Europa: sovietų represijos prieš partizanus – genocidas

Europos Žmogaus Teisių Teismas antradienį paskelbė, kad sovietų represijas prieš partizanus Lietuvos teismai pagrįstai pripažino genocidu. Strasbūro teismas atmetė partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago sulaikymo operacijoje dalyvavusio buvusio KGB pareigūno Stanislovo Drėlingo skundą.

Lietuvos partizanai (nuotr. Organizatorių)

Istorinėje byloje Europos teismas sutiko su Lietuvos Aukščiausiojo Teismo išaiškinimu, kad sovietų okupantų vykdytas sistemingas Lietuvos partizanų naikinimas gali būti laikomas lietuvių tautos genocidu.

Teisėjai pripažino, kad sovietų represijos turėjo tikslą paveikti lietuvių tautos demografinę padėtį, o partizanai ir jų ryšininkai „atliko esminį vaidmenį saugant tautinį identitetą, kultūrą bei nacionalinę savimonę“.

Strasbūro teismas pabrėžė, kad nors S. Drėlingas pats nepriėmė sprendimo įvykdyti egzekuciją A. Ramanauskui-Vanagui, „net ir eilinis karys negali visiškai, aklai vykdyti įsakymų, šiurkščiai pažeidžiančių tarptautiniu lygiu pripažįstamas žmogaus teises, ypač teisę į gyvybę“.

Už tokį sprendimą balsavo penki Strasbūro teismo teisėjai, du buvo prieš.

1931 metais gimęs S. Drėlingas Lietuvos teismų buvo nuteistas dėl to, kad 1956 metų spalį dalyvavo slaptoje operacijoje Kaune sulaikant A. Ramanauską-Vanagą.

Atsižvelgęs į silpną sveikatą ir antraeilį vaidmenį saugumo operacijoje, Aukščiausiasis Teismas 2016 metais bausmės dydį nuo penkerių metų sumažino iki faktiškai atlikto jos laiko – 5 mėnesių ir 6 dienų.

Po sulaikymo A. Ramanauskas-Vanagas buvo žiauriai kankintas, okupacinis teismas jam skyrė mirties bausmę, 1957 metais jis nužudytas.

REKLAMA

Partizanų vado palaikai identifikuoti ir iškilmingai palaidoti praėjusiais metais.

Pagal tarptautinę teisę, genocidu laikomi veiksmai, kuriais siekiama sunaikinti kokią nors nacionalinę, etninę, rasinę ar religinę grupę.

Po Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjunga blokavo siūlymą tarptautinėje konvencijoje genocidu pripažinti žmonių naikinimą politiniu pagrindu, ir tokia tarptautinė norma liko iki šiol.

S. Drėlingas ir jo advokatai teigia, kad partizaninis judėjimas turi būti vertinamas kaip politinės grupės veikla, todėl veiksmai prieš partizanus negali būti laikomi genocidu.

Sovietų Sąjungai antrą kartą okupavus Lietuvą, dešimtys tūkstančių Lietuvos gyventojų stojo į kovą su okupantais.

Pokario ginkluotame pasipriešinime iš viso dalyvavo ne mažiau kaip 50 tūkst. žmonių.


Rašyti komentarą...
G
Grigorij
2019-03-12 19:51:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
Reiskia, lietuviu kova su JAV okupuotu Irako, Afganistano laisves kovotojais, atliekant JAV "taikos misijas", irgi yra genocidas.
Atsakyti
0

G
Grigorij
2019-03-13 16:25:52
Pranešti apie netinkamą komentarą
Posedi vede ukrainiete teiseja Ana Judkovskaja, vienu is teiseju buvo prakeiktas Judas, nieksiskiausiai nuvertes R.Paksa, del ko degs Prgare, - Egidijus Kuris. Taigi, is triju likusiu "europieciu" teiseju tik viena pavyko ikalbeti del genocido. Siaip, genocidas - masinis tautos zudymas, siekiant pakenkti jos demografijai. Kas bendro su kova su maistininkais-sukileliais? Gal pamirsot, kaip zenkliai padaugejo lietuviu LTSR metais, kaip suklestejo lietuvybe, lietuviu Kultura, Menas, Mokslas, isvis, "okupuotos" Baltijos respublikos buvo padarytos TSRS Vitrina Vakarams. Pasaulio pabaiga! Tai kiek valstybiu JAV bombarduoja, okupuoja, naikina ju laisves kovotojus? O kaip prie viso to sugeba masiskai naikinti nekaltus civilius, kai Trampas ka tik pareikalavo tokia informacija islaptinti? Tai - ne TIKRAS genocidas?
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (2)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų