REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
37
Pirmoji grybavimo auka (tv3.lt fotomontažas)

Nors grybavimo sezonas dar tik prasidėjo, deja, vienam Rokiškio gyventojui jis baigėsi tragiškai. Vyras, apsinuodijęs grybais, šį rytą ligoninėje mirė. 

37

Nors grybavimo sezonas dar tik prasidėjo, deja, vienam Rokiškio gyventojui jis baigėsi tragiškai. Vyras, apsinuodijęs grybais, šį rytą ligoninėje mirė. 

REKLAMA

Kaip pranešė policija, pirmadienio naktį 0.30 val. Respublikinės Panevėžio ligoninės Intensyvios terapijos skyriuje mirė 71 metų vyras.

Rokiškio rajono gyventojas praeitą ketvirtadienį buvo pristatytas į ligoninę dėl apsinuodijimo grybais.

Kaip teigė Panevėžio ligoninės skyriaus medikai, vyras blogai pasijuto dar praėjusios savaitės pradžioje, tačiau į medikus kreipėsi tik po kelių dienų.

Pats ligonis teigė, jog su sutuoktine rinko ir valgė kazlėkus – medikai įtaria, jog vyras galėjo apsinuodyti musmirėmis.

Grybų valgė ir jo žmona, jai medikų pagalbos neprireikė. Anot medikų, sutrikus paciento inkstų ir kepenų veiklai, jam dar buvo atlikta dializė, tačiau dėl apsinuodijimo toksinais jo gyvybės išgelbėti nepavyko.

REKLAMA
REKLAMA

Panevėžio ligoninėje tai pirmas mirties atvejis apsinuodijus grybais per kelerius metus.

Mikologas perspėja lietuvius 

Grybavimo sezonas, deja, kone kasmet nusineša iki dešimties gyvybių visoje Lietuvoje. Būtent todėl mikologai bei medikai perspėja, kad rinkti galima tik gerai pažįstamus grybus ir gaminti juos reikia pagal taisykles, antraip apsinuodjimas gali baigtis net mirtimi. 

REKLAMA

Mikologas Jonas Kasparavičius sakė, kad šiuo metu miškuose gausu voveraičių, kitame daugiau raudonviršių, kazlėkų, meškučių ar net baravykų. Atsižvelgiant į rudeninius orus, kada kelias naktis buvo tik apie 6-7 laipsnius šilumos, ypač pietryčių Lietuvoje, gali būti išdygę ir žaliuokės.

Viena svarbiausių taisyklių grybaujant: jei nepažįsti grybo – geriau neimk, nesiūlyk kitiems ir jokiu būdu nebandyk jo paruošti valgymui.

Pasak mikologo, dažnai žmonės yra įsitikinę, kad nuodingi grybai turėtų būti itin neišvaizdūs, smirdėti ir mėlynuoti, tačiau tokie įsitikinimai grybautojus gali net pražudyti.

REKLAMA
REKLAMA

„Išskyrus keletą nelabai išvaizdžių nuodingų grybų, kiti nuodingi grybai dažniausiai neturi nemalonaus kvapo ir niekuomet nemėlynuoja ir jokių neigiamų asociacijų jų nepažįstantiems grybautojams dažniausiai nesukelia. Dėl to grybautojai dažnai prisirenka net musmirių ir visas gėrybių rinkimas gali baigtis tragedija“, – sako vyras.

Mikologas akcentuoja, kad jei abejojate dėl grybo ir neatpažįstate jo rūšies, geriau į pintinę nedėti. Kitu atveju, jei, visgi, smalsumas neapleidžia ir norisi išsiaiškinti grybo rūšį, patartina grybą ne pjauti, o išrauti, atidžiai apžiūrėti iš visų pusių, perpjauti ir nustatyti spalvą, užuosti kvapą, net lyžtelėti, tam kad išsiaiškinti skonį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Apie nežinomą grybą reikia surinkti kuo daugiau informacijos ir vėliau tuo domėtis, ieškoti žinių internete, knygose, koks grybas tai galėtų būti. Tokiu būdu galėsite lengviau pažinti miško gėrybes. Be to, renkant informaciją apie nežinomą grybą, reikėtų vertinti ne mažo, o suaugusio ir visiškai išaugusio grybo savybes, kadangi jos paprastai gali skirtis“, – pataria Jonas Kasparavičius

Pavojus apsinuodyti gresia ne tik prisirinkus nuodingų grybų, tačiau ir netinkamai paruošus vertingus grybus. Pavyzdžiui, taip lietuvių mėgstama ir populiari grybienė, kurios, anot mikologo, žmonės prisiverda tiek, kad pakaktų visai savaitei.

„Įprasta, kad daržovių, mėsos ar kitą sriubą galime vis pasišildyti ir valgyti kelias dienas, tačiau verdant grybienę šis sprendimas netinka. Jau po antro ar trečio karto šildant grybų sriubą žmogus gali apsinuodyti, kadangi sriuboje ilgainiui ima gamintis nuodingos medžiagos. Todėl grybienę patarčiau valgyti tik tą pačią dieną, kada ji pagaminta“, – perspėja pašnekovas.

Kitas dažnas atvejis, kuomet po ilgo grybavimo grįžus namo nebelieka jėgų sutvarkyti gėrybių ir šis darbas nukeliamas kitai dienai. Specialistas pabrėžia, kad taip daryti griežtai nepatartina. Patikimiausia grybus tvarkyti iš karto arba neturint kitos išeities, juos sudėti į šaldiklį, tačiau išėmus iš jo nieko nelaukiant imtis darbo, nes grybai greitai gali pradėti irti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų