininkų atsakomybę. Be to, S. Gerdano manymu, šioje sesijoje Kongresas tikriausiai minėto įstatymo nesvarstys dėl sudėtingos ekonominės padėties.
Ekspertų teigimu, daugeliui amerikiečių reikėtų daugiau žinių, kaip tvarkyti savo finansus.
"Daugiau kalbame apie seksą - nors nenoriu pasakyti, jog ir šioje srityje ką nors ypatingo pasiekėme, - o ne apie finansinį raštingumą", - nuogąstavo Niujorko teisės instituto dėstytoja Karen Gross (Karen Gros).
“Reuters”-ELTA