Gyventojus pasiekia laiškai: dabar pensiją lems noras rizikuoti

Pirmosiomis 2019 metų dienomis dalį II pensijų pakopoje kaupiančių gyventojų pasiekė laiškai, pranešantys apie svarbius pokyčius. Nuo šių metų visi minėtos pakopos dalyviai bus išskirstyti į skirtingus gyvenimo ciklo pensijų fondus. Teoriškai tai reikš didesnę riziką jauniausiems dirbantiems ir mažesnę – šalia pensijos ribos atsidūrusiems lietuviams. Bet šansą rizikuoti turės ir vyresni dirbantieji, tačiau ką jie turi žinoti?

(nuotr. Fotodiena.lt)

Duotas pusmetis 

Kaip skelbia Lietuvos bankas, vienas svarbiausių pokyčių kaupiant II pakopoje, yra privalomas investavimas pagal gyvenimo ciklo principą. Tai reiškia, kad visi pensijai kaupiantys gyventojai bus automatiškai perkelti į jų gimimo metus atitinkančius pensijų fondus: 1954–1960, 1961–1967, 1968–1974, 1975–1981, 1982–1988, 1989–1995 ir 1996–2002 gimimo metų dalyvių grupėms.

Tiesa, kaip pažymi Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacijos (LIPFA) prezidentas Šarūnas Ruzgys, iš tiesų fondų bus aštuoni.

„Aštuntas yra išmokų fondas, į kurį bus pervesti visi pensinio amžiaus sulaukę dalyviai. Tai reiškia, kai žmogui sukanka 65 m., jis iš vieno iš septynių fondų perkeliamas į pensinio amžiaus fondą“, – paaiškina Š. Ruzgys.

Perkelti visus II pakopos dalyvius į vieną iš gyvenimo ciklo fondų bendrovės privalės per pirmąjį 2019 m. pusmetį – iki liepos 1 d. Tai reiškia, jog vienos pensijų kaupimo bendrovės dalyvis į vieną iš septynių amžiaus principu paremtų fondų gali būti perkeltas vasarį, o kitas balandžio viduryje ar dar kitu metu.

REKLAMA

LIPFA vadovo teigimu, visiems II pakopos dalyviams taip pat bus suteikta galimybė pasirinkti norimą gyvenimo ciklo pensijų fondą dar iki automatinio visų dalyvio pervedimo.

Pažymima, kad jeigu asmuo ir toliau nusiteikęs likti II pakopos dalyviu, nieko papildomai daryti jis neturės. Tačiau jeigu dirbantysis nėra patenkintas jam priskirtu fondu pagal gimimo datą, jį pakeisti taip pat bus galima. Tiesa, tokiu atveju reikės pasirašyti papildomus dokumentus.

„Bus galima sudaryti fondo pakeitimo sutartį. Joje dalyviui bus išvardinti įspėjimai apie visas galimas rizikas. Pavyzdžiui, kad fondo vertė gali svyruoti daugiau nei jam priklausytų pagal jo amžių“, – sakė Š. Ruzgys.

Lietuvos banko teigimu, naujieji fondai, sulig dalyvių artėjimu prie pensinio amžiaus, taps vis konservatyvesni. Tai reiškia, kad didžiausia fondo investicinio portfelio rizika bus 1996–2002 gimimo metų dalyviams, o mažiausia 1954–1960 gimimo metų dalyviams.

Investuoja ne pagal amžių 

Anot Š. Ruzgio, kiekviena pensijų kaupimo bendrovė savo klientams privalo nurodyti kiekvieno fondo sudėtį – kiek jame yra rizikingų ir ne tokių rizikingų aktyvų.

Pavyzdžiui, kaip nurodo „INVL Asset Management“ pensijų bendrovė, jos gyvenimo ciklo fondai į akcijas investuos kol dalyviams sukaks 48 metai. Likus 17 metų iki pensijos, akcijų dalis fonde bus pradėta mažinti.


Rašyti komentarą...
P
Pilietis
2019-01-04 15:43:28
Pranešti apie netinkamą komentarą
Žmonėms turi būti sutartyje numatytos garantijos,kad ir pasikeitus valdžiai,žmogus neliktų apgautas,ką labai mėgsta konservatoriai-pasisavinti.
Atsakyti
0

D
DDD
2019-01-04 16:39:51
Pranešti apie netinkamą komentarą
Prostei stotyje per prievartą nekiša, o čia į kažkokį neaiškų kaupimą per prievartą kiša. Diktatūra, o ne demokratija
Atsakyti
0

N
Nu jo
2019-01-04 17:26:01
Pranešti apie netinkamą komentarą
O as apskritai nenoriu kaupti pensijos pagal valdiska dudele. Nereikia man tu ju grasiu. Siandien gal skaiciai ir grazus, bet po 30 metu nieko uz juos nenusipirksi.... Bus tokia pat situacija, kaip ir dabartiniu pensininku.... mes patys galim kaupt ir taupyt savarankiskai...
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (9)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų