REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lygumų slidininko Modesto Vaičiulio karjera lyg amerikietiški kalneliai. 32-ejų metų sportininkas dukart buvo išsiskyręs su sportu, tačiau vis sugrįždavo ir jau ruošiasi trečiajam savo startui žiemos olimpinėse žaidynėse.

Lygumų slidininko Modesto Vaičiulio karjera lyg amerikietiški kalneliai. 32-ejų metų sportininkas dukart buvo išsiskyręs su sportu, tačiau vis sugrįždavo ir jau ruošiasi trečiajam savo startui žiemos olimpinėse žaidynėse.

REKLAMA

M. Vaičiulio sportiniame kelyje pasitaikė visko – ir liga, privertusi kuriam laikui viską sustabdyti, ir darbas Norvegijoje, siekiant elementariai turėti pragyvenimo šaltinį.

2010 metų Vankuverio žaidynėse dalyvavęs tuomet jauniausias rinktinės narys (21 m.) užėmė 54-ąją vietą, o su Mantu Strolia buvo 18-tas komandinio sprinto lenktynėse.

Vis dėlto jau netrukus M. Vaičiulis turėjo nuspausti stop mygtuką. Tiesiog nebuvo kito pasirinkimo. Nors sportininkas puoselėjo planus dalyvauti 2014 metų olimpiadoje Sočyje (Rusija), bet viską sujaukė dėl erkės sukelta laimo liga. 

Sportininkui keletą metų teko priverstinai ilsėtis. 

„Taip jau susiklostė, kad teko padaryti tą priverstinę pertrauką po Vankuverio žaidynių. Dar sekančiais metais startavau pasaulio taurės etape, bet vasarą susirgau laimo liga ir išsimušiau iš vėžių. Tiesiog negalėjau gana ilgą laiką sportuoti, bet buvo ta svajonė dar sykį startuoti žaidynėse.

REKLAMA
REKLAMA

Tikėjausi galbūt dar sudalyvauti Sočyje 2014 m., vis dėlto likus vos keletui mėnesių iki jų jau jaučiausi daugmaž atsigavęs, bet visgi elementariai pritrūko laiko, kad galėčiau pasiruošti tiek, kad žaidynėse galėčiau startuoti“, – sakė sportininkas.

REKLAMA

Bet pilnai atsistatęs slidininkas suskubo vėl kibti į darbus bei pilnu tempu grįžo į trasą. Didžiąją dalį laiko praleisdamas treniruotėse užsienyje, kartais bandydamas išnaudoti lietuvišką žiemą, M. Vaičiulis iškovojo kelialapį ir startavo 2018 m. žiemos olimpiadoje Pjongčange, kur liko 44-tas 1,5 km laisvu stiliumi rungtyje. Komandinėje estafetėje su Mantu Strolia jis užėmė 25-ąją vietą.

Bet vėliau teko dar kartą spusti stop mygtuką.

Pirmas kartas ant slidžių 

Ignalinoje augusį M. Vaičiulį ant slidžių stoti paskatino mama Dalia, kuri pati glaudžiai visą savo gyvenimą buvo susijusi su slidėmis ir tuo metu jau darbavosi trenere.

REKLAMA
REKLAMA

„Mama pati sportavo anksčiau, man gimus dirbo trenere, tad taip gavosi, kad ir aš stojau ant slidžių. Man buvo 7 metai, ėjau į pirmą klasę tuo metu ir pakvietė pabandyti. Taip ir prasidėjo mano kelias“, – portalui tv3.lt sakė M. Vaičiulis.

Vaikinas gana gerai perprato sporto šakos subtilybes ir, kaip sako pats, iškart viskas sekėsi gana neblogai.

„Kažkaip nuo pat pradžių jaučiausi gana gerai ant slidžių, sekėsi viskas neblogai. Pirma, pamenu, man padavė medines slides, paskui jau gavau ir geresnes. Turbūt pamatė, kad gana tvirtai stoviu ir neįsitrenksiu greičiau lėkdamas į pirmą medį“, – pasakojo sportininkas.

Lietuvos atstovai žiemos sporto šakose mūsų šalyje susiduria ir su natūraliomis problemomis. Kurgi ta žiema? Nors keletą metų ji jau lepino žiemos sporto šakų atstovus, tačiau sunku planuotis, kai viskas priklauso nuo gamtos malonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tad M. Vaičiuliui, kaip ir daugeliui žiemos sporto šakų atstovų, dažnai tenka laiką leisti stovyklose užsienyje.

„Aš pamenu dar prieš 20-25 metus žiemos tikrai buvo pakankamai geros pas mus, bet pastarąjį galbūt dešimtmetį jau ir sunkiau prognozuoti, tikrai trūksta natūralaus sniego, kad būtų galima pilnavertiškai treniruotis. Tad tų sunkumų visada iškyla.

Tenka nemažai laiko praleisti treniruojantis užsienyje, kur sąlygos yra labai geros ir visada stabilios. Sezono pradžioje dažniausiai vykstame į Suomiją treniruotis. Taip jau yra, kad dažniausiai ant sniego pilnai stovime užsienyje nei namuose“, – sakė slidininkas.

Darbas Norvegijoje

Kad ir kaip bet kurios sporto šakos atstovas trykštu entuziazmu ir noru kovoti, tačiau kartais susiduriama su elementariu klausimu gyvenime – iš ko išgyventi? Nedemonstruojant stabilių rezultatų aukščiausio lygio varžybose sportininkas negauna ir stabilių pajamų.

REKLAMA

Egzistuoja rėmimas iš sporto šakos federacijos ar LTOK, tačiau jis neretu atveju nėra pakankamas. Tą pajautė ir M. Vaičiulis, kuris pripažįsta atvirai – iš slidinėjimo sporto užsidirbti nepavyksta, tad buvo gyvenimo tarpsnis, kai teko viską keisti kardinaliai. 

„Nėra pelno, uždarbio, net ne itin sportą kažkaip įforminti gaunasi kaip galbūt darbą. Žinoma, susitaupydavo kažkiek iš kelionpinigių ar maistpinigių, bet to nebuvo gana“, – teigė M. Vaičiulis.

Sportininkas dar po 2014 m. išvyko trumpam porai mėnesių padirbėti į Norvegiją, paskui grįžo į Ignaliną, kur keletą metų dirbo miesto technologijų ir verslo profesinio ugdymo centre.

REKLAMA

Paskui sekė minėta 2018 m. olimpiada Pjongčange, o po jos kardinalus žingsnis ir darbas Norvegijoje žuvies fabrike. M. Vaičiulis pripažįsta, kad darbas nebuvo lengvas, pareikalavo daug fizinių jėgų, ilgos darbo valandos, bet toks buvo judviejų su žmona pasirinkimas.

„Tuo metu planavome ir vestuves, namo statybas, atsirado kitų dalykų, kuriems elementariai reikia pinigų. Tiesiog reikėjo užsidirbti, abu pagalvojome, kad dabar tam gana geras laikas“, – teigė M. Vaičiulis.

Laikas bėgo, kol galiausiai lietuvių pora nusprendė, kad jau gana tų keletos metų praleistų dirbant Norvegijoje. Iš pradžių M. Vaičiulio žmona grįžo į Lietuvą, kiek vėliau į gimtinę parvyko ir pats sportininkas. Dirbdamas svetur slidininkas nepamiršo ir slidinėjimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiek tiek ten dirbdamas pasportuodavau, bet, aišku, dirbant sunkų darbą sportas tik palaikymas tampa, nes ir nesinori kartais, o ir laiko tiek nėra. Bet kartu ir nesinori visiškai atitrūkti, bent kiek formą palaikyti, tiesiog pačiam gerai jaustis. Aš per tuos keletą metų dar buvau keletą kartų grįžęs į Lietuvą sudalyvauti varžybose su riedučiais ir slidėmis.

Pamenu liepos pabaigoje praėjusiais metais startavau ir viskas gana gerai klostėsi. Tad kažkaip ir pagalvojau, kad dar norėčiau sportuoti, sugrįžti, o kodėl gi ne? Norėjosi ir pertrauką nuo užsienio padaryti, o ir žmona piktoka jau buvo, nes buvo mažas tarpsnis, kai jau vienas aš likau ten, o ji buvo jau Lietuvoje“, – portalui tv3.lt sakė olimpietis M. Vaičiulis.

REKLAMA

Slidininkas taikėsi į Pekino žiemos olimpiadą. Praktiškai vos tik sugrįžęs M. Vaičiulis išvyko į pasaulio taurės etapą.

Geri rezultatai leido jam iškovoti kelialapį į žaidynes. Tiesa, nors tuo metu atrodė, kad iki jų vos keletas mėnesių ir jau reikėtų dėliotis paskutinius pasiruošimi planus, tapo aišku, kad olimpiada nukelta metams.

Konkurencijos stoka ir tikslai Pekine

Trečiose savo žiemos olimpinėse žaidynėse dalyvausiantis slidininkas M. Vaičiulis pripažįsta, kad praėjusiais metais asmeniniai rezultatai nebuvo kažkuo išskirtiniai, bet, nepaisant to, turi sau išsikėlęs tikslą.

„Praėjusiais metais tikrai nespindėjau kažkaip ryškiai, nėra itin geri tie mano rezultatai. Lyg ir daugiau norėjosi, bet dabar turiu vis vien išsikėlęs tikslų olimpiadai, visos jėgos sutelktos į tas varžybas“, – sakė sportininkas.

REKLAMA

Kokie gi tie tikslai?

„Norėčiau būti pirmame trisdešimtuke. Prieš ketverius metus iki tokio tikslo trūko trijų sekundžių. Tada likau 42-as, bet dabar norisi padaryti tą šuoliuką“, – tikino olimpietis.

M. Vaičiulis Pekine dalyvaus sprinto ir komandinio sprinto varžybose. Nuo rinktinės trenerių priklausys, ar sportininkas dalyvaus ilgesnėje 15 km distancijoje, tačiau pats olimpietis pripažįsta, kad ten jis vargiai parodytų geresnį rezultatą.

Patyręs 32-ejų metų sportininkas per savo karjerą yra matęs visko. Bemaž 25 metus sportuojantis slidininkas beda pirštu į konkurencijos trūkumą, kuri natūraliai kartais stabdo atletų tobulėjimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Todėl ir blogai, kad nėra didelės konkurencijos, kartais ir tie lūkesčiai tada natūraliai mažėjo. Aš nuo 2010 metų buvau prie pajėgiausių slidininkų, bet tada dar buvau jaunas. Tačiau praėjo dešimt metų ir praktiškai nėra kas liptų man ant kulnų. Nepaisant to, kad grįžau po daugiau nei dviejų metų pertraukos. Čia yra problema“, – kalbėdamas su tv3.lt mintis dėstė M. Vaičiulis.

„Kai kurie sportininkai perėjo į biatloną, kai kurie slidininkai sportą tiesiog metė. Viena pagrindinių rinktinės trenerių irgi dabar jau tik su mažais vaikais darbuojasi. Ta daugeliu atvejų pas kai kuriuos sportininkus lieka tik entuziazmas ir nieko daugiau, nebelieka tos tikrosios motyvacijos, kurios reikėtų. O dėl ko tas mūsų lygis nekyla aš ir nežinau. Neįtraukiamas jaunimas, trūksta sprendimų ir iš valdžios viršūnių. Jei mūsų bendras lygis iki 2018 m. buvo dar stabilus, tai nuo tų metų jis labai krito“, – teigė slidininkas.

REKLAMA

Nepaisant esamų bėdų Lietuvos slidinėjimo politikoje, M. Vaičiulis su nekantrumu laukia trečiųjų savo olimpinių žaidynių. 

Paskutinėmis praėjusių metų dienomis M. Vaičiulis Latvijoje vykusiose atvirosiose Lietuvos slidinėjimo taurės varžybose vyrų 1,1 km sprinte laisvuoju stiliumi rungtyje nurungė visus varžovus ir laimėjo auksą.

Tuo tarpu jau 2022-aisiais, sausio pradžioje, Ignalinoje surengtame Lietuvos slidinėjimo varžybų etape M. Vaičiulis triumfavo tiek sprinte laisvuoju stiliumi, tiek sprinte klasikiniu stiliumi. Jis buvo greičiausias tiek kvalifikacijoje, tiek finale.

Iki Pekino liekant vis mažiau laiko M. Vaičiulis atviravo, kad kažkokio didelio jaudulio nėra, tačiau jau su nekantrumu laukia visai už kampo esančios olimpiados.

Pekino žiemos olimpinės žaidynės vyks vasario 4-20 dienomis. TV3 kanalų grupė yra oficiali olimpiados transliuotoja Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų