REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
51
Sergantys vaikai vežami dešimtimis. (tv3.lt fotomontažas)

Vos prieš mėnesį naujienų portalas tv3.lt rašė apie galimą koksakio viruso protrūkį Turkijoje. Dabar viena lietuvė, iškeliavusi su šeima į Turkiją, tikina, kad vaikus vėl užklupo virusas, dėl kurio į Alanijos ligoninę sergantys vaikai vežami dešimtimis. Tuo tarpu Turkijos ambasada tvirtina, kad nėra nė vieno registruoto koksakio viruso atvejo. 

51

Vos prieš mėnesį naujienų portalas tv3.lt rašė apie galimą koksakio viruso protrūkį Turkijoje. Dabar viena lietuvė, iškeliavusi su šeima į Turkiją, tikina, kad vaikus vėl užklupo virusas, dėl kurio į Alanijos ligoninę sergantys vaikai vežami dešimtimis. Tuo tarpu Turkijos ambasada tvirtina, kad nėra nė vieno registruoto koksakio viruso atvejo. 

REKLAMA

Virusas įsisiautėja

Julija (vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.) sakė, kad jau trečią parą guli ligoninėje su lašinėmis, o baisusis koksakio virusas dar tik įsisiautėja. 

„Koksakio virusas įsisiautėja, visi į palatas atvežami vaikai yra panašaus amžiaus. Nuolat vežami mažyliai, palata jau pilna. Mūsų septyni palatoje, visiems tas pats.

Nekankinkite vaikų ir savęs, atidėkite arba atšaukite kelionę, jeigu yra galimybė. Viešbučiai slepia apie protrūkį, nenori net kalbėti“, – pykčio neslėpė lietuvė.

REKLAMA
REKLAMA

Gąsdina simptomai

Pašnekovės teigimu, virusas yra baisus, iš pradžių temperatūra pašoka iki 40 laipsnių, o vėliau sutinsta gerklė, skausmas primena anginą, vaikai nieko nevalgo. 

REKLAMA

Pasiteiravus, ar viruso protrūkis viename viešbutyje, Julija teigė, kad į ligoninę vaikai vežami iš įvairių viešbučių.

„Virusas yra ir visuose viešbučiuose, ir Alanijos regionuose. Žinau viską apie šį virusą, noriu perspėti, kad kiekvieną dieną vis daugiau vaikų atveža. Būtent vienerių metukų ir vyresnius. Simptomai tikrai baisūs“, – kalbėjo lietuvė. 

Jos vaikui liga pasireiškė viduriavimu, o po kelių dienų ėmė kilti aukšta temperatūra. 

„Tada mes nuvykome pas viešbučio gydytoją, jis patikino apie koksaki virusą negirdėjęs ir nukreipė mus į ligoninę. Ten padarė kraujo tyrimus, paaiškėjo, jog vaikui infekcija, o savo kalba medikai tarpusavyje pasakė, kad tai gali būti koko virusas.

REKLAMA
REKLAMA

Vaikas buvo paguldytas su lašine ir antibiotikais“, – nemalonia patirtimi dalijosi Julija. 

Oficialių duomenų neturi 

Tv3.lt susisiekė su Nacionalinio visuomenės sveikatos centro departamentu. Atstovė Justina Butėnienė teigė negavusi jokių duomenų, kad kuriame nors Lietuvos regione būtų užregistruotas žmogus, kuriam būtų diagnozuotas šis virusas. 

„Taip gali būti todėl, kad žmonės vis dar atostogauja Turkijoje, nėra grįžę, o jeigu jau sugrįžo, tai, gali būti, kad jie nesikreipė į medikus, gydosi simptomiškai namuose“, – komentavo NVSC atstovė. 

Santaros klinikų atstovė spaudai Gitana Letukienė teigė, kad šiuo metu minėtoje ligoninėje nėra gydomų ligonių, kuriems būtų nustatyta ši diagnozė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turkiją vadina saugia

Turkijos Respublikos Ambasados atstovė spaudai Urtė Navalinskaitė teigė, kad šiuo metu pagrindinė Alanijos ligoninė neturi jokios informacijos apie galimai sergančius lietuvius šiomis dienomis, o pastaruoju metu iš Turkijos skundų nėra: 

„Vienintelis valstybinėje Alanijos ligoninėje gulintis lietuvis gydomas po insulto, daugiau jokių sergančių nėra. Buvo patikrinti atvejai nuo spalio 12 dienos. Apie jokią epidemiją ar ligos protrūkius negali būti nė kalbos.“

Savo ruožtu Turkijos Respublikos Ambasados Pirmasis patarėjas Alpas Işıklıas dar prieš savaitę ramino lietuvius dėl galimo pavojaus užsikrėsti šiuo virusu.

REKLAMA

Tada tv3.lt jis sakė, kad šiuo metu Turkija yra visiškai saugi kelionių kryptis: „Turkijos Sveikatos apsaugos ministerija oficialiai atsakė, kad 2018 m. atostogų sezono metu tarp visų pacientų, kuriems buvo nustatytas kuri nors rankų, kojų ir burnos liga, buvo tik vienas lietuvis.“

Liga prasideda karščiavimu

Koksaki (angl. Coxsackie) virusas priklauso enterovirusų grupei ir gali sukelti daugybę simptomų. Apie pusę vaikų, užsikrėtusių koksaki virusu, neturi jokių ligos simptomų.

Kitiems staiga atsiranda karščiavimas, galvos skausmas ir raumenų skausmai. Kai kuriems vaikams infekcija gali pasireikšti gerklės skausmu, pilvo diskomfortu ar pykinimu. Daugumai vaikų karščiavimas trunka apie 3 dienas.

REKLAMA

Koksaki virusai pirmą kartą buvo išskirti 1948 m. Niujorke (JAV). Jie priklauso Picornaviridae šeimai, Enterovirus genčiai ir yra skirstomi į dvi grupes A ir B. Yra žinomi 23 koksaki A viruso serotipai ir mažiausiai 6 koksaki B viruso serotipai.

Koksaki virusai paplitę pasauliniu lygiu. Susirgimai dažniau registruojami šiltuoju metų laiku vidutinių platumų klimato šalyse.

Koksaki virusinė infekcija plinta nuo žmogaus žmogui fekaliniu-oraliniu būdu ar sąlyčio metu su infekuoto žmogaus kvėpavimo takų išskyromis. Galimas infekcijos plitimas per aerozolius, vandenį.

Sirgti gali įvairaus amžiaus asmenys, tačiau dažniausiai serga vaikai ir asmenys su nusilpusia imunine sistema

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inkubacinis periodas skiriasi priklausomai nuo ligą sukeliančio koksaki viruso tipo, pvz., koksaki viruso A9 sukeltos ligos – 2-12 dienų, A21 ir B5 – 3-5 dienos.

Koksaki virusai gali sukelti peršalimo simptomus, bėrimą, rankų-kojų-burnos ligą, herpetinę anginą. Vaikams nuo 1 iki 7 m. dažnai išsivysto herpetinė angina.

Ligai būdingas karščiavimas, gerklės skausmas ryjant, didelis išsiskiriančių seilių kiekis, pūslelės tonzilių srityje, galimas vėmimas, pilvo, galvos, raumenų skausmai, nenoras valgyti, nuovargis.

Karščiavimas tęsiasi 1-4 d., savijauta pradeda gerėti praėjus 4-5 dienoms, visiškai pasveikstama per savaitę. Retais atvejais liga gali komplikuotis aseptiniu meningitu, parotitu. Koksaki virusas A10 yras siejamas su faringito išsivystymu.

REKLAMA

Koksaki virusas A24 sukelia ūmų hemoraginį konjunktyvitą. B grupės koksaki virusai siejami su miokarditų, perikarditų ir endokarditų išsivystymu.

Yra nustatytų pavienių vangaus paralyžiaus atvejų, susijusių su koksaki virusine infekcija (dažniausiai B2-6 tipu). Ligos eiga yra lengvesnė nei poliomielito ir paralyžius dažniausiai nėra ilgalaikis.

Koksaki virusai gali sukelti encefalitą, turėti įtakos artritų, artralgijų, Gullain-Barre sindromo, pankreatito, diabeto išsivystymui ir kt.

Specifinio antivirusinio gydymo nėra. Išsivysčius komplikacijoms taikomas individualus gydymas. Vakcinos nuo koksaki virusinės infekcijos nėra.

Viruso plitimui riboti ir užsikrėtimo rizikai sumažinti patariama kuo dažniau ir kruopščiau plauti rankas, ypatingai prieš valgį, prieš maisto ruošą bei pasinaudojus tualetu, vengti artimo sąlyčio su sergančiais asmenimis, neleisti sergančiam vaikui bendrauti su sveikais vaikais, dažnai valyti ir dezinfekuoti galimai užterštus namų aplinkos paviršius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų