REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lengvos konstrukcijos namai iš šiaudų briketų tampa vis populiaresni ne tik Jungtinėse Amerikos Valstijose, bet ir visame pasaulyje. Kiek ilgai mes alinsime mūsų motinėlę Žemę beatodairiškai naudodami resursus, kurių ištekliai taip sparčiai mažėja? Mastykime pozityviai ir gyvensime sveikai bei harmoningai su mus supančia aplinka.

REKLAMA
REKLAMA

Sparčiai kylant pastatų apšildymo, vėdinimo kaštams, mažai energijos sąnaudų reikalaujantys pastatai tampa vis labiau populiaresni. Viena iš svarbiausių priežasčių, kodėl žmonės renkasi statybą iš šiaudų, tai dėl statybinės medžiagos, t.y. šiaudų briketų, šiluminių savybių. Palyginimui, įprastinio namo (iš plytų, silikatinių blokelių) apšildymas kainuoja 75 proc. brangiau nei šiaudinio. Šiaudinio namo energijos sąnaudos per metus neviršija 40 kWh /m2. Taigi, tokiu būdu sutaupome didelę dalį lėšų, kurias išleisdavome kurui. Be to, tausodami gamtinius energijos išteklius, mažiau teršiame mus supančia aplinką.

REKLAMA

Šiaudinio namo jaunkumas

Statant efektyvų, energiją tausojantį namą, reikia atsižvelgti į bendrą pastato išplanavimą (pasirinkti optimalų durų, langų dydį, orientuoti pasaulio šalių atžvilgiu ir t.t.). Dažnas žmogus, užėjęs į šiaudinio pastato vidų, pasijaučia gana maloniai. Jaukumą suteikia neįprastos pastato sienos – jos storesnės už įprastinių namų, be to sienos pasižymi savita tekstūra, jos tarsi “gyvos". Toks pastatas vilioja laukinių pievų, šviežio šieno kvapu. Priklausomai nuo savininko pageidavimų, sienos tinkuojamos arba paliekamos atviros, kas suteikia savitą estetinį vaizdą.

REKLAMA
REKLAMA

Šiaudinio namo izoliacija

Šiaudų briketai pasižymi itin gera garso izoliacija, todėl tokiame name lengva atsipalaiduoti, pabėgti nuo kasdieninio šurmulio, atgauti jėgas bei atstatyti psichologinę pusiausvyrą. Storos šiaudinės sienos sugeria didžiąją dalį išorinio triukšmo. Jei pastatas yra netoli greitkelio ar pramoniniame rajone, šis šiaudinių sienų privalumas yra itin svarbus. Tačiau projektuojant pastatą reikia atsižvelgti ne vien į triukšmo, bet ir į šviesos bei energijos faktorius, kuriant gyvenamąją aplinką – ieškoti ir atrasti optimaliausiai suderintą variantą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šiaudinio namo gaisringumas - mitas

Daugelis linkę manyti, jog šiaudinių namų gaisringumas yra daug didesnis nei įprastinių pastatų. Tačiau tai visiška netiesa. Pastatai iš šiaudų briketų yra ypač atsparūs ugniai. Kyla klausimas, kuo paremtas šis teiginys. Nagi prisiminkime šiek tiek chemijos: kad vyktų degimas reikalingas deguonis. Tuo tarpu tampriai supresuotame šiaudų brikete oro tarpų beveik nėra. Taigi, jei šiaudai yra pakankamai stipriai suspausti (be oro tarpų), šiaudinė siena tik apanglėja , o susidaręs pelenų sluoksnis neleidžia ugniai prasiskverbti giliau. Beje, jei pastato sienos yra tinkuotos, tai ugniai pirmiausia teks prasibrauti pro tinko barjerą.

REKLAMA

Šiaudinis tinkuotomis sienomis pastatas JAV priskiriamas F119 gaisringumo klasei (ugniai parsiskverbti i pastato vidų prireiks daugiau nei 1 val. laiko). Ši klasė priskiriama mažos rizikos grupei.

Kaip žinome, pastatyti namą nėra lengva užduotis. Tuo tarpu statyba iš šiaudų briketų yra prieinama daugeliui. Specialistai reikalingi elektros instaliavimui, vandentiekio sistemos įrengimui ir kitiems profesinio pasirengimo reikalaujantiems darbams. Na o pati statyba yra pakankamai nesudėtinga. Galima kurti savo rankomis! Tai ne tik darbas, bet ir menas. Tai kartu ir bendras darbas, kuris suvienija bendruomenes, šeimas.

REKLAMA

Deja, Jungtinėse Amerikos Valstijose kasmet yra sudeginama daugiau nei 200 mln. t. šiaudų. Įsigalėjusi nuostata, kad tai nereikalingas produktas, yra visiškai nepagrįsta. Lietuvoje taip pat yra šiaudų perteklius, taigi, ši puiki medžiaga gali būti sėkmingai panaudota statybai.

Autorė Jurga Mišliutė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų