REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau nuo gegužės pirmos kiekvienas lietuvis kiekvienuose savo namuose privalo turėti įsirengęs dūmų detektorių. Tačiau ar daug žmonių brangina savo gyvybę ir pakluso tokiam įstatymo reikalavimui, patikrinti TV3 žurnalistai vyko kartu su ugniagesiais gelbėtojais.

Jau nuo gegužės pirmos kiekvienas lietuvis kiekvienuose savo namuose privalo turėti įsirengęs dūmų detektorių. Tačiau ar daug žmonių brangina savo gyvybę ir pakluso tokiam įstatymo reikalavimui, patikrinti TV3 žurnalistai vyko kartu su ugniagesiais gelbėtojais.

REKLAMA

Išvados labai liūdnos. Detektorius radome tik viename būste iš šešių patikrintų. Gyventojų pasiteisinimai – įvairiausi, tuo metu gaisrų Lietuvoje per keturis mėnesius kilo penki tūkstančiai.

Vilkaviškio ugniagesiai gelbėtojai beldžiasi į Karalių kaimo gyventojų duris ir prašo įsileisti pažiūrėti, ar krosnis nepavojinga gyvybei, ar kur nekyšo atviri elektros laidai ir negresia gaisras.

Klausimą apie dūmų detektorių ugniagesiai pastaruoju metu gyventojams užduoda labai dažnai. Nuo gegužės visiems – ir daugiabučių, ir privačių namų – gyventojams privalu turėti įrenginį, pranešantį apie gaisrą. Tačiau realybė liūdna. Ypač kaimuose žmonės moja ranka į savo saugumą.

REKLAMA
REKLAMA

Dūmų detektoriaus neturi ir moters kaimynė. Ugniagesiai sako, kad gaisro tikimybė šiuose namuose – labai didelė. Pareigūnai rodo atvirus elektros laidus. Iki nelaimės – vienas žingsnis. Ar žmonės laiku pastebėtų gaisro pradžią, lieka tik spėlioti.

REKLAMA

Aldona teisinasi, kodėl vis dar neįsigijo dūmų detektoriaus ir rizikuoja savo turtu, o galbūt ir gyvybe: esą vaikai vis žada nupirkti, bet vis pamiršta.

Nors reikalavimas namuose prisitaisyti dūmų detektorius galioja daugiau kaip porą savaičių, rezultatai stulbina. Vos kelis eurus kainuojančio aparato, kuris gali išgelbėti gyvybę, lietuviai neskuba pirkti. Žmonės prigalvoja visokiausių priežasčių. Tikisi, kad gaisras jų namus aplenks.

Tiesa, Asta nuo šiol detektorių turės. Kaip daugiavaikė ir neturtingai gyvenanti mama, apsaugą ji gavo iš Vilkaviškio savivaldybės. Valdininkai detektorių nusipirko kelias dešimtis. Dalins daugiavaikėms šeimoms, kad bent vaikai gaisre nežūtų.

REKLAMA
REKLAMA

Porą valandų po Karalių kaimą pavaikščioję Vilkaviškio ugniagesiai turi liūdną statistiką. Patikrinti šeši būstai, o dūmų detektorių aptikta tik vienuose namuose.

Reikalavimas įsirengti dūmų detektorius įvestas, tačiau ką daryti su nepaklusniais ar gyvybės nesaugančiais lietuviais – nežinia. Štai kai kurie ugniagesių į namus visai neįsileidžia. Tad neįmanoma net patikrinti – yra dūmų detektorius ar ne. Per jėgą eiti į privačią teritoriją ugniagesiams gelbėtojams neleidžia įstatymas. Pareigūnams su kažin ko bijančiais asmenimis tenka kalbėti per langus...

Dūmų detektorių kaina svyruoja nuo kelių iki keliasdešimties eurų. Pareigūnai tikina: patikimi ir tie, ir tie. Tik perspėja nesisiųsti patiems iš Kinijos. Jie bus pigesni, tačiau nesertifikuoti ir gali greit sugesti. Esą parduotuvėse parduodamų pigiausių dūmų detektorių baterijas reikia keisti tik kartą per metus. Specialistai aparato nepataria įsirengti virtuvėje. Tuomet net blynų negalėsite kepti, detektorius reaguoja į visokius dūmus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visi dūmų detektoriai nenutyla tol, kol patalpoje yra dūmų. Ugniagesiai pataria nusipirktą aparatą iš pradžių išbandyti be dūmų. Per keturis šių metų mėnesius Lietuvoje kilo daugiau nei 5000 gaisrų. Visu tūkstančiu daugiau nei pernai. Sudegė 50 žmonių. Du iš jų – vaikai.

Plačiau apie tai TV3 reportaže

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų