REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
12
Ligoninė (nuotr. Fotodiena.lt)

Šokoladas ir kava medikui – ar tai kyšis?

Ar jums yra tekę prie gydytojo kabineto matyti žmogų, lūkuriuojantį su gėlių puokšte ar saldainių dėžute? O patys taip darėte? O gal net rankinėje ar kišenėje yra tekę spausti vokelį su grynaisiais pinigais?

12

Ar jums yra tekę prie gydytojo kabineto matyti žmogų, lūkuriuojantį su gėlių puokšte ar saldainių dėžute? O patys taip darėte? O gal net rankinėje ar kišenėje yra tekę spausti vokelį su grynaisiais pinigais?

REKLAMA

Sociologinių tyrimų duomenimis, beveik pusė (48,2 proc.) apklaustųjų Lietuvos gyventojų gydytojams yra neoficialiai atsidėkoję. Didžioji dalis taip pasisakiusių žmonių – mažiausias pajamas gaunantys ir vyresni nei 46 metų amžiaus. Ši statistika puikiai iliustruoja, jog kyšiai Lietuvos sveikatos apsaugos sistemoje vis dar gaji problema.

Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja Eglė Tamošiūnienė pastebi, kad situacija gerėja, lyginant su ankstesnėmis apklausomis. Tačiau lietuviai vis dar pakantūs korupcijai ir patys yra linkę medikams neoficialiai atsidėkoti. Didžioji dalis tai darydami netgi nežino, kad daro nusikaltimą, už kurį gresia baudžiamoji byla, bauda didesnė nei duodamo kyšio vertė.

Nesvarbu kada „atsidėkoji“

Kyšis tai ne kas kita, kaip bet kokios turtinės ar kitokios asmeninės naudos sau ar kitam asmeniui neteisėtas atlygis už pageidaujamą gydytojo veikimą arba neveikimą. Dažniausiai kyšius medikams pacientai duoda norėdami gauti nedarbingumo pažymėjimą, siuntimą pas gydytoją specialistą, slaugos paslaugas ar siekdami negalios pripažinimo. Dar kitu atveju kyšiai duodami dėl to, jog žmogus, pavyzdžiui, paguldytas į ligoninę tikisi gauti geresnę ar išskirtinę priežiūrą, gydymą.

REKLAMA
REKLAMA

E. Tamošiūnienė atkreipia dėmesį į vis dar gajų mitą visuomenėje, kad davus vokelį po procedūros, apžiūros ar vizito, tai jau ne kyšis, o padėka.

REKLAMA

„Iš tiesų visiškai nesvarbu kuriuo metu tai padaroma. Neoficialus atsidėkojimas tiek prieš, tiek po procedūros ar paslaugos yra kyšis, ir už tai gali būti baudžiamas tiek jį duodantis pacientas, tiek jį imantis gydytojas“, – pastebi Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja.

Bauda didesnė už kyšį

Lietuvoje atlikti sociologiniai tyrimai rodo, kad dažniausiai gydytojams ir kitiems medicinos darbuotojams duodamos dovanos yra saldainiai, šokoladas (46 proc.) ir kava (44 proc.). Beveik penktadalis – 19 proc. apklaustų respondentų dovanoją alkoholį, 16 proc. – gėles. 12 proc. – maisto produktus, o 5 proc. – daržoves.

REKLAMA
REKLAMA

Daugelis pacientų suvokia, kad vokelis su grynaisiais pinigais yra kyšis, tačiau dar ne visi žino, kad už tai gali būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn. Sveikatos apsaugos ministerijos Antikorupcijos ir atitikties skyriaus vedėja E. Tamošiūnienė atkreipia dėmesį į faktą, kad kai kurie pacientai ir medikai smulkių dovanų, tokių kaip šokoladas ar kava net nelaiko kyšiu. Tačiau būtent nuo tokių, iš pirmo žvilgsnio, lyg ir nereikšmingų smulkmenų ir formuojasi neigiamas sveikatos sektoriaus įvaizdis, pradeda sklisti kalbos apie medikus, kuriems reikia nešti kyšius.

Už kyšio, kurio vertė viršija 12500 eurų (250 MGL), davimą pagal Baudžiamąjį kodeksą gali grėsti net ir laisvės atėmimo bausmė iki 8 metų. Už mažesnį – iki 7 metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gali tik pakenkti

Kėdainių ligoninės administratorė Greta Lesivaitė džiaugiasi, kad šių dienų visuomenė yra tikrai pakankamai sąmoninga ir dauguma pacientų žino, kad bet koks kyšio davimas yra nusikaltimas.

„Žinoma, pasitaiko, kad vyresniųjų pacientų gretose atsiranda norinčių atsidėkoti – tai jiems yra elgesio norma, atėjusi iš senesnių laikų, bet kiekvienas medicinos darbuotojas draugiško dialogo pagalba paaiškina, kad to tikrai nereikia ir visas jiems priklausančias paslaugas gali gauti ir be papildomo atsidėkojimo“, – pasakoja pašnekovė.

G. Lesivaitė teigia, jog kyšininkavimas yra labai retas reiškinys Kėdainių ligoninėje: „Gydytojams apie kyšio paėmimą ligoninėje yra primenama periodiškai – kartą per mėnesį, siekiant nuolat motyvuoti skaidriam darbui, nuo kurio priklauso tiek įstaigos, tiek paties mediko be korupcijos šešėlio įvaizdis. Pats pacientas apie tai, kad kyšio davimas yra nusikalstama veikla gali sužinoti tiek ligoninės internetinėje svetainėje, tiek įstaigos informaciniuose stenduose“.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų