REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žiūrovams ir sportininkams Tokijo olimpiados teko laukti papildomus metus, nes dėl koronaviruso ji buvo nukelta į 2021-ųjų liepos 23 dieną.

Žiūrovams ir sportininkams Tokijo olimpiados teko laukti papildomus metus, nes dėl koronaviruso ji buvo nukelta į 2021-ųjų liepos 23 dieną.

REKLAMA

Tačiau prieš prasidedant vasaros olimpinėms žaidynėms, renginį pradės labai laukta atidarymo ceremonija. Atidarymo ceremonija buvo neatsiejama kiekvienos olimpiados dalis nuo pirmųjų šiuolaikinių žaidynių, įvykusių Atėnuose, 1896-aisiais, ir suteikia galimybę priimančiajai šaliai parodyti savo tautinį identitetą visam pasauliui. Šou paprastai stebi šimtai milijonų televizijos žiūrovų visame pasaulyje, be dešimčių tūkstančių žiūrovų, kurie susiburia Olimpiniame stadione.

Tokia olimpinių žaidynių atidarymo ceremonija, kaip įprasta, bus sudaryta iš daugybės svarbiausių renginių, įskaitant meninę programą, sportininkų paradą, olimpinės ugnies uždegimą ir simbolinį taikos balandžių paleidimą.

REKLAMA
REKLAMA

Štai visas Tokijo olimpinių žaidynių 2021 m. atidarymo ceremonijos vadovas.

Kada vyks Tokijo olimpiados atidarymo ceremonija?

Atidarymo ceremonija dabar numatyta 2021 m. liepos 23 d. (praėjus beveik vieneriems metams po to, kai žaidynės turėjo prasidėti 2020 m.) 14 val. Lietuvos laiku (20 val. Japonijos laiku). 

REKLAMA

Stebėkite Tokijo vasaros olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos transliaciją tiesiogiai penktadienį nuo 14 val. per TV3 ir internetu tv3.lt, o ceremonijos pakartojimą – penktadienį vakare, nuo 22 val. per TV6

Kur vyks atidarymo ceremonija?

2021 m. atidarymo ceremonija vyks Japonijos naujajame nacionaliniame stadione Tokijo Šindžiuku seniūnijoje. Tikėtasi, kad garsaus japonų architekto Kengo Kuma suprojektuotas 1,5 milijardo dolerių vertės trijų pakopų kompleksas Tokijo vasaros žaidynių metu sutalpins apie 68 000 žmonių. 2020 m. parolimpinėms žaidynėms pajėgumas sumažintas iki 58 000 žmonių, kad daugiau vietos būtų galima pritaikyti neįgaliesiems.

REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dėl nepaprastosios padėties gerbėjai nebegalės stebėti žaidynių, tad maždaug 10 000 diplomatų, užsienio šalių aukštųjų asmenų, olimpinių rėmėjų ir Tarptautinio olimpinio komiteto narių grupė dabar bus vieninteliai žiūrovai, dalyvaujantys atidarymo ceremonijoje.

Ovalios formos stadionas pasižymi mediniu grotelių dizainu, kuris primena tradicinius stilius, matomus Japonijos šventovėse ir pagodose. Jo medinis ir plieninis stogas, kuris iš dalies buvo sukonstruotas iš Japonijoje užaugintų maumedžio ir kedro medžių, nesusijungia centre tam, kad išeitų karštas oras.

Stadionas turėtų įsilieti į aplinkinį parką ir „atstatyti ryšį, kurį Tokijas prarado su gamta“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kas organizuoja atidarymo ceremoniją?

Kai olimpiada buvo nukelta į 2021-uosius, Tokijo olimpinių žaidynių ir parolimpinių žaidynių atidarymo ir uždarymo ceremonijų kūrybinėms komandoms teko daug ką pergalvoti.

Pakeitęs garsų japonų aktorių Mansai Nomurą, 2020 m. gruodžio mėn. ceremonijos vyriausiuoju kūrybos direktoriumi tapo Hiroshi Sasaki. Mažiau nei po trijų mėnesių H. Sasaki, buvęs reklamos vadovas, prižiūrėjęs olimpinių vėliavų perdavimo segmentą 2016 m. Rio de Žaneiro uždarymo ceremonijoje, atsistatydino dėl pasakyto žeminančio komentaro apie populiarią japonų komikę ir mados dizainerę Naomi Watanabe.

Italijos kūrybos direktorius Marco Balichas yra Tokijo ceremonijų vykdomasis prodiuseris kartu su japonų reklamos įmone „Dentsu“. M. Balichas turi ankstesnės patirties – jis prodiusavo olimpines ceremonijas 2006 m., 2014 m. ir 2016 m.

REKLAMA

M. Balichas sakė, kad COVID-19 pandemija bus vienaip ar kitaip paminėta Tokijo atidarymo ceremonijos metu. „Aš manau, kad olimpinė ceremonija, kuri yra langas į visą žmoniją, turės kaip nors atspindėti arba remtis tuo, kas įvyko“, – M. Balichas sakė „Reuters“ 2020 m. kovo mėn.

Ko galime tikėtis iš atidarymo ceremonijos?

Tokijo organizacinis komitetas nustatė Tokijo olimpinių žaidynių ir parolimpiados koncepcijos „pagrindinę politiką“, pagal kurią taika, sambūvis, atstatymas, ateitis, Japonija ir Tokijas, sportininkai, dalyvavimas ir jaudulys yra pagrindinės temos, kurias reikia pabrėžti per atidarymo ir uždarymo ceremonijas.

Olimpinei chartijai įpareigojant, 2021 m. atidarymo ceremonijoje oficialus iškilmingas procesas bus sujungtas su menine programa, demonstruojančia Japonijos istoriją ir kultūrą.

REKLAMA

Iškilmingi Tokijo atidarymo ceremonijos aspektai apims Japonijos valstybės vadovo Shinzō Abe atvykimą, Japonijos himno giedojimą, sportininkų paradą, simbolinį balandžių paleidimą, olimpinės vėliavos iškėlimą ir olimpinio himno atlikimą, sportininko, atstovų ir trenerių duotą olimpinę priesaiką bei olimpinės ugnies perdavimo estafetę.

Meninės programos detalės paprastai slepiamos iki pat pasirodymo dienos, tačiau, kaip tai buvo išpildyta ir Rio 2016-ųjų atidarymo ceremonijoje, Tokijuje greičiausiai pasirodys tūkstančiai atlikėjų, aprengtų sudėtingais kostiumais, kurie atliks įspūdingus muzikos ir šokių numerius, taip pat pamatysime įmantrias scenos detales ir garsių Japonijos įžymybių pasirodymus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Viena įdomiausių 2016 m. atidarymo ceremonijos akimirkų buvo ta, kai garsus brazilų supermodelis Gisele Bündchen ėjo podiumu skambant dainai „The Girl From Ipanema“.

Kas dalyvaus ceremonijoje?

Tikimasi, kad Tokijo atidarymo ceremonijoje dalyvaus daugiau nei 11 000 sportininkų iš 206 tautų. Tačiau žiūrovų nebus. Japonijos olimpinis komitetas neseniai paskelbė, kad žaidynės vyks be žiūrovų, nes šalis dėl COVID-19 mieste paskelbė naują nepaprastąją padėtį.

Kalbant apie JAV sportininkų komandą, aukso medalininkės, tokios kaip gimnastė Simone Biles ir plaukikė Katie Ledecky, galimai dalyvaus Tautų parade.

Daugelis šalių kartu su savo delegacija gali į ceremoniją išleisti vyresnius pareigūnus. 2018 m. per žiemos žaidynes PyeongChang mieste, Pietų Korėjoje, JAV delegaciją vedė viceprezidentas Mike'as Pence'as ir jo žmona Karen Pence. Šiais metais pirmoji ledi Jill Biden ketina keliauti į Tokiją ir vesti JAV delegaciją.

REKLAMA

Kokia olimpiados atidarymo ceremonijos istorija?

Atidarymo ceremonija buvo neatsiejama kiekvienos olimpiados dalis nuo pirmųjų šiuolaikinių žaidynių, vykusių Atėnuose 1896 m. Ceremonija yra oficiali olimpinių žaidynių pradžia ir suteikia priimančiajai šaliai galimybę parodyti savo nacionalinę tapatybę pasaulinėje arenoje.

„Olimpinių ceremonijų, kurios kartu su žaidynių švente yra tokios, kokias šiandien žino visi, protokolas ir nuostabumas daro šį įvykį unikalų ir nepamirštamą“, – rašoma Olimpinėje chartijoje.

Tačiau Chartija taip pat pažymi, kad šių dienų žaidynių atidarymo ceremonija yra toli nuo to, kas vyko Atėnuose daugiau nei prieš 120 metų, ir kad kai kurie olimpinės atidarymo ceremonijos elementai buvo nustatyti tik laikui bėgant.

REKLAMA

Pavyzdžiui, nors Tarptautinio olimpinio komiteto įkūrėjas Pierre'as de Coubertinas iš pradžių modernias olimpines žaidynes įsivaizdavo kaip sporto ir meno pasiekimų šventę, nes lengvoji atletika tapo žaidynių akcentu, atidarymo ceremonijos meninė programa buvo vis plečiama.

Su kiekvienomis sėkmingomis žaidynėmis atidarymo ceremonija tampa vis didesniu ir didingesniu renginiu, kuris dabar pritraukia dešimtis milijonų žiūrovų visame pasaulyje.

Kokia yra atidarymo ceremonijos koncepcija?

„Tokyo 2020“ atidarymo ceremonija turi keletą temų, tačiau jas visas jungia idėja, kad žaidynės gali suteikti naujos vilties ir paskatinti žmones visame pasaulyje – tiek pasirodant sportininkams, tiek primenant sporto galią.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visų ceremonijų – tiek olimpinių ir parolimpinių žaidynių atidarymo, tiek uždarymo – koncepcija yra „Judėjimas į priekį“, tačiau olimpinių žaidynių atidarymo ceremonijos tema yra „Mus vienija emocijos“ („United by Emotion“).

Ką reiškia „Mus vienija emocijos“?

„Tokijas 2020“ nebus panašus į jokias kitas olimpines žaidynes, nes jos įvyks viduryje COVID-19 pandemijos, kuri yra kliūtis, kur kas didesnė už viską, su kuo kada nors susidūrėme.

Pasaulyje gyvena skirtingo amžiaus ir tautybės žmonės, dirbantys įvairius darbus, ir dabar dėl pandemijos esame fiziškai atskirti. Štai kodėl „Tokyo 2020“ nori, kad per varžybinius sportininkų pasirodymus visi patirtų tą patį jaudulį, džiaugsmą ir kartais nusivylimą.

REKLAMA

Sportas yra universalus. Tai neįkainojamas lobis, kuris, „Tokyo 2020“ manymu, gali suvienyti pasaulį per emocijas, net jei esame atskirai, kalbame skirtingomis kalbomis ar esame kilę iš skirtingų kultūrų.

Atidarymo ceremonijoje „Tokyo 2020“ tikisi dar kartą įtvirtinti sporto vaidmenį ir olimpinių žaidynių vertę, išreikšti padėką ir susižavėjimą už pastangas, kurias mes visi kartu dėjome per praėjusius metus, taip pat suteikti vilties ateičiai.

Tikimasi, kad ceremonija bus patirtis, perteikianti tai, kaip mes visi sugebame švęsti savo skirtumus, įsijausti ir gyventi kartu užjausdami vienas kitą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų