Ankstyvą ketvirtadienio rytą Lietuvą sudrebino tragiška žinia – namuose gimdžiusi moteris neteko kūdikio, o pati buvo išgabenta į gimdymo namus.

Natalija Bunkė, Erika Vitulskienė, Renata Šakalytė (tv3.lt fotomontažas)

Natalija Bunkė, Erika Vitulskienė, Renata Šakalytė (tv3.lt fotomontažas)

Dar šių metų sausio pradžioje Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pasirašė įsakymą, kuris tam tikromis sąlygomis leidžia moterims gimdyti namuose. Visgi gimdymas namų sąlygomis yra vertinamas labai prieštaringai.

 

Ketvirtadienio rytą Vilniuje moteriai gimdant namuose, mirė naujagimis. Policijos duomenimis, 1979 metais gimusi moteris gimdė vandenyje su pribuvėja. Gimęs berniukas nerodė gyvybės ženklų. Jį gaivino atvykę greitosios medikai, tačiau jie konstatavo mirtį. Kūdikio motina išgabenta į ligoninę.

tv3.lt pasiteiravo garsių šalies moterų, ką jos mano apie gimdymą namuose. Ne viena jų neslėpė nuostabos, kad gimdyvė pasirinko tokį sprendimą.

Gimdymas namuose negali būti saugus

Garsi TV3 laidų bei renginių vedėja Renata Šakalytė-Jakovleva, išgirdusi, kas nutiko kūdikiui, liko sukrėsta. Moteris teigė, kad gimdymas namuose yra labai rizikingas, nes viskas per akimirką gali apsiversti aukštyn kojomis.

REKLAMA

„Mano nuomonė iš vienos pusės yra palaikanti, bet galvoju, kad šiai dienai tai yra labai rizikingas dalykas. Bent jau Lietuvoje aš nematau esminių sąlygų, kurios galėtų užtikrinti saugų gimdymą namuose tiek vaikui, tiek mamai.

Nepaisant to, koks sėkmingas ir sklandus gali būti nėštumas, kokia graži gimdymo pradžia, viskas gali akimirksniu pasikeisti per akimirką netikėta linkme tiek mamai, tiek vaikeliui. Tu negali žinoti, kaip tai pasibaigs, šiuo atveju – tragiškai“, – sakė R. Šakalytė-Jakovleva.

Moteris taip pat tvirtai teigė, jog pati namuose gimdyti nesiryžtų ir tokių minčių prieš dukrų gimdymus net neturėjo.

„Aš gimdyti namuose ryžčiausi tik tuo atveju, jei aplink mane būtų daug profesionalų, pradedant dula, baigiant akušeriu, ar prie durų stovėtų paruoštas reanimobilis, kuris nugabentų į ligoninę ar suteiktų būtinąją pagalbą.

Gal tokiu atveju ir ryžčiausi, bet galima sukurti ir labai palankią, psichologiškai artimą aplinką ligoninėje ar gimdymo namuose. Šiais laikais gydytojais yra nusiteikę maloniai įvairioms gimdyvių ir jų artimųjų užgaidoms – galima atsinešti ir žvakių, muzikos pasileisti, rinktis galimybę gimdyti vandenyje, bet ligoninėje.

Toks gimdymas namuose, koks įvyko čia, man yra per daug rizikingas ir atrodo neatsakingas, nesvarbu, kokie kilnūs norai buvai“, – tvirtino TV laidų vedėja.

Renata svarstė, kodėl moterys renkasi gimdymą namuose, pasak jos, dažniausiai sužaidžia artumo ir prisirišimo faktorius.

„Namų sienos atrodo palaikančios ir savos, galų gale, gal kažkoks ramybės pojūtis ir kiti dalykai – baimė, skaudi patirtis su ankstesniais gimdymais. Gal susidūrė su nejautriais gydytojais, sunku spręsti, kai nežinai visų aplinkybių. Kiekviena istorija yra individuali, kodėl moteris nusprendė gimdyti namuose“, – teigė R. Šakalytė-Jakovleva.

REKLAMA

N. Bunkė: „Aš taip nedaryčiau“

Atlikėja ir kompozicijų iš gėlių kūrėja Natalija Bunkė neslėpė pasimetimo: „Sunku, renku žodžius...“, – kalbėjo garsi moteris.

„Moterys turi suprasti, kad prisiima atsakomybę. Nežinau, man tai yra vienas baisesnių dalykų, nes tu rizikuoji tiek savo, tiek kūdikio, tiek artimųjų emocine būsena. Jei dar yra vaikų, jie gali prarasti mamą ar savo brolį, sesę. Juk tai yra be proto didelė rizika“, – tvirtino ji.

Natalija taip pat prisipažino, kad minčių gimdyti namuose niekuomet neturėjo: „Didžiausia užuojauta mamai ir artimiesiems, bet aš tokiam dalykui nesiryžčiau. Kiekvienas žmogus yra atsakingas už save, už savo artimuosius. Aš taip nedaryčiau. Šiuolaikinė medicina yra aukščiausiame lygyje, aš suprantu, kad yra žmogiški dalykai, galima klysti ir medicinoje, visko pasitaiko, bet daktarais tikrai pasitikiu, jų darbu, juk jie baigę mokslus.

Čia mamos sprendimas gimdyti namuose, ką padarysi, tragiškai baigėsi. Mes negalime nei kaltinti, bet labai gaila ir liūdna“, – sunkiai žodžius rinko N. Bunkė.

Atlikėja N. Bunkė taip pat pabrėžė, jog kiekvieną su medicina susijusį sprendimą yra labai svarbu racionaliai įvertinti ir vis tiek išlieka tos nuomonės, kad pirmu taikymu geriausia kreiptis į specialistus.

„Būna, kad visi pasavivaliaujame tam tikrais vaistais, pavyzdžiui, aš pati mėgstu susileisti vaistus į raumenį, tačiau pati rizikuoju, kad gali kokia nors infekcija įsimesti. Bet šiuo atveju gal visiškai savo gyvybe dar nerizikuoji, bet šiuo atveju, kai rizikuoji ir savo, ir vaiko gyvybe, labai gaila, kad taip nutinka“, – sakė atlikėja.

REKLAMA

Pasikliauja medikais

Drabužių kūrėja Erika Vitulskienė taip pat pritarė N. Bunkei ir sakė, kad gimdyti namuose ji nesiryžtų.

„Aš esu vienareikšmiškai už tai, kad būtų padaryta viskas, kad pavyktų išsaugoti kūdikį. Man niekada nekilo tokių minčių, labai pasitikiu daktarais, jų darbu, visa įranga, kuri gali būti reikalinga, yra šalia. Juk nežinai, kaip viskas pasisuks, čia kiekviena sekundė svarbi, kad kūdikį išsaugotų ir jis išgyventų. Tai yra labai jautri tema, kurioje negali būti vienos tiesos, bet aš tik už tai, kad kuo daugiau protingų žmonių – daktarų – aplink gimdančiąją“, – sakė E. Vitulskienė.

Pasak Erikos, tokį sprendimą – gimdyti namuose – moteris galėjo priimti tik dėl to, kad čia ji jautėsi jaukiau.

„Kiekviena moteris psichologiškai skirtingais tvarkosi su savo padėtimi nėštumo metu, kiekviena moteris turi įvairių baimių, o didelis jų skaičius gali turėti įtakos, kad gimdo namuose, juk namų sienos – artimesnės“, – tvirtino ji.

Gimdyti namuose leidžia gydymo įstaiga

tv3.lt jau kiek anksčiau rašė, kad nuo šių metų sausio mėnesio, priėmus Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos pasirašytą įsakymą, Lietuvoje gimdyti namuose gali tos moterys, kurioms nėra nustatyta didelė nėštumo rizika, ir kurios sudarė paslaugų sutartį su gydymo įstaiga dėl tokių paslaugų teikimo.

Moterys, planuojančios gimdyti namuose, turi pateikti prašymą gydymo įstaigai, teikiančiai šią paslaugą.

Tuo tarpu ši, įvertinusi nėščiosios sveikatos būklę ir patalpos, kur bus priimamas gimdymas, tinkamumą, pasirašo sutartį. Pagal ją nėščioji gauna konsultacijas iki gimdymo ir po jo, pagalbą gimdymo metu bei akušerio vizitus po gimdymo.

REKLAMA

Nustatyta, kad švarioje ir šiltoje namų patalpoje, kurioje planuojamas gimdymas, turi būti karštas vanduo, elektra bei kietas pagrindas, skirtas naujagimiui gaivinti.

Taip pat užtikrintas privažiavimas greitosios medicinos pagalbos automobiliui, kuris per 30 minučių galėtų pervežti gimdyvę ir naujagimį į gydymo įstaigą.

rita
2019-08-23 08:42:12
tik ligoninėje ir niekur kitur. Kokios čia nesąmonės vyksta
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
Vilma 2019-08-29 17:03:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Oi,oi,oi kokios Protinguolês...Trečio vaiko gimdymui labai norėjau likti namie,nes gimdant antrą vaikelį ,jau ale laisvoj Lietuvoj,ligoninėj jaučiau įtampą,nes kyšiam duot neturėjau pinigų.Ir tie nuridinėjimai kokioj pozoj sąrėmius iškęsti,ir tas keistas gimdymo nurodymas(tupint),labai išvargino,vėliau net kojos virpėjo iš nuovargio....Norėjau namuose,tik namuose.Piniguočiam ir ligoninėj sukuria namų sąlygas,žinoma...Kita vertus,kas kemta,to neišvengsi....juk ligoninėse taip pat būna mirčių...   ATSAKYTI
Mama 2019-08-26 22:00:05
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nelaimė baisi aišku. Bet ar gali man kas pasakyti, kokio jaukumo namuose tikimasi? Ka bendro turi pats gimdymas ir jaukumas? Bent jau man, po gimdymo norisi ji kuo greičiau užmiršti. Ir tikrai jokiu būdu nenorėčiau, jau nekalbant apie saugumą, kad namų sienos tai primintų. Namų sienos lai primena tai kai jau namo parsivežti nauja zmogutį, kai jau visas laukimo ir gimdymo sunkumas praėjo. O ne ta momentą, kuris yra neišvengiamas bet tikrai žiaurus. Jame romantikos tikrai nematau, ir labai džiaugiuosi kad yra ligoninės su tam pritaikytom puikiom sąlygom.    ATSAKYTI
Maryte 2019-08-25 14:13:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Aš tokias motinas bauščiau, juk ji nužude kūdikį.Tai sąmoninga žmogžudyste! Jokios užuojautos jai!...    ATSAKYTI
Teisybe! 2019-08-24 20:50:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Turiu tris vaikus,visus ligoninej gimdziau,du pirmi gimdymai normalus buvo,o per trecia gimdyma,gimdymo metu nualpau..kai pabudau aplink pamaciau gal dvidesimt daktaru,visi gimdymo skyriaus daktarai subege buvo,atgaivino ir viskas baigesi gerai,bet iki pat galo keturios daktares is visu pusiu apstojusios buvo,viska reguliavo,stebejo ir as likau patenkinta..   ATSAKYTI
Irena 2019-08-24 15:58:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kodė jos taip garsios..? Man jos eilinės.
   ATSAKYTI
Vilma 2019-08-29 17:06:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Teisingai Irena,jos eilinės moterys,niekuo ypatingos....  
Nijole 2019-08-23 23:36:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Atsakomybes stoka ir tiek...vaiko gimdymas ne zaidimas.    ATSAKYTI
Si 2019-08-23 23:34:11
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Motinai,tevui,pribuvejei iskelt baudziamas bylas uz vaikzudyste.ant ki3k turi nekest busimo kudikio kad taip neatsakingai elgtis.ypac nepateisinu mamos   ATSAKYTI
@ 2019-08-23 20:48:50
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tikrai kad pacios garsiausios tipo mamos.Tegul zino visos tokios mamos,kaip saugu vonioje.Kai paskaitai kaip issidirbineja tos mamos,klaiku darosi,gal jus geriau is vis negimdykit,nes jokios naudos is to prieauglio.   ATSAKYTI
Esu Mama 2019-08-23 18:01:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
100pr palaikau Bunkes nuomuone! Tragedija   ATSAKYTI
Lietuvis 2019-08-23 16:37:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Turbūt mūsų lietuvės moterys prisiskaitė apie pasaulio garsenybes gimdžiusias namuose -panoro būti panašios.O štai kuo tas pasibaigė.Labai gaila vaikelio.
Gimdo girtos, gimdo brandaus amžiaus manuose...Kas čia darosi toje mažoje mūsų Lietuvėlėje?   ATSAKYTI
Ona 2019-08-23 12:35:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
As irgi pries tokius gimdymus,taciau visada yra kitaip mastanciu.Jei ta moteris butu zinojusi,kas nutiks,nebutu gimdziusi namie.Ji tikrai to nesitikejo.Toks likimas.Kelio atgal nebera,belieka susitaikyti ir gyventi toliau.Savigrauza ar kitu kaltinimai vaikelio nesugrazins.Uzjauciu ir linkiu saves nekaltinti.   ATSAKYTI
E6666 2019-08-23 23:36:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Anot jusu nesitikejau 50- 50 nu bandom gal pavyks.ar perskaitet ka rasot,esat turbut savaite nemiegojus ,kad nesuprantat savo paistelioniu  
Sandra 2019-08-25 03:42:22
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tikrai taip komentarai ir kaltinimai jau nebesugrazins laiko atgal viskas jau zinoma gaila bet ira kaip ira ☹️ as gimdziau ligoninej tai vos pati nenumiriau per daktaru atlaiduma tai nevisada ir pasitikiu daktarais tikrino vaiko pulsa o istikro buvo mano pulsas ziauriai nukraujavau ir temperatura buvo didele akyse jau buvo apteme tai vos likau gyva  
ir ligoninėj nekas 2019-08-23 11:35:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gali gimdyt namuose, jei tavo vyras akušeris-ginekologas profesionalas, visais kitais atvejais - tik ligoninėje ir tai dar melstis reikia, kad gydytojai kompetetingi pasitaikytų, nes šiais laikais ir ligoninėje vaikų nesugeba normaliai priimti. Į vaiko gimimą žiūri kaip į konvėjerį, kiek vaikų sutraumuoja gydytojai su vakuumo pompomis ir blogai priimtais sprendimais. Vaikų sanatorijos pilnos vaikučių, su gimdymo pasekmėm, negaliom. Bet tai yra vistiek geriau nei gimdyti namuose ir netekti vaiko.   ATSAKYTI
Jolanta 2019-08-23 11:27:20
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Gimdydama namuose, pasirašai mirties nuosprendį kuodikėliui, arba sau. Ligoninėj visko nutinka, yra nemažai atvejų, kai miršta kūdikis, ar netgi mama, retai, bet yra, o čia namuose... Iš vienos pusės, kaltinu motiną už tokį neatsakingą sprendimą, iš kitos pusės, nuoširdžiai užjaučiu netekus kūdikėlio...   ATSAKYTI
Vida 2019-08-23 10:39:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Dula ,pribuvėja..Tai grįžimas į gūdžius laikus.Turi atsakyti ir gimdyvės ir dulos.Jei nebūtų geradarių ,kurios ,,padeda" gal nesiryžtų gimdyti namuose?   ATSAKYTI
Darius 2019-08-23 10:26:15
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Skaičiau vienos moters mintis "nori gimdyt namuose - išsioperuok sau apendicitą" . Pilnai jai pritariu   ATSAKYTI
rita 2019-08-23 08:42:12
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
tik ligoninėje ir niekur kitur. Kokios čia nesąmonės vyksta   ATSAKYTI

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
REKLAMA
Tortų degustacija „Smaližainėje“  (nuotr. Organizatorių)
Artėjantis žiemos švenčių laikotarpis ne vienam tampa galvos skausmu. Kuo šį kartą pavaišinti šeimos narius? O jei vakaro karaliumi taptų organizmui naudingas tortas? Tai, kad ...
Arūnas Valinskas (nuotr. stop kadras)
Vaikai nėra atsakingi už tėvų laimę – taip sako psichologai. Kiek kartų per dieną, savaitę, mėnesį yra normalu paskambinti tėvams? Kaip numaldyti amžiną kaltę, kuri apsigyvena ...
Irena Milkevičiūtė (nuotr. stop kadras)
Vaikai nėra atsakingi už tėvų laimę – taip sako psichologai. Kiek kartų per dieną, savaitę, mėnesį yra normalu paskambinti tėvams? Kaip numaldyti amžiną kaltę, kuri apsigyvena ...
Gerda Zaptoriūtė (nuotr. Organizatorių)
Šį vakarą – trečiasis tiesiogiai transliuojamas „X faktoriaus“ finalas. Jam dalyviai ruošėsi visą savaitę – repetavo, lankė vokalo pamokas, konsultavosi su savo mokytojais. Jau ...
Druskininkuose – atsisveikinimas su Cololo (nuotr. Fotodiena/Justino Auškelio)
Dainininkas Vytautas Šiškauskas visai neseniai pradėjo savo koncertinį turą, pavadinimu „Ačiū tau“. Vis dėlto tai – ne vienintelės malonios žinios žinomo atlikėjo gyvenime. ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

TVPlay

Top Video

Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
Automobilių mokestis Lietuvoje: koks scenarijus yra realiausiais
DABAR RODOMA
32 Valančiūno taškai neišgelbėjo „Grizzlies“
DABAR RODOMA
Kulvinskytė prakalbo apie šeimos pagausėjimą: to laukia visa šeima
DABAR RODOMA
Bijojo judėti net automobilyje: „ledo bombos“ talžė automobilio langą
DABAR RODOMA
Vyras nufilmavo, kaip degalinė apgavo ir priskaičiavo daugiau už kurą
DABAR RODOMA
Paviešinta: apsvaigintą moterį nusitempė nepažįstamas, o apsauga nieko nesiėmė
DABAR RODOMA
In memoriam Vitalijus Cololo: draugai ir bendražygiai apie mirusį vyrą
DABAR RODOMA
„X faktoriuje“ – pirmoji kritika Gerdai: teisėjai pasakė, ko nori iš jos
DABAR RODOMA
Paviešintas įžūlus moters poelgis parduotuvėje: ją teisė 4 milijonai internautų
DABAR RODOMA
Akimirka sujaudino tūkstančius: berniukas pirmą kartą išvydo spalvas
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: nuo scenos nužengusi Martyna įvertino savo pasirodymą
DABAR RODOMA
Kauno raj. nukrito lėktuvas
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: Paulius papasakojo, su kuriais dalyviais netruko susidraugauti
DABAR RODOMA
Eurojackpot „X faktoriaus“ užkulisiai: trečiosios transliacijos jaudulys ir dalyvių pasiruošimas
DABAR RODOMA
Grybauskaitė apsilankė maltiečių rengiamoje akcijoje – pilstė sriubą drauge su kitais
DABAR RODOMA
Atsisveikinimas su Cololo – artimieji ir draugai lieja ašaras
DABAR RODOMA
Patikrino: ar verta važiuoti šventėms apsipirkti į Lenkiją
DABAR RODOMA
Nepavykus susitarti dėl pinigų ugniagesiai ir kiti pareigūnai ruošiasi streikams
DABAR RODOMA
Neįprasti vaikų vardai: kalbininkai draudžia, o tėvai eina į teismus ir laimi
DABAR RODOMA
Tyrimas parodė, apie kokias dovanas labiausiai svajoja gyventojai
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų