REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vaikai narkotikų gauna be problemų, svaiginasi vis dažniau, tačiau ne visada supranta, ką iš tikrųjų vartoja. Gydytojai sunerimę, esą vaikai patys nesupranta, ką vartoja, o į gydymo įstaigas atvyksta itin blogos būklės.

Vaikai narkotikų gauna be problemų, svaiginasi vis dažniau, tačiau ne visada supranta, ką iš tikrųjų vartoja. Gydytojai sunerimę, esą vaikai patys nesupranta, ką vartoja, o į gydymo įstaigas atvyksta itin blogos būklės.

REKLAMA

Kauno VII Forto direktorius V. Orlovas su komanda tiria moksleivių rūkomų elektroninių cigarečių skysčių sudėtį.

„Elektroninių cigarečių [vartojimas] prasideda nuo to, kad vaikas neturi, ką veikti“, – tikino jis ir neslėpė susirūpinimo, kad 8-9 klasių mokiniai atrado naują hobį. 

Sintetiniai narkotikai maišyti su natūraliais ir dar didelė nikotino koncentracija. Tokia, pasak tyrėjo Orlovo, mokyklinio amžiaus vaikų rūkomų elektroninių cigarečių skysčių sudėtis.

Yra mokyklų, kurios slepia tokią informaciją

Kaip tikino su mokyklų atstovais nuolat bendraujantis Orlovas, elektroninės cigaretės – mokyklų kasdienybė.

REKLAMA
REKLAMA

„Patys prisipažįsta, kad mokinių daug, o administracija nevaldo procesų“, – teigia jis.

Anot tyrėjo, problemų reikėtų ieškoti švietimo sistemoje, mat „vaikai ateina į mokyklą ne mokytis, o socializuotis“.

REKLAMA

Esą į laboratoriją per savaitę kreipiasi 2-3 Lietuvos ugdymo įstaigos. Psichotropinių medžiagų randama elektroninių cigarečių skysčių mėginiuose atkeliavusiuose ir iš provincijų, ir iš didmiesčių mokyklų. 

„Čia jų iniciatyva yra ateiti pas mus, jie atneša tai, ką iš vaikų konfiskavo, ir prašo pažiūrėti, koks tai daiktas, jeigu mato, kad vaiko elgesys yra labai netipinis“, – dėstė V. Orlovas.

Tačiau, pasak Policijos departamento atstovo Ramūno Matonio, ne visos mokyklos linkusios bendradarbiauti.

„Yra mokyklų, kurios neva saugodamos savo reputaciją <...> slepia tokią informaciją“, – tikino jis. 

REKLAMA
REKLAMA

Ištirti – sudėtinga

„Jeigu jie mato, kad vaikas sėdi pamokoje su stiklinėmis akimis, nereaguoja į nieką, kai jį kvieti vardu, jis neatsiliepia ir t.t.“, – tokios situacijos, pasak tyrėjo Orlovo, priverčia mokyklos administraciją kreiptis į tyrėjus.

Prastos moksleivių būklės kaltininkė paprastai būna elektroninė cigaretė.

„Mokyklos informuoja tėvus, supažindina su mūsų tyrimų rezultatais, tėvai dažniausiai veda vaiką tirti kraują.

Kraujyje laboratorija dažniausiai nieko neranda, nes tam, kad atpažintų narkotines medžiagas kraujyje turi būti atliekamas pakankamai specifinis tyrimas, jis nėra komerciškai paplitęs.

Tėvai džiaugsmingai ateina į mokyklą, sako, pas mus viskas gerai, kraujyje nieko nerado“, – su analizės gydymo įstaigoje eiga supažindino ekspertas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Orlovas įvardijo ir vieną iš komplikuotos analizės priežasčių.

„Reikia žiūrėti ne kraujyje, o šlapime“, – sakė jis.

Vaikų ligų ir vaikų intensyviosios terapijos gydytoja Veslana Žukovskaja atskleidė dar vieną priežastį, kodėl būna sunku atskirti, kas sukėlė gydytojams siaubą keliančią reakciją jauno žmogaus organizme. 

„Šiuo metu yra labai sudėtinga atskirti, nes <...> vienos medžiagos maskuoja kitas“, – teigė ji.

Gali net mirti

„Klesti neaiškios kilmės skystis su visiškai neaiškia sudėtimi“, – taip esamą situaciją apibūdino V. Žukovskaja.

Anot jos, sudėtyje galima tikėtis rasti pilno spektro narkotinių medžiagų, tai – standartinių narkotikų cheminiai analogai.

REKLAMA

Cheminę elektroninių cigarečių skysčio sudėtį tiriantis V. Orlovas pridūrė, kad su narkotinėmis medžiagomis maišomos didžiulės nikotino dozės.

„Sintetiniai narkotikai maišyti su natūraliais ir dar šalia didelė nikotino koncentracija, joks narkologas nepasakys, kokios pasėkmės bus vartojant tokį skystį mėnesį“, – kalbėjo V. Orlovas.

Legaliai parduodamuose elektroninių cigarečių skysčiuose nikotino koncentracija būna iki 20 mg/ml. Pasak Orlovo, penkis kartus viršijus normą vaikas praranda sąmonę, o ją viršijus 10 kartų, „greičiausiai bus lavonas“. 

Ekspertai sutaria, jog vaikai iš anksto apie pasekmes nesusimąsto.

„Šiuo metu mada garinti viską, kas papuola“, – teigė V. Žukovskaja.

„Kažkas atvežė gražių buteliukų, vienas su drakonu, kitas su nindze, jiems visa tai labai patinka, – sakė jis ir pridūrė, – jiems tai – žaidimas, jeigu ateitų mintis iš visų buteliukų prilašinti, tai jie ir prilašintų“, – antrindamas kalbėjo garinamus skysčius tiriantis V. Orlovas.

REKLAMA

Tokiose talpose, kaip vėliau paaiškėja, platinami įvairūs sintetiniai kanabinoidai, pavyzdžiui, „Smile“.

„Eiliniam patruliui šitų nuotykių nereikia“

Pasak V. Orlovo, šiuo metu pagrindinis narkotinių medžiagų plitimo kelias – per elektroninių cigarečių skysčius.

„Nes lengva užmaskuoti, nėra problemų su policija <...> eiliniam patruliui šitų nuotykių nereikia. Mokiniai puikiai supranta, kad jie lengvai praslys ir platintojai irgi puikiai tą supranta“, – teigė jis.

Jo teigimu, platintojais dažniausiai tampa vyresnių klasių mokiniai, vyresni broliai ir seserys.

Orlovas pridūrė, jog elektroninių cigarečių skysčiai, lyginant su narkotikais, labai pigūs. Tai padaro narkotines medžiagas skysčio pavidalu dar prieinamesnes mokyklinio amžiaus vaikams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dėl narkotikų vartojimo pradėtų ikitesiminių tyrimų, policijos duomenimis, per pastaruosius trejus metus padaugėjo 17 proc.

„Galiu pasakyti, kad tų tyrimų daugėja, ypač dėl [narkotikų] vartojimo“, – teigė policijos atstovas R. Matonis.

Pagrindiniu policijos prioritetu jis įvardijo sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, susijusius su žmogaus gyvybe ir sveikata. Narkotikų platinimas ir vartojimas retu atveju apibrėžiamas kaip toks.

Į ligoninę atvyksta dezorientuoti

„Mūsų pacientai <...> turi visokio diapazono simptomus“, – teigė intensyviosios terapijos gydytoja V. Žukovskaja.

Anot jos, tik iš aplinkinių žmonių pasakojimų sužino, kad prieš atvykstant į ligoninę, prieš atsirandant simptomams vaikas garino elektroninę cigaretę. Gydytoja atskleidė su kokiais simptomais pacientai atvyksta dažniausiai.

REKLAMA

„Labiausiai paveikia neurologinę sistemą, būna įvairaus laipsnio sąmonės sutrikimai, nuo apdujimo iki komos, taip pat ganėtinai dažnai būna traukuliai, užsitęsę traukuliai, po kurių jie <...> ganėtinai ilgai būna dezorentuoti, nesuvokia nei kas jie yra, nei kur jie yra, nei kas su jais vyksta ir įvairaus laipsnio silpnumai, <...> rankos, kojos nevaldymas, kartais jie vemia“, – pasakojo ji.

Pasak gydytojos, būna taip, kad vaikai garina lygiagrečiai vartodami alkoholį, tuomet jie būna apsvaigę nuo alkoholio ir turi neįprastus alkoholiui simptomus, susijusius su vape‘ais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų