REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) antradienį rinksis spręsti, ar uždrausti Rusijai dalyvauti 2018-ųjų žiemos olimpiadoje Pietų Korėjoje dėl kaltinimų, kad ši šalis daug metų turėjo valstybės remiamą dopingo sistemą.

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) antradienį rinksis spręsti, ar uždrausti Rusijai dalyvauti 2018-ųjų žiemos olimpiadoje Pietų Korėjoje dėl kaltinimų, kad ši šalis daug metų turėjo valstybės remiamą dopingo sistemą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šis svarbus TOK viršūnių susitikimas vyks Lozanoje likus vos 66 dienoms iki Pjongčango olimpiados pradžios. Pastaruoju metu stiprią žiemos sporto rungčių komandą turinčią valstybę iš TOK beveik kasdien pasiekia prastos žinios.

REKLAMA

Lapkričio 26-ąją Tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF) paliko galioti savo draudimą Rusijos atletams dalyvauti tarptautinėse lengvosios atletikos varžybose, nes šalis dar ne visiškai pripažino tyrimo dėl vyriausybės remtos didžiulio masto dopingo vartojimo schemos išvadas.

Dėl šio draudimo rusų lengvaatlečiai negalėjo dalyvauti 2016-ųjų Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse bei šių metų Londono pasaulio lengvosios atletikos čempionate.

REKLAMA
REKLAMA

IAAF neturėjo didelio pasirinkimo, nes lapkričio 16-ąją Pasaulinė antidopingo agentūra (WADA) paliko galioti Rusijos suspendavimą ir nesugrąžino įgaliojimų šalies antidopingo agentūrai RUSADA.

Šis WADA sprendimas gali reikšti, kad Rusijai bus uždrausta dalyvauti vasario mėnesį Pjongčange įvyksiančioje žiemos olimpiadoje.

Tikimybė, kad Rusija dalyvaus kitąmet vyksiančioje olimpiadoje, dar labiau sumažėjo po to, kai praėjusią savaitę daugybė Rusijai Sočio olimpiadoje atstovavusių sportininkų atgaline data buvo diskvalifikuoti dėl dopingo ir neteko savo olimpinių medalių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš 33 Sočyje rusų sportininkų laimėtų medalių TOK jau atėmė 11. Dėl to Sočio olimpiados medalių reitingo lydere buvusi Rusija savo poziciją užleido Norvegijai, o pati nukrito į ketvirtą vietą.

Rusija atsisako pripažinti turinti valstybės remiamą dopingo sistemą, 2016-aisiais aprašytą skandalingoje kanadiečių teisininko Richardo McLareno (Ričardo Maklareno) ataskaitoje.

Pasirodžius šiam dokumentui, kuriame išdėstyti įtarimai dėl valstybės lygiu nuo 2011 iki 2015 metų vykdytos dopingo schemos, pasiekusios kulminaciją per 2014-ųjų žiemos olimpiadą Sočyje, WADA paskelbė, kad Rusija nesilaiko taisyklių, ir ją suspendavo.

REKLAMA

„Blogio ašis“

Vienas iš sportininkų, praėjusį mėnesį netekusių olimpinio čempiono statuso, buvo Rusijos vėliavą Sočio žaidynėse nešęs bobslėjaus pilotas Aleksandras Zubkovas. Iš jo buvo atimti aukso medaliai, laimėti keturviečių ir dviviečių rogių rungtyse.

Perspektyvos nedalyvauti Pjongčango olimpiadoje Maskvai kelia pasipiktinimą.

Rusijai metami įtarimai dėl dopingo sistemos yra bandymas priskirti Maskvą „blogio ašiai“, praėjusią savaitę pareiškė šalies vicepremjeras Vitalijus Mutko.

V. Mutko, kuris nuo 2008 iki 2016 metų buvo Rusijos sporto ministras ir pirmininkauja Rusijos rengiamo 2018-ųjų Pasaulio futbolo čempionato organizaciniam komitetui, apie „blogio ašį“ kalbėjo spaudos konferencijoje prieš planetos pirmenybių, vyksiančių nuo birželio 14-osios iki liepos 15-osios, burtų traukimo ceremoniją.

REKLAMA

„Tai yra bandymas sukurti blogio ašies įvaizdį. Ir visa tai – dėl to, kad esame didžiojo sporto supervalstybė“, – sakė V. Mutko, kuriam dėl dopingo skandalo nebuvo leista atvykti į 2016 metų vasaros olimpines žaidynes Rio de Žaneire.

Spaudos konferencijoje V. Mutko sakė, kad Rusija „žaidžia pagal taisykles“. Jis išreiškė viltį, kad TOK nariai, rinkdamiesi į antradienio susitikimą, vadovausis Rusijos nekaltumo prezumpcija.

Vyriausybė gins savo sportininkus „iki paskutinės kulkos“, patikino V. Mutko.

„Vadovaujamės sveika nuovoka, TOK Chartija, prielaida, kad dar niekas nepanaikino nekaltumo prezumpcijos“, – Rusijos žiniasklaida citavo V. Mutko žodžius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spalį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas apkaltino Jungtines Valstijas netiesiogiai spaudžiant TOK, kad šis neleistų jo šaliai dayvauti Pietų Korėjoje vyksiančioje olimpiadoje.

Jis perspėjo, kad jei TOK paliks Rusiją už borto, tai sukels „rimtos žalos olimpiniam judėjimui“.

„Yra du variantai, – sakė V. Putinas. – Arba priversti Rusiją varžytis po neutralia vėliava, arba apskritai neleisti jos į olimpiadą.“

„Abu (variantai) yra šalies pažeminimas“, – tvirtino prezidentas.

Jei Rusijai nebus leista dalyvauti olimpiadoje, tai smarkiai paveiks sportininkų konkurenciją Pjongčange; ypač tokiose rungtyse kaip dailusis čiuožimas, slidinėjimo krosas, greitasis čiuožimas ir bobslėjus.

REKLAMA

Nors situacija ir atrodo niūriai, WADA atsisakymas sugrąžinti įgaliojimus RUSADA nebūtinai yra lemiamas sprendimas, atimsiantis iš rusų sportininkų galimybę varžytis Pjongčange.

2016-aisiais TOK ignoravo Pasaulinės antidopingo agentūros raginimus neįsileisti į 2016-ųjų olimpiadą visos rusų komandos, ir paliko šį sprendimą atskiroms sporto institucijoms.

Be to, per visą savo gyvavimo istoriją TOK neleido dalyvauti olimpinėse žaidynėse tik vienai šaliai – Pietų Afrikos Respublikai; dėl apartheido jai buvo draudžiama varžytis olimpiadose 1964-1988 metais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų