mokytojų ir mokinių protestas (Fotodiena.lt)

mokytojų ir mokinių protestas (Fotodiena.lt)

Trečią savaitę besitęsiant pedagogų streikui dėl didesnių algų, Vyriausybė siūlo dėl mokytojų atlyginimo kėlimo pasirašyti politinių partijų susitarimą. Nors dauguma politinių partijų linkusios palaikyti tokią idėją, socialdemokratai abejoja, iš kur valstybės biudžete atsiras pinigų didesnėms algoms. Tuo metu viešųjų ryšių specialistai mano, kad pedagogų streikais puikiai pasinaudos opozicija. 

Siūloma, kad naujus įsipareigojimus dėl atlyginimų Vyriausybė galėtų prisiimti 2020 metais.

„Pagrindinis tokio susitarimo tikslas būtų garantuoti, jog mokytojų atlyginimai negalės būti žemesni pasirinkto lygio. Mes įgyvendinome panašų susitarimą krašto gynybos srityje, tokia praktika pasiteisino ir kalbant apie medikų atlyginimus“, – penktadienį išplatintame Vyriausybės pranešime cituojamas premjeras Saulius Skvernelis.

REKLAMA

Vis dėlto streikuojančios Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) narių toks pasiūlymas netenkina, jie reikalauja mokytojų atlyginimų koeficientus didinti penktadaliu. Pedagogai tikisi sulaukti Seimo narių dėmesio, kad Seimas ieškos finansinių galimybių įgyvendinti pedagogų reikalavimus.

Nakvojo ministerijoje

Prieš tris savaites prasidėjęs švietimo darbuotojų streikas šią savaitę įsibėgėjo visu pajėgumu, kai LŠDPS nepavykus pasiekti susitarimo su J. Petrauskiene, bent trys dešimtys pedagogų liko nakvoti ministerijoje.

Ketvirtadienio naktį pedagogai įsirengė ŠMM Kolegijų salėje – susinešė miegmaišius, maisto, koridoriuose ant kėdžių miegojo mokytojai. Pedagogams užkandžių, miegmaišių ir apklotų atvežė keletas moksleivių.

Apie 22 val. pedagogus aplankė TS–LKD pirmininkas Gabrielius Landsbergis, į Vilniaus merus kandidatuojantis konservatorius Dainius Kreivys ir kandidatė į Klaipėdos merus Agnė Bilotaitė. Mokytojus aplankė ir LSDP pirmininkas Gintautas Paluckas, kandidatas į prezidentus Arvydas Juozaitis.

Ketvirtadienio rytą prie ŠMM susirinko ir streikuojančius pedagogus palaikantys moksleiviai. Nakvoti ministerijoje pedagogai liko ir naktį iš ketvirtadienio į penktadienį.

Viešųjų ryšių specialistas Arijus Katauskas opozicijos dėmesį pedagogams laiko logišku, nes „situacija visiškai nepalanki valdantiesiems“.

„Taip, iš vienos pusės tai yra lyg ir žingsnis, kuris padės užmegzti kontaktą, iš kitos pusės, tai veiksmai, kurie atskiria opozicijos veikėjus nuo pozicijos veikėjų, lyg ir bedant pirštu, kas yra kaltas dėl viso šito ir panašiai“, – tv3.lt kalbėjo A. Katauskas.

REKLAMA

Jo teigimu, akivaizdžiai matyti, kad pedagogų atlyginimo klausimas tampa galvos skausmu ne tik J. Petrauskienei, bet ir S. Skverneliui.

„Jau ir šiandieną, klausimui persikėlus ar bandant persikelti į Seimą, mes aiškiai matome įvardinimą, kad ministrė neturi įgaliojimų spręsti finansinių klausimų. Juos turi įgaliojimus spręsti Vyriausybė. Sprendimą turi priimti Seimas. Vadinasi, klausimas bus aktualus ir Seimo daugumai. Manau, opozicija pasinaudos galimybe kiek įmanoma daugiau įpūsti ugnies į šitą laužą“, – svarstė A. Katauskas.

Prezidentė abejoja ministrės ateitimi

Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį pareiškė, kad tolesnės galimybės švietimo ir mokslo ministrei Jurgitai Petrauskienei eiti pareigas kelia abejonių.

„Tokiomis aplinkybėmis tolesnis ministrės darbas kelia abejonių“, – sakė šalies vadovė. D. Grybauskaitės poziciją BNS perdavė prezidentės spaudos tarnyba.

Palaiko ne visi

Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma sveikina Vyriausybės siūlymą partijoms susitarti dėl pedagogų atlygio, tačiau siūlo palaukti konkretesnio Vyriausybės plano, koks tas susitarimas turėtų būti.

„Aš sakyčiau, kad galų gale Vyriausybė priėmė mūsų ne kartą jau siūlytą idėją. Mes ir savo rezoliucijoje paskutiniame partijos Tarybos posėdyje, ir anksčiau esame akcentavę, kad turėtų būti aiškūs valstybės įsipareigojimai svarbiausioms biudžetinių darbuotojų kategorijoms dėl atlyginimų proporcijų“, – tv3.lt kalbėjo J. Razma.

REKLAMA

Lietuvos socialdemokratų darbo partijos pirmininkas Gediminas Kirkilas mano, kad politikams verta susitarti kas kadenciją nekaitalioti švietimo darbuotojų atlyginimų sistemos.

„Sutartis gerokai stabilizuotų situaciją švietimo sistemoje. Manau, kad švietimo sistema labiausiai nukenčia dėl to, kad joje yra labai politikuojama. Ji yra labai jautri, politikai labai kišasi, tai viena sistema, tai kita. Dabartinės pasekmės yra būtent krepšializacijos pasekmės. Nes priėmus reformą nebuvo numatyta, kokia yra demografinė situacija, kokie pokyčiai galimi, kad vienos mokyklos bus perpildytos, o kitos – atvirkščiai“, – tv3.lt kalbėjo G. Kirkilas.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno pavaduotojas Jonas Jarutis patikino, kad valstiečiai pasitarimą šiuo klausimu rengs kitą savaitę, mat iki šiol tokio susitarimo galimybės nėra aptarę.

„Manau, kad greičiausiai vienokia ar kitokia forma šitą situaciją išspręsti reikėtų. Apie susitarimą nėra [kalbėta], buvo tik visos priemonės aptarinėjamos, etatinis apmokėjimas, papildomos lėšos“, – tv3.lt sakė J. Jarutis.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas portalui tv3.lt sakė manantis, kad verta palaikyti tokį partijų susitarimą, tačiau akcentavo, kad švietimo problemos neapsiriboja vien ties pedagogų atlyginimais. Seimo narys siūlo susimąstyti apie esminę švietimo pertvarką.

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis taip pat palaiko Vyriausybės siūlomą partijų susitarimą dėl pedagogų atlygio. Seimo nario teigimu, streikas per ilgai užsitęsė ir toks susitarimas būtų tinkamas problemos sprendimo būdas.

REKLAMA

Tuo metu Lietuvos socialdemokratų partijos frakcija į Vyriausybės pasiūlymą žiūri skeptiškai, pabrėždama, kad biudžetas nėra begalinis – davus vieniems, neteks kiti.

„Mes penktadienį 11.30 rengsime frakcijos pasitarimą, apsitarsime. Bet mes, išskirdami vienas grupes, paliekame kitas ant ledo. Va čia problema, nes pinigų daugiau nėra, vadinasi, kažkam neklius“, – portalui tv3.lt sakė Seimo narys Algirdas Sysas.

Rengia mitingą

Penktadienio popietę streikuojantys pedagogai rengia mitingą prie Seimo.

Ketvirtadienį Švietimo ir mokslo ministerijoje daugiau nei 13 valandų vyko derybos tarp švietimo ir mokslo ministrės Jurgitos Petrauskienės bei švietimo profsąjungų. Jose nepavyko susitarti dėl mokytojų algų koeficientų didinimo penktadaliu.

Vyriausybė teigia, kad tai kainuotų papildomus 130 mln. eurų, o naujus įsipareigojimus dėl mokytojų algų kėlimo įmanoma prisiimti tik nuo 2020 metų. A. Navicko profsąjunga reikalauja koeficientus kelti nuo 2019-ųjų.

Vyriausybė pirmadienį rengia posėdį, kur svarstys biudžeto projektą ir su profsąjungomis aptars jų reikalavimus tobulinti etatinį mokytojų darbo apmokėjimo modelį bei didinti pedagogų algas.

Naujausiais Statistikos departamento duomenimis, mokytojų atlyginimas iki mokesčių trečią šių metų ketvirtį pasiekė 952 euro ir jau viršija šalies vidutinį atlyginimą, jis yra 936 eurai, pranešė Vyriausybė.

 

Petras
2018-11-30 12:33:24
Ponai valdžioj apsimeta žarnomis . Nustoti valstybei leisti pinigus partijų išlaikymui ,sumažinti valdymo išlaidas IR MAŽINT SEIMO NARIŲ SKAIČIŲ. Žmonių nepriklausomos Lietuvos metais tečdalis emigravo,taigi trečdaliu mažinti valdymo išlaidas ir bus pinigų kitoms būtinoms reikmėms .Nevykdoma rinkėjų valia jų neatsiklausiama kaip to reikalauja Konstitucija.
Atsakyti
Patogiausias būdas sužinoti daugiau - sekti naujienas mūsų „Facebook“ paskyroje!
[email protected]

Naujienų portalo tv3.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB All Media Lithuania sutikimo draudžiama.

kur mes einam 2018-11-30 19:42:58
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
dabar rodo per tv3 issipildymo akcija,ka tik dainavo Vaida Baumila ,buvo taip parasyta koncerto metu,kokia geda kokia lietuvos ateitis p   ATSAKYTI
Petras 2018-11-30 14:37:14
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Daugiau 2- jų dešimtmečių kirkilinių ir landzberginių per televiziją reitingų procentais propagavimas tarp partijų , amžinas karas , be konstruktyvaus , kryptingo darbo , užsiiminėjimas populistiniais pažadais . Viskas dėl karjeros ir pyrago valgymo , nuo Lie tuvos stalo. Socialistai ir visos kt. partyjos išsieikvojo iki pasilaidojimo. Socialinis " teisingumas" socialinių mokslo daktarų korupcinis kapitalo liūne krachas. Ir tai pačiu reikiamu Lietvai metu. Kas nefirba - tas nevalgo. Šiuo metu nedirbantys valgė ir kiek norėjo , net skolon , o ne pagal išgalią. Taip jums idijotai ir reikėjo. Gal norit paprieštarauti? Prašau galit tai daryti. Aš esu nepolitikas , kaip jūs "politikai". Špyga jums taukuota iš nepolitiko.   ATSAKYTI
egidijusss 2018-11-30 14:04:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Gabriukas lai rupinasi pedagogais kurie ju seimai dirba beveik uz minimuma   ATSAKYTI
Nesuprantu 2018-11-30 14:01:55
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
kam reikalingi valstybės pinigai partijų išlaikymui? Tegul jos gyvena iš nario įnašų. O, apskritai, kam reikalingos tos visos partijos, jeigu jos neranda bendro sutarimo svarbiais Lietuvai klausimais? Nejaugi vien tik tam, kad tarpusavyje rietųsi, stengtųsi pasirodyti viena už kitą geresnės, rinktų palankius reitingus ir piktintų bei kiršintų Tautą?    ATSAKYTI
Katinas 2018-11-30 12:58:47
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Visas atleisti iš darbo nemokėti jokiu pašalpų ir tada baigsis visi sodinimas,    ATSAKYTI
Aiškiaregis 2018-11-30 12:41:21
Pranešti apie netinkamą komentarą
-2
Pareikalaukite, kad ministrė pateiktų PILNĄ SĄRAŠĄ visų,,prilipusių" prie ministerijos įstaigų, viešųjų įstaigų, biurų, kontorų, UAB-ų, centrų, tarnybų ir t.t. PILNĄ. Ir kiek joms skiriama pinigų per metus. Kiekvienai konkrečiai. Pamatysite, kad jų begalė, kad skiriama pusė ar beveik pusė visų švietimui skiriamų lėšų. O tų ,,kontorų" 80 % nereikia. Jos įsteigtos , kad savi turėtų gerai apmokamas darbo vietas. PATIKRINKITE.   ATSAKYTI
Vija 2018-11-30 13:18:23
Pranešti apie netinkamą komentarą
-1
Aiškiaregis kaip pirštu į akį. Reikia būtinai paskelbti visas kontoras, didžiąją dalį jų uždaryti (pvz. Švietimo aprūpinimo centrą) ir liks laaabai daug pinigų mokytojams  
Petras 2018-11-30 12:33:24
Pranešti apie netinkamą komentarą
0
Ponai valdžioj apsimeta žarnomis . Nustoti valstybei leisti pinigus partijų išlaikymui ,sumažinti valdymo išlaidas IR MAŽINT SEIMO NARIŲ SKAIČIŲ. Žmonių nepriklausomos Lietuvos metais tečdalis emigravo,taigi trečdaliu mažinti valdymo išlaidas ir bus pinigų kitoms būtinoms reikmėms .Nevykdoma rinkėjų valia jų neatsiklausiama kaip to reikalauja Konstitucija.   ATSAKYTI
GAUK NEMOKAMĄ tv3.lt NAUJIENLAIŠKĮ Į SAVO PAŠTO DĖŽUTĘ:
UŽSISAKYTI

Top Video

Estas Vene - tikras žalgirietis: pamatykite, kaip žudė „Olympiacos“
DABAR RODOMA
Estas Vene - tikras žalgirietis: pamatykite, kaip žudė „Olympiacos“
DABAR RODOMA
Paskutiniai keturi „Žalgirio“ kirčiai Tel Avive – tai nuskandino „Maccabi“
DABAR RODOMA
Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems
REKLAMA
Pasas (Fotodiena/Redas Vilimas)
Užsienio reikalų ministerija (URM) siūlo leisti privačioms įmonėms priimti prašymus ir dokumentus dėl Lietuvos piliečių pasų išdavimo, nes „Brexit'as“ gali sukelti dokumentų ...
Sodyba
Seime skinasi kelią idėja dar labiau sugriežtinti neišlikusių sodybų atstatymą. Tokių pakeitimų autorė „valstietė“ Virginija Vingrienė siūlo leisti atkurti privačioje miško ...
„Sodros“ smūgis 79-erių moteriai: našlės pensija virto didžiule skola
79-erių sulaukusi Zuzana patyrė smūgį iš „Sodros“. Net šešerius metus „Sodra“ garbingo amžiaus moteriai mokėjo našlės pensiją, o dabar pareikalavo pinigus grąžinti. Neįtikėtiną ...
Balsavimas (nuotr. fotodiena/Justino Auškelio)
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) sekmadienį patvirtino paskutinius savivaldos rinkimų rezultatus. Galutiniai rezultatai patvirtinti tose savivaldybėse, dėl kurių ...
Kretingos rajone rado nugaišusį šunį: vaizdas kaimynams kėlė siaubą
Kraupi istorija iš Kretingos rajono: žmonės laukuose rado prie krūmų pririštą nugaišusį šunį. Šeimininkas aiškina, esą šuo pats nutrūko nuo grandinės ir pabėgo, tačiau kyla ...
REKLAMA

Top Video

Estas Vene - tikras žalgirietis: pamatykite, kaip žudė „Olympiacos“
DABAR RODOMA
Estas Vene - tikras žalgirietis: pamatykite, kaip žudė „Olympiacos“
DABAR RODOMA
Paskutiniai keturi „Žalgirio“ kirčiai Tel Avive – tai nuskandino „Maccabi“
DABAR RODOMA
Stebėjo paukščius, sugavo šiukšlintoją: vyras į mišką vežė atliekas
DABAR RODOMA
Kuriamas naujas planas šeimoms: žada rojų, bet, kaip bus išties?
DABAR RODOMA
Radžis sukritikavo sparčiai populiarėjantį Džeilandą
DABAR RODOMA
Tragiškas gaisras Šilutėje – ugniagesiai vos privažiavo
DABAR RODOMA
Stano siunčia žinutę apie vėžį: įsiklausyti verta visiems
DABAR RODOMA
Kaunietis sėda į teisiamųjų suolą: kūdikį spardė ir mušė
DABAR RODOMA
Naujas ginklas kovoje su šešėliu: konfiskuoti turtą bus paprasčiau
DABAR RODOMA
Dobrovolskio nužudymo byloje – blogos žinios nuteistiesiems

TELEVIZIJA

×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų