Tadas Lomanas vieniems atrodo atsiskyrėlis, antriems – įdomus žmogus, tretiems – netgi guru, pas kurį važiuoja gauti patarimų, pasisemti jo skleidžiamos džiugios energijos. Prieš septynerius metus karininko darbą Vilniuje metęs ir į atokią sodybą Molėtų rajone įsikėlęs vyras sako, kad dabar jo gyvenimas žymiai laimingesnis ir ramesnis.

Tadas Lomanas su drauge Milda Navickyte (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

Tadas Lomanas su drauge Milda Navickyte (nuotr. Tv3.lt/Ruslano Kondratjevo)

„Nuo 20 metų ėmiau ieškoti laimės ir gyvenimo prasmės. Domėjausi Kastaneda, budizmu, krikščionybe – dvasiniais dalykais. Tada radau Anastasijos knygą, pasakojančią apie gamtą: kaip gyveni gamtoje, auginiesi visas daržoves ir ieškai ryšio su augalais, gamta, gyvūnais – bandai kitaip gyventi. Ta knyga mane keisti savo gyvenimą kitokia linkme. Taip ir užsimaniau pasižaisti: įsigyti sodybą ir čia įsikelti. Metus laiko viską organizavausi: pardaviau butą, už dalį pinigų nusipirkau sodybą, kitą dalį padėjau į banką, kad eitų palūkanos, ir atsikėliau gyventi čia“, – kalba 33-ejų metų vyras.

REKLAMA

Tadas sako, kad, persikėlus gyventi į sodybą kaime, pasikeitė viskas: pradedant nuo to, kad kasdien nebereikėjo eiti į darbą.

„Ką veikdavau? Aš atvažiavau vasarą, tai daug maudydavausi. Iš tikro atvažiavau į sodybą todėl, kad norėjau daryti daržus ir sodus, užsiimti augalais. Taip ir dariau“, – kalba vyras.

Tadas pasakoja, kad yra skaitęs įvairiausių filosofinių, religinių, dvasinių knygų ir iš jų sau prisitaikęs tai, kas jam tinka. Pavyzdžiui, iš rusų rašytojo Vladimiro Megre knygų apie Anastasiją, kuriose kalbama apie tai, kaip gyventi gamtoje, Tadas pasiima tokį aspektą: maistą reikia užsiauginti pačiam:

„Kai pats augini daržoves, žinai, ką užsiauginai, augini be chemijos ir gali turėti sveiką maistą. Man tai buvo naujiena – kai buvau vaikas, kaime augindavomės daržoves, bet man tai nebuvo joks malonumas, kai nesuprasdavau, dėl ko tai daroma. Galvodavau, o kam to reikia – juk gali pas ūkininką nusipirkti. Tačiau kas vyksta šiuo metu: maisto daug, tačiau sveiko maisto praktiškai nėra. Net ekologiniams ūkiams leidžiama naudoti dalį chemijos, trąšų“, – kalba Tadas.

Stresą gali susikurti visur

Vyras sutinka, kad gamtoje gyventi yra daug ramiau nei mieste, tačiau priduria, kad stresą galima susikurti visur, tad labai svarbus ir žmogaus požiūris, gyvenimo būdas – ne vien aplinka.

„Gali susigalvoti stresą, kad štai dabar atvažiavęs elektrikas mano medžius pjauna. Gali eiti, kovoti dėl to su visais – stresą gali susikurti iš nieko. Visgi aš čia važiavau dėl to, kad pailsėčiau ir peržiūrėčiau, kaip čia reikia gyventi. Mieste neturėjau tokių sąlygų, kad bent jau dieną ar savaitę galėčiau tiesiog neveikti – ten vis tiek 11 mėnesių turi eiti į darbą, tada turi mėnesį atostogų daugiausiai, per kurį dar tau skambinėja ir klausinėja dėl darbo. Čia, sodyboje, gali visiškai atsipūsti“, – sako Tadas.

REKLAMA

Nors jo sodyboje nėra vandentiekio – tad nėra čia nei dušo, nei tualeto – tačiau Tadui komforto netrūksta.

„Mano merginai Mildai, atsikėlusiai gyventi su manim prieš kelis mėnesius, komforto gal ir trūksta, tačiau man ne – aš jau pripratęs. Prausiamės viduje, vonelėse, arba einu maudytis į prūdą, o žiemą į eketę. Komfortas yra sąlyginis dalykas – man komfortas yra tada, kai turi ramią aplinką“, – pasakoja vyras.

Išmoko mažiau išleisti

Tadas sako, kad, nors persikėlęs į sodybą jis neužsiėmė jokiais verslais ir nėjo uždarbiauti pas kitus žmones, pinigų jam užteko.

„Aš išmokau mažiau išleisti: pradėjau maistą augintis, tad mažiau produktų pirkau, kur mieste naudodavau, nustojau į miestą pas draugus kas savaitę važiuoti, kaip darydavau iš pradžių, nes vis tiek tų žmonių trūko. Kai prieš septynerius metus padėjau pinigus į banką, kas mėnesį sulaukdavau po 500 litų palūkanų. Paskui tų pinigų mažėdavo, tačiau man jų vis tiek užteko, tų sankaupų dar padaugėjo.

Jokiais verslais neužsiminėjau, nes atvažiavau dėl psichologinių priežasčių, savo poreikius tenkinti. Visi mes turime psichologinių problemų, tik ne visi supranta. Tai aš buvau tas, kuris suprato. Buvau viduje neramus, visada norėjau kažką veikti ir daryti. Kai pradėjau dvasiniais dalykais domėtis, jau ėmiau gelbėti pasaulį, tai vėl ta pati kova su aplinka išlieka. Čia irgi gali kovoti su kaimynais, su žemdirbiais, kurie pesticidus purškia, bet gali su jais ir kooperuotis“, – sako Tadas, pridurdamas, kad dabar jis yra nepalyginamai laimingesnis nei gyvendamas mieste.

REKLAMA

Tadas sutinka, kad gamtoje yra lengviau būti laimingu nei mieste – tad tai gali būti kaip pabėgimas iš sunkios aplinkos mieste į lengvesnę gamtoje, tačiau pažymi, kad gamtoje taip pat reikia sąmoningumo. Kaimo žmonės, laiką leidžiantys prie televizoriaus ar traktoriaus, vyro teigimu, nepatiria to gamtos grožio.

„Kad žmogus prieitų iki tokios sąmonės būsenos, kad sau leistų išvykti iki tokios vietos, irgi reikia praeiti didelį kelią. Kiek žmonių mieste nori laisvės, bet neperžengia namų slenksčio. Kitas dalykas – būnant toje vienatvėje irgi ne visada gera, norisi žmonių, žmogaus. Tai viskam reikia balanso“, – kalba jis.

Melkio mokyklėlė

Praėjusių metų vasarą Tadas, jo mergina ir kiti bendraminčiai, gyvenantys Melkio kaime, sugalvojo įsteigti Melkio mokyklėlę – Melkio ekobendruomenės mokyklą, kur vaikai gautų daugiau mokymosi per patirtį ir gamtą. Iki tol, kol bus atidaryta ši privati mokyklėlė, pora nutarė vesti neformalaus ugdymo pamokas.

„Šalia mokyklos norėjosi, kad vaikai turėtų dar daugiau erdvės kūrybiniam išsireiškimui. Tad šiuose užsiėmimuose mokinamės dainas, žaidžiame, statome pavėsines – viskas aprašyta mūsų puslapyje Melkys.lt“, – kalba Tadas.

Jo mergina Milda Navickytė priduria, kad, statydami pavėsinę, vaikai gali išmokti labai daug:

„Kadangi kilo mintis atsidaryti privačią mokyklą, nutarėme išsibandyti įvairias dėstymo metodikas dar prieš atidarant mokyklą. Pradėjome su vaikais statyti pavėsinę – ten vyksta ir matematikos mokymas – nes statome aštuonkampę pavėsinę, matuojame, kokios sienos, kokio ilgio pavėsinės skersmuo, kokio aukščio pavėsinė. Vyksta ir pasaulio pažinimas, lietuvių kalba, nes pavėsinės formoje yra įvairios raidės“, -kalba Milda.

REKLAMA

Tų užsiėmimų esmė, teigia pora, yra tai, kad patys vaikai galvotų idėjas ir vykdytų veiklas, kad jų kūrybiškumas laisvai vystytųsi.

Gyvenimo prasmė ir laimė

Diaugsmu ir ramybe šviečiantis Tadas sako supratęs, kad gyvenimo prasmė jam yra tobulinti gyvenamąją aplinką.

„Stengiuosi gyventi sąmoningai, kad suprasčiau, kas vyksta ir kas už to stovi. Pavyzdžiui, galėtume turėti tualetą kambaryje – būtų šilčiau, nereikėtų eiti į lauką, tačiau kasdien neišeitum į lauką. Jeigu tualetas lauke, eini ten kas kelias valandas ir matai dievišką pasaulį. Aplinkos tobulinimas – tai darna tarp technokratinio pasaulio ir gamtos“, – sako Tadas.

Tad vyras, skubantiems ir lekiantiems, stresuojantiems miesto gyventojams pataria nesirūpinti ir džiaugtis gyvenimu.

„Dabar esu neapsakomai laimingesnis nei prieš atsikeldamas į sodybą. O ir fizinė mano forma niekada nebuvo tokia gera – aš nuolat sportuoju, taip pat dirbu ūkio darbus. Kūnui reikia fiziškai judėti, tai jam yra natūralu. Kaip ir žmogui natūralu gyventi gamtoje – kuo arčiau Dievo, taip, kaip mus sukūrė“, – dalinasi Tadas.

laikas
2016-03-20 16:11:20
Šaunuoliai. Tai yra mano svajonė, bet kol kas reikia vaikus užauginti ir į gyvenimą išleisti. O tada ir aš taip gyvensiu.:) Bet aišku jau mažoka to tikro gyvenimo beliks. Bet ką padarysi.:) Tikrai šaunuoliai.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Rimantas 2017-08-18 23:34:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Reiškiu gilią užuojauta visiems Tado draugams ir artimiesiems. Jis buvo šviesus žmogus, nors aš jį mažai pažinojau, jis turėjo labai gražų tikslą - bendrauti su gamta. Ačiū, Tadai, kad buvai su mumis ir nešei šviesą mums.    ATSAKYTI
Nerijus 2016-11-14 20:54:19
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nuostabių žmonių nuostabus gyvenimas! Aplinka labiau reikšminga kitiems (kas ir matosi iš komentarų), o dvasiniam gyvenimui ji jokios reikšmės neturi. Sveikintinas ir mokyklėlės įkūrimas, veikla jauniems reikalinga, sėkmės dideliausios!   ATSAKYTI
moteris 2016-03-21 21:50:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Na, aplinka nežiba, bet ir sezonas ne pats geriausias spalvingoms nuotraukoms. Svarbu, kad žiba gražių žmonių akys, manau jie daug nuveiks. Jei yra moteris, manau, greitai bus ir tvarka. Juk vienam vyrui tikrai reikia nedaug...    ATSAKYTI
G. 2016-03-21 21:39:37
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tadas verina viską kitaip. na, jis supranta, kad nukirtęs varnalėšą atima maistą iš zylučių, kurios žiemą maitinasi įvairiomis sėklomis... Žodžiu, net jei viskas atrodo netvarkinga, patikėkit, tam yra priežastis :)   ATSAKYTI
Netvarka 2016-03-22 13:42:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tai ir padangos senos kažkam maistas? Šakos pūvančios ? Galima gi zylutėms tas varnalėšas ir toliau nuo kiemo sumest. Kaime augau, pamenu, kaip kurapkoms šieno pakritus ant sniego tėvai mesdavo. Bet ne ant tako gi...  
Zigmas 2016-03-21 14:13:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Na sodyba labai apleista atrodo... nesienauta niekas, kazkokios siuksles, siferis.... nesimato ka zmogus padares butu be tu keliu kreivu belekaip sukaltu pavesiniu   ATSAKYTI
asd 2016-03-21 12:20:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Viskas zeba, tik biškį bomžą aplinka :)   ATSAKYTI
laikas 2016-03-20 16:11:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šaunuoliai. Tai yra mano svajonė, bet kol kas reikia vaikus užauginti ir į gyvenimą išleisti. O tada ir aš taip gyvensiu.:) Bet aišku jau mažoka to tikro gyvenimo beliks. Bet ką padarysi.:) Tikrai šaunuoliai.   ATSAKYTI
Zenonas 2016-03-20 11:12:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Jei žmogus įgavo tiek fizinių, tiek dvasinių jėgų, būtų jam pravartu susitvarkyti aplinką. Nes yra sakoma, kokia žmogaus aplinka, tas dedasi ir jo viduje. Vien į jo aplinką pasižiūrėjus, neatrodo kad autorius kaime rado ramybę. Aš nemačiau nei vienos šventovės kur taip būtų apšnerkšta aplink.
Be pykčio.
Pagarbiai   ATSAKYTI
laikas 2016-03-20 16:13:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Viskas ten gerai su ta aplinka. O jus tur but norėtumėt, kad jis kiemą trinkelėmis išsiklotu? :)))))  
Tadui 2016-03-20 09:56:09
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
Kai toje trobelej lauke barskinsi savo muza, uzgrius stogas. Atsargiai.   ATSAKYTI
H2O 2016-03-20 07:49:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Šaunuoliai.Tik kiek statybininko įgūdžių trūksta.   ATSAKYTI

Top Video

Gyvybės langelyje paliktas vaikas
DABAR RODOMA
Gyvybės langelyje paliktas vaikas
DABAR RODOMA
Lietuviai neišgali atostogauti
DABAR RODOMA
Skundžiasi dėl naujų troleibusų
DABAR RODOMA
Sausra pakenkė žuvėdrų jaunikliams
DABAR RODOMA
Lėktuvas leidosi į laukus
DABAR RODOMA
Kyla maisto kainos
DABAR RODOMA
Smarkiai apdegė berniukas
DABAR RODOMA
Kels algas biudžetininkams
DABAR RODOMA
Įspūdinga Sabonio verpstė
DABAR RODOMA
Bute rastas moters lavonas
REKLAMA
REKLAMA

TELEVIZIJA

Data Laikas Rungtynės Spausk ir žiurek transliacijas:
08.02 22:20 Ispanija - Lietuva
 
 
08.04 19:30 Lietuva - Suomija
 
 
08.10 22:00 Serbija - Lietuva
 
 
08.12 19:30 Lietuva - Serbija
 
 
08.16 19:00 Suomija - Lietuva
 
 
08.17 19:00 Rusija - Lietuva
 
 
08.24 09:00 Pietų Korėja - Lietuva
 
 
08.25 11:30 Lietuva - Angola
 
 
08.27 12:00 Lietuva - Čekija
 
 


×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų