Po 19 metų pertraukos Eurolygos finalo ketverte žaidžiančiam Kauno „Žalgiriui“ Belgrade nepavyko patekti į rungtynes dėl trofėjaus. Lietuviai 67:76 (13:19, 20:20, 17:15, 17:22) nusileido pusfinalyje galingai žaidusiai Stambulo „Fenerbahče“, kuri gina titulą.

„Žalgiris“ rungtynes pradėjo susikaustęs ir leido varžovams atitrūkti – 7:1. Nors kauniečiams pavyko priartėti (11:14), jie kėlinį pralaimėjo 13:19.

Lietuvos čempionams pirmojoje rungtynių dalyje sunkiai sekėsi stabdyti nuo atsarginių žaidėjų suolo pakilusį Luigi Datome. Daugiausia jo pastangomis „Fenerbahče“ įgijo dviženklį pranašumą (32:20).

Pirmąją rungtynių dalį dėjimu baigė Aaronas White’as (33:39).

Trečiajame ketvirtyje Stambulo komanda spurtavo 7:0 ir pasiekė naują persvaros rekordą (50:37). Žalgiriečiai atsakė atkarpa 11:0 (48:50).

Ketvirtajame kėlinyje „Žalgirį“ pražudė klaidos ir sudėtingi Bobby Dixono metimai.

Statistika

„Žalgiris“ pataikė du tritaškius iš 10-ies (20 procentų), „Fenerbahče“ – septynis iš 18-os (39 proc.).

Kauniečiai metė 27 baudas, turkai – 11.

Žalgiriečiai kovą dėl atšokusių kamuolių laimėjo 37:22.

Lietuvos komanda suklydo 20 kartų, Turkijos – perpus mažiau.

„Žalgiris“: Kevinas Pangosas 16 (5/8 baudų, 7 išprovokuotos pražangos, 5 atkovoti kamuoliai, 5 klaidos), Brandonas Daviesas 12 (5/10 dvitaškių, 11 atk. kam., 7 išpr. praž.), Aaronas White’as 10 (6 atk. kam.).

„Fenerbahče“: Bobby Dixonas 19 (5/5 dvit.), Luigi Datome 16 (5/7 dvit.), Kostas Sloukas 14.

Pirmasis kėlinys

Rungtynių transliaciją prie mikrofono pradėjo ne Rytis Vyšniauskas ir Vaidas Čeponis, o pastarasis bei Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Šalies vadovė krepšininkams linkėjo sėkmės, o sirgaliams – gerų emocijų.

„Žalgiris“ startavo tokiu penketu: K. Pangosas, Axelis Toupane’as, Edgaras Ulanovas, Paulius Jankūnas ir Brandonas Daviesas.

Pirmuosius mačo taškus pelnė „Fenerbahče“ – B. Wanamakeris (2:0). Kitoje atakoje baudos metimą pridėjo J. Vesely (3:0).

„Žalgirio“ taškų sąskaitą taiklia bauda atidarė A. Toupane’as (1:3).

Kauniečiai nesusitvarkė su jauduliu. Eurolygos čempionai pirmavo 7:1.

Abi ekipos darė nemažai klaidų. Rezultatas kurį laiką nesikeitė. 7:1, įpusėjus pirmajam kėliniui.

Po reklaminės minutės pertraukėlės „Žalgiris“ pelnė pirmuosius taškus iš žaidimo. Dvitaškį pataikė K. Pangosas (3:7). Seriją pratęsė E. Ulanovo baudos (5:7).

Bobby Dixonas įmetė pirmąjį rungtynių tritaškį (10:5).

Žalgiriečiai pasiekė dviženklę įmestų taškų ribą (11:14).

Penkis taškus paeiliui pelnė Luigi Datome. Pačioje kėlinio pradžioje Š. Jasikevičius paprašė minutės pertraukėlės (11:17).

Žalgiriečiams ketvirtis baigėsi apmaudžiai. Prasiveržimu du taškus pelnė B. Dixonas. Vėliau kauniečiai suklydo, bet dvitaškį prametęs B. Wanamakeris tuo nepasinaudojo. 13:19.

Antrasis kėlinys

Ketvirtis startavo dar viena „Žalgirio“ klaida, po kurios du taškus pelnė į greitą ataką nuskuodęs L. Datome (21:13).

Įsižaidęs italas pataikė dar vieną tritaškį (24:15).

„Žalgirį“ pabandė išjudinti du taškus su pražanga pelnęs Vasilije Micičius (18:24). Vėliau dvitaškį pataikė patyręs Beno Udrihas (20:24).

Dviem taškais su pražanga atsakė ir Ahmetas Duverioglu. Tiesa, turkas nepataikė baudos metimo (26:20).

Po K. Slouko dvitaškio Š. Jasikevičius paprašė minutės pertraukėlės (20:28).

L. Datome puikus ir prie savojo krepšinio. Italas galingai blokavo Antano Kavaliausko metimą, o kitoje aikštės pusėje triuškinamai iš viršaus įkrovė J. Vesely. Kitoje atakoje čekas įdėjo per B. Daviesą (32:20).

Žalgiriečiams pavyko sumažinti skirtumą iki vienženklio – 24:32.

Po klaidų virtinės Šaras dar kartą griebėsi minutės pertraukėlės – 24:35.

Po sėkmingos „Žalgirio“ atkarpos pauzės prireikė ir Ž. Obradovičiui (31:37).

Kėlinys baigėsi Aarono White’o dėjimu (33:39).

Trečiasis kėlinys

Antrąją rungtynių dalį dvitaškiu pradėjo K. Pangosas (35:39). Į tai keturiais taškais atsakė „Fenerbahče“. Kamuolį į krepšį po kartą pasiuntė Nicolo Melli ir K. Sloukas (43:35).

Po V. Micičiaus dvitaškio skirtumas aptirpo (37:43), bet „Fenerbahče“ netrukus surengė atkarpą 7:0 (50:37). Turkai įgijo rekordinę persvarą.

„Žalgiris“ pataikė pirmąjį tritaškį. Jo autorius – E. Ulanovas (40:50). Vėliau po dvitaškį įmetė A. Toupane’as ir A. Kavaliauskas (44:50). Kauniečiai laimėjo atkarpą 7:0.

A. Kavaliauskas pridėjo ir baudos metimą, iš toli taiklus buvo K. Pangosas (48:50). Žalgiriečia pratęsė spurtą – 11:0.

„Fenerbahče“ trijų minučių tylą nutraukė B. Dixono dvitaškis (52:48).

B. Dixonas pratęsė šou kėlinio pabaigoje – 54:50.

Ketvirtasis kėlinys

Ketvirtį dvitaškiu iš po krepšio pradėjo B. Daviesas (54:52).

B. Dixonas toliau siautėjo – 62:52. Šaro minutės pertraukėlė.

Po pauzės iš viršaus įkrovė B. Daviesas (54:62).

B. Dixonas pelnė dar du taškus, į kuriuos atsakė P. Jankūnas (56:66).

K. Pangosas bandė tempti komandą į priekį. Kanadietis pelnė 15-ąjį tašką (58:66).

Žalgiriečiams pavyko priartėti – 60:66.

J. Vesely nubaustas penktąja pražanga (61:68).

Komandos dažnai metė baudų metimus. Galiausiai viską vainikavo dar du B. Dixono taškai (71:63).

„Žalgiris“ suklydo 19-ąjį kartą.

B. Daviesas pelnė du taškus su pražanga (66:71).

Po K. Slouko dvitaškio minutės pertraukėlės paprašė Š. Jasikevičius (66:73).

E. Ulanovas nespėjo per penkias sekundes išmesti kamuolio iš užribio. K. Slokas pataikė iš toli (76:66).

Prieš rungtynes

„Žalgiris“ šiame sezone su „Fenerbahče“ žaidė du kartus. Svečiuose kauniečiai nugalėjo 90:89, o namuose patyrė nesėkmę 78:85.

Žalgiriečius treniruojančio Šarūno Jasikevičiaus nuomone, abu mačai buvo įtempti, pergales galėjo iškovoti tiek viena, tiek kita komanda.

„Pamatėme detalių, kur galime juos atakuoti, nubausti. Manau, mums į naudą buvo jų varžovė ketvirtfinalyje. Vitorijos „Baskonia“ ginasi panašiai, kaip ir mes. Tuo metu „Fenerbahče“ – geresnė komanda už Pirėjo „Olympiakos“, kurią nugalėjome. Tačiau abiejų ekipų akcentai – panašūs: disciplina, fizinis krepšinis, ilgos rankos, atletiškumas. „Fenerbahče“, kaip ir „Olympiakos“, išsiskiria vienas kūrėjas – Kostas Sloukas. Nuo jo labai priklausomas Janas Vesely. Tačiau negalime užmigti ir gindamiesi prieš metikus. Lengva nebus, bet to ir neturi būti. Čia – finalo ketvertas“, – analizavo Šaras.

Šiame pusfinalyje susitiks dvi taikliausios Eurolygos sezono tritaškininkės. „Žalgiris“, atakuodamas 42,4 procento, pirmauja, „Fenerbahče“ – antra (42,2 proc.).

„Varžovai turi lygią sudėtį ir daugiau patirties. Jie tikrai žinos, kaip žaisti tokias rungtynes. Tačiau „Fenerbahče“ turi ir silpnų vietų. Jeigu sugebėsime tuo pasinaudoti, išmušti juos iš tų situacijų, kurias jie įpratę žaisti, manau, viskas turėtų būti gerai“, – mano „Žalgirio“ kapitonas Paulius Jankūnas.

„Fenerbahče“ snaiperis Jamesas Nunnally – antras Eurolygoje pagal tritaškių taiklumą (56,1 proc.).

„Žalgirio“ lyderis Kevinas Pangosas užima trečiąją vietą geriausių Eurolygos rezultatyvių perdavimų meistrų sąraše (6). K. Sloukas rikiuojasi penktas (5,48).

„Žalgiris“ žaidžia puikų sezoną, tai – pergalių išalkę vyrukai, – žalgiriečius gyrė „Fenerbahče“ gynėjas Bradas Wanamakeris. – Jie atrodo labai disciplinuoti, treniruojami gero stratego. Ši komanda laikosi savo žaidimo plano ir tai daro labai gerai.“

Finalo ketverte susitinka keturi buvę bendražygiai. Š. Jasikevičius ir Madrido „Real“ strategas Pablo Laso yra buvę Željko Obradovičiaus auklėtiniais. Maskvos CSKA treneris Dimitrios Itoudis dirbęs dabartinio „Fenerbahče“ trenerio asistentu.

„Esu laimingas, kad galime šiek tiek laiko praleisti kartu. Pasibuvimą pradėjome vakar. Nelengva, kai kiti jaunesni už mane. Šaras galėtų tęsti ir šiandien“, – finalo ketverto išvakarėse rimtu veidu dėstė Ž. Obradovičius, sukėlęs didelę juoko bangą.