Policija (asociatyvi nuotr.)

Policija (asociatyvi nuotr.)

Moterys, prieš kurias smurtauja vyrai, neretai vis dar sulaukia klausimų „už ką gavai?“ Tačiau ar tikrai yra priežasčių, dėl kurių vyras galėtų pakelti ranką prieš moterį ir kodėl vis dar gajus stereotipas, kad smurtas vyksta tik žemesnio išsilavinimo, prastesnę ekonominę padėtį užimančiose asocialiose šeimose?

Apie tai, kaip smurtaujama garsiose šeimose, kurios apie tikrą ir neišgalvotą meilę nuolat kalba televizijos laidose, tv3.lt papasakojo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos atstovė Mintautė Jurkutė.

Smurtas garsiose šeimose

Vos prieš kelias savaites Lietuvoje tapo pasiekiama naujai sukurta interneto platforma moterysmoterims.lt, kurioje smurtą patiriančios moterys yra raginamos anonimiškai ir visiškai saugiai dalintis savo patirtimi, papasakoti savo istorijas bei su panašaus likimo moterimis kalbėtis apie tai, kokį smurtą patiria ir kur galėtų kreiptis bei sulaukti reikalingos pagalbos.

REKLAMA

M. Jurkutė sako, kad į forumą rašo ne tik moterys, kurios, galėtų atrodyti, gyvena ekonomiškai žemesniu lygiu, tačiau ir tos, kurių gyvenimas – apsuptas prabangos, blizgesio ir net žurnalistų dėmesio.

„Smurtas neturi socialinio veido ir tai nėra ekonomiškai prasčiau gyvenančių šeimų reikalas. Net nebūtinai alkoholis yra susijęs su šiomis problemomis“, – kalba M. Jurkutė.

Moteris laikoma uždaryta

Ji papasakojo itin skaudžią ir graudžią garsios lietuvių šeimos istoriją, kurioje smurtas moterį su vaikais lydėjo kone kiekviename žingsnyje, tačiau ji buvo bejėgė ką nors pakeisti.

„Didysis tokių istorijų pavojus yra tai, kad niekas iš šalies negalėtų pagalvoti, kad gražioje ir turtingoje šeimoje galėtų dėtis negeri dalykai.

Žinau šeimą, kuri gyvena itin dideliame ir prabangiame name, vairuoja naujausią automobilį, vaikai gali didžiuotis naujutėliais telefonais.

Moteris papasakojo, kad ekonominė gerovė šioje šeimoje yra puiki. Prabangą visai šeimai sukuria vyras, o moteriai dirbti – neleidžiama, ji nuolat sulaukia vyro raginimų būti namuose.

Pati moteris nori išeiti į aplinką, bendrauti su žmonėmis, net norėtų pabėgti nuo vyro, tačiau negali, nes neturi nei pajamų, nei galimybių to padaryti“, – pasakoja M. Jurkutė.

REKLAMA

Kalbėti – tik su leidimu

Tokiais atvejais, pabrėžia ji, net ir smurtaujantį vyrą palikti sunku ne tik dėl to, kad vis dar jauti ir puoselėji jam šiltus jausmus, bet ir dėl to, kad nėra kur eiti.

„Smurtaujantys vyrai paprastai žmoną ir vaikus kontroliuoja“, – kalba pašnekovė ir priduria, kad neretai tai yra itin garsios ir žinomos šeimos, atpažįstamos iš žurnalų viršelių.

M. Jurkutė dalijasi dar viena itin baugia garsios poros istorija. „Vyras, žmona ir vaikai gyvena apsupti prabangos, tačiau moteriai liepta „žinoti savo vietą“, mokėti priimti svečius, su jais bendrauti, tačiau ji yra tiek vyro išdresiruota, kad namuose kalbėti gali tik gavusi atskirą leidimą.

Vyras duoda ženklą, sėdėdamas prie vakarienės stalo, kada žmona gali kažką pasakyti, kokiomis temomis gali šnekėti. 

Šeima per kelerius metus aiškiai žinojo, kada reikia patylėti, nes, pasakius tam tikrus žodžius, prasidėtų tiesioginė agresija, nukreipta į ją pačią arba vaikus“, – kalba pašnekovė.

Užmušė šunį šeimos akivaizdoje 

M. Jurkutė pasidalijo ir dar viena šiurpia istorija, kurią girdėjo iš moters, kuri kreipėsi pagalbos: „Vyras, visos šeimos akivaizdoje, vilkšuniui nukirto galvą.

Tai buvo galios parodymas ir priminimas, kad taip būna ir gali nutikti, jeigu būtų pasipriešinta vyro galiai“, – sako M. Jurkutė.

REKLAMA

Pagalbos platforma

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, partnerio smurtą artimoje aplinkoje yra patyrusi bent 1 iš 3 moterų, tačiau joms išdrįsus apie tai prabilti, dalis visuomenės tokią žinią pasitinka kaltinimais – „ką jam pasakei?“, „pati kalta“, atskleidė 2018 m. pristatytas Žmogaus teisių stebėjimo instituto tyrimas.

Siekiant paskatinti moteris prabilti ir ieškoti pagalbos, nebijant galimų išankstinių nuostatų ir neigiamų reakcijų, Lietuvoje pradeda veikti pirmasis virtualus smurtą patiriančių moterų savitarpio pagalbos forumas MoterysMoterims.lt.

Forume smurtą patyrusios moterys galės ne tik dalintis asmeninėmis istorijomis ir patirtimis, kaip jos atpažino partnerio smurtą, kaip ištrūko iš tokių santykių, kaip pasikeitė gyvenimas iš jų išėjus, kas padėjo vėl atsistoti ant kojų, bet ir suteikti praktinių patarimų, kur kreiptis ir kaip bendrauti su pagalbą teikiančiomis institucijomis arba ką svarbu žinoti apie laikiną gyvenimą krizių centre ir pan.

Moterys, įtariančios, kad prieš jas taikomas psichologinis, ekonominis, seksualinis ar fizinis smurtas, forume galės rasti naudingą informaciją, padėsiančią užduoti sau kontrolinius klausimus ir įvertinti situaciją.

„Forumas bus vieta, kurioje moterys galės jaustis saugios, dalintis patirtimi, patarimais, gauti palaikymą, kurio galbūt kasdienybėje stinga.

REKLAMA

Smurtą patyrusių bei iš smurto aplinkos išėjusių moterų patirtis yra neįkainojama kitoms moterims – toms, kurios galbūt šiuo metu dvejoja, nepasitiki savo jėgomis, kaltina save“, - sako lygių galimybių kontrolierė Agneta Skardžiuvienė.

Reportažą apie smurtą patiriančias moteris ir tai, kur kreiptis patyrus smurtą, žiūrėkite čia: 

 

Bet kodėl
2019-02-25 19:21:45
...yra nežinomi , mūsų tautos , tokie didvyriai a ?
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

Onutė 2019-03-13 18:22:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Tik visiškas idiotas ar idiotė gali teigti,kad smurtas prieš moteris yra "sovietinė atgyvena"Smurtauja ir užmuša moteris JAV,Prancūzijoje,Vokietijoje,Anglijoje ir t.t.Ar ten buvo sovietinė santvarka?Kol gyvuos žmonija,tol bus ir smurtas:vyrų prieš moteris,moterų prieš vyrus.Kol moterys norės būti lėlėmis ir skudurais turtingo vyro namuose,tol ir gaus į skudurus.Kurios neturi savigarbos ir orumo,o tik nori prabangiai gyventi,gauna ir gaus į kailius.Už gražų gyvenimą be meilės ir savigarbos,reikia mokėti mėlynėmis ir sulaužytais kaulais.Viską palikus galima išeiti visada,juk ne džiunglėse mušamos moterys gyvena.   ATSAKYTI
Miglė 2019-02-27 12:59:29
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Manau jai reikėtų kreiptis į "moterys moterims". 10m.   ATSAKYTI
Klauda 2019-02-27 09:01:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nesamone, kad neturi kur eit. Tiesa ta, kad bijo likt be islaikymo. Tai ir sedi ausis suglaudusios, o vyreliai psichiniai jas dubasina ir tyčiojasi.    ATSAKYTI
Ruta 2019-02-26 21:44:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Ji patii leido iki to daeiti.viena taisykle yra kad nebut priklausomai nuo vyro kai vaikams ateina laikas eit I darzelius eiti dirbti.as esu moteris bet ji pati kalta kad taip viskas isejo.o jam tai buvo patogu.
   ATSAKYTI
Is esmes 2019-02-27 17:19:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Straipsnis apie tokias tuscias personas kaip tu.   
VAcius 2019-02-26 14:51:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
-9
DIDESNE PUSE SIAME RASTLIAMOJE MELO.   ATSAKYTI
Seimynos 2019-02-26 14:48:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
-12
DSAKALIENE SU VISA CHEBRA, NESIKISK I SEIMU REIKALUS IR NEARDYK GYVENIMU. TAU ATSIRUGS UZ TAI.   ATSAKYTI
Vida 2019-02-26 14:41:03
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
;Garsioje; ne pavarde.Kol neivardinot galit kurti pasakas,kas patikrins.Garsi gali buti ir 'Antonovai' ir"Adamkai'.O gal cia (Viena boba sake}.   ATSAKYTI
Valdas 2019-02-26 12:53:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Norėjo turtingo...musulmoniška tampa lietuva.o eiti kur yra.tiek laisvų butų kaimuose
Tik panorėki ir nebedejuosi
   ATSAKYTI
Lietuvos pilietis 2019-02-26 17:30:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tarp kitko musulmoniskose šalyse moterys turi tokias teises ir privilegijas {kaip motinos} kad lietuvaitės net ir nesvajoja  
kaunas 2019-02-26 12:18:06
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Tokie vyrai ,kurie su bobomis mušasi ar vaikais ,yra silpni,tokius laisvai galima sutvarkyti.Pirmiausia moteris neturi būti priklausoma nuo vyro.,turi susikurti pati saugia aplinką ir vaikams.,kažko tikėtis neverta.Stiprus vyras su bobomis ir vaikais nešimus,jis tik parodo ,kad silpnas bejėgis,o kas belieka tik tai ir daryti.   ATSAKYTI
Ana 2019-02-26 11:19:42
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Reikia iskarto moteriai galvot, kad pati turi uzsidirbti pinigus, o ne laukt is vyro, po to neturi kur eit, dirbt nieko nemoka, sedi ir laukia kol vyras uzdirbs, nesupratu tokiu moteru.Gyveni uzdaryta metai bega, apsidairai nieko savo neturi.    ATSAKYTI
Bitė 2019-02-26 15:53:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Čia ir bėda, kad tokių kajp tamsta , nesuprantančių, pilni kampai. Visi mes skirtingi, o poniai Anai atrodo, kad visos kaip Ji   
Kuku 2019-02-26 11:13:57
Pranešti apie netinkamą komentarą
-6
Girdėjau,kai viena kaimynė skundėsi,kad jos vyras nesąžiningai elgiasi,buvo sutarus, kad suduos per subine tik 20 kartu,o sudavė 35 kartus.   ATSAKYTI
Jo 2019-02-26 10:33:45
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Nejuokinki jus jeigu norima sekt pasakas sekit jeigu pacios iesko prabangos tai nereikia skustis moterys sugeba apgint save beje ir islaikyt sededamos ant vyru sprando dar nori kad ir pasiganyt isleistu baisu kas darosi .   ATSAKYTI
Eleonora 2019-02-26 11:06:34
Pranešti apie netinkamą komentarą
-5
Jūs visiškai neįsivaizduojat tokios padėties sunkumą.Štai ir pati įrodėt,kad būsi apkaltinta pati ,nors kartais išeitį rasti nežmoniškai sunku, kai tavo kiekvienas žingsnis kiekvienas centas suskaičiuotas,kai vaikai ant rankų ir kai žinai,kad jo draugų pilna visose instancijose ir jis bet kur tave suras,kad niekas nedrįs tau padėt.Dabar esu našlė,jau amžiuje,bet iki šiol nenoriu prisimint to "prabangaus"gyvenimo tarpsnio ir to žmogaus ,net ir mirusio   
Nuomone 2019-02-26 16:53:56
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Tokie vyrai yra visiski s... gabalai.  
Dana 2019-02-26 09:55:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Idomu tai kad pati rasytoja netekejusi pacanke.   ATSAKYTI
Minke 2019-02-26 09:46:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
-14
Mane kartais vyras gerai paminko, bet tai abiems tik į gera.(skaityti seksologija)   ATSAKYTI
Manyčiau 2019-02-26 09:44:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Kad straipsnio pavadinimas netikslus ir neatspindi turinio esmės. Straipsnis apie smurtą prieš moteris apskritai ir pristato bendravimo platformą. Prie ko čia žymi šeima, jei tokia nenurodoma.    ATSAKYTI
Monika 2019-02-26 09:43:07
Pranešti apie netinkamą komentarą
-19
Aš gaunu per sikna,bet tas man patinka,net jaudina. Brangiosios moterys,pabandykite, nesigailėsit.   ATSAKYTI
Sigitas 2019-02-26 09:26:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
-8
Matyt dėl pinigų ir kenčia. Dabar vyrą iš namų išgrūst vieni juokai! Parašė į ,kad morališkai terorizuoja ir viskas. Net fiziškai nereikia! Žinoma,jei nori skirtis. Jei dar vaikų turi,liks tavo " teroristas" net be namų ir net asmeninių daiktų. Svarbiausia mokėti skųstis! Apsidairyti, kiek tokių pavyzdžių.    ATSAKYTI
Henrikas 2019-02-26 09:20:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
-15
Kiekvienas savo gyvenimą pasirenka pagal poreikius. Daugumos moterų gyvenimo tikslas yra patirti kuo daugiau gyvenimo linksmybių, todėl jos visais būdais stengiasi ištekėti už pasiturinčių vyrų, tuos vyrus prieš ištekėdamos bando visokiais būdais apgauti nusslėpdamos savo charakterio bruožus , todėl paskui ir kyla šeimoje visokie konfliktai kuomet vyras pamato jog buvo apgautas. Jei vyras iš anksto žinotų savo '''princesės''' paslėptus tikslus ir jos charakterį, niekuomet jos neęstų.    ATSAKYTI
Bet 2019-02-26 15:09:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
prie ko čia smurtas!!!
Ar turtingas, ar ubagas - šeimose kyla visokių nesutarimų. Na, ištekėjo dėl geresnio gyvenimo, bet ar tai viskas turi susieiti į smurtą???
  
Žilvinas 2019-02-26 08:30:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-21
Gerb.moterys, nieko asmeniško, tik pastebėjimas. Manau, kad iki smurto Jūs ir davedate. Kaip? Žiūrim. Ištekate, apgaubiate mus, vyrus, begaliniu ropesčiu prie kurio priprantame, ko pasekoje igyjame priklausomybę. Ir jai maži vaikai krenta ant žeměs, tai nekurie iš vyrų duoda į sprandą. Išvadas daromės patys.....   ATSAKYTI
Oi 2019-02-26 08:54:13
Pranešti apie netinkamą komentarą
-4
Tai kuo cia davedame? Išsireiksdamas" davedate" parodote koks pats esate... Normaliam vyriskam vyrui mintys kitokios butu, deja..dauguma tokiu ...kaip bebutu gaila  
Ar 2019-02-26 15:36:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nepagalvojate, jog yra ir atvirkštinis variantas!!! Kad labai dažnai jūs „davedate” žmonas.
Ir ką, reikia pradėti smurtauti???  
Moteris 2019-02-26 19:00:16
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Nieks žmogaus prieš jo valią davesti negali, jis pats dasiveda, vargšelis.   
Mėta 2019-02-26 07:52:49
Pranešti apie netinkamą komentarą
-3
Aukos psichologija leidžia smurtautojui taip su ja elgtis. Aš buvau gryna basa, vaikui 3 metukai, gyvenome vyro tėvų bute, kai vyras, kiek išgėręs, susiginčijus, norėdamas parodyti, kas namuose karalius, trenkė man per veidą. Nieko nesakiau, tik kitą dieną ėmiau tvarkyti skyrybų dokumentus. Net nepasakiau, kad skiriuosi, gavo oficialų kvietimą į teismą. Susiradau, kur gyventi, ir išėjau. Net ir vienas mostas į veidą man buvo per daug. Niekam neduota teisė taip su manim elgtis. Man tai buvo riba, po kurios atgal į normalius santykius negrįžtama. Praėjo nemažai metų, jau anūkų turiu, turiu gerą darbą ir normaliai gyvenu, ir gerai jaučiuosi. Tiesa, neturiu didelės prabangos, gal kitos moterys dėl vyro teikiamos materialinės gerovės ir tingėjimo pačiai pajudinti smegenis ir užpakalį kenčia bet ką. Tik tegu nesiteisina, kad dėl vaikų tą daro, nes ir vaikai užaugs kompleksuoti, jei mama šeimoje užguita. Arba patys, turėdami pavyzdį, užaugs įsitikinę, kad kito žmogaus žeminimas yra norma.   ATSAKYTI
Vida 2019-02-26 08:17:40
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Saunuole  
Aidas 2019-02-26 09:55:26
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Pagarba!  
Virginija 2019-02-26 10:24:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Šaunuolė  
Vln_moteris 2019-02-26 16:19:32
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
To reikia mokyti jaunas mergaites ir zinoma berniukus, kad kiekvieno kūnas yra jo nuosavybė, o tada ateina suvokima  
Tikra tiesa 2019-02-26 21:24:59
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
  
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Gynybos ekspertas sužavėtas: merginas šaukti į kariuomenę – puikus sumanymas
DABAR RODOMA
Gynybos ekspertas sužavėtas: merginas šaukti į kariuomenę – puikus sumanymas
DABAR RODOMA
Kruvinos Velykos Panevėžyje: mirus porai 13-metė liko našlaite
DABAR RODOMA
Tragiškos Velykos turistų rojuje: žuvo 215 žmonės, nugriaudėjo aštuoni sprogimai
DABAR RODOMA
Gedimino kalnas – pinigus ryjanti vieta: reikalauja daugiau
DABAR RODOMA
Aiškėja tikroji motociklininko žūties priežastis
DABAR RODOMA
Šimtmečių radybos Vilniuje – paaiškėjo ir pikantiškos detalės
DABAR RODOMA
Meschino ruoštos velykinės vaišės supykino Jankevičių
DABAR RODOMA
Valdas Adamkus žmonėms siunčia svarbią žinią
DABAR RODOMA
Naujausi kandidatų į prezidentus reitingai: užvirė žūtbūtinė kova
DABAR RODOMA
Pateko į aferisto pinkles: patikli kaunietė prarado 4 kambarių butą
REKLAMA
Parodė, kaip gyvena lietuviai
Vilnietė tinklaraštininkė Viktorija Zizu neslepia – ilgą laiką tikėjo, kad priklauso sostinės viduriniajai klasei. Vis tik netrukus, perskaičiusi vieną Ievos Koncevičiūtės ...
Sveika mergytė tapo išbandymu vilniečių šeimai
Vilniuje gyvenančiai Lukrecijai – aštuoneri, tačiau jos vaikystė, toli gražu, neprimena laimingos ir nerūpestingos. Mergytė nuo mažų dienų kenčia didžiulius skausmus, o vietoje ...
Pora atnaujino įžadus po 75-erių metų (nuotr. asm. archyvo)
94 ir 95 metų senukų pora 75-ųjų vestuvių metinių proga atnaujino santuokos įžadus toje pačioje bažnyčioje, kurioje susituokė Antrojo pasaulinio karo metais. Jimas Richardsonas ...
Užklupus negandai, policijos pareigūnų dėmesys ir supratingumas žmogui labai padeda
Kai balandžio 13-osios popietę staiga nutrūko 68-erių metų šiaulietės telefoninis pokalbis su anūkėmis ir ji nebegalėjo joms prisiskambinti, moteris surinko Bendrojo pagalbos ...
Anksčiau gimusi Paulina (nuotr. asm. archyvo)
Kėdainiuose gyvenanti septynmetė Paulina Radvilavičiūtė stebina aplinkinius savo neblėstančia drąsa ir nuolatine energija. Tačiau retas žino, kad Paulina yra mažiausia iki šiol ...
REKLAMA

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų