REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmą kartą aprašytas dar I amžiuje, diabetas kasmet pasiglemžia vis daugiau gyvybių. 1980-aisiais šia liga sirgo tik 4,7 procentai planetos gyventojų, dabar šis rodiklis yra padvigubėjęs. Prognozuojama, kad per artimiausią dešimtmetį ši liga taps viena iš dažniausių mirties priežasčių.

Pirmą kartą aprašytas dar I amžiuje, diabetas kasmet pasiglemžia vis daugiau gyvybių. 1980-aisiais šia liga sirgo tik 4,7 procentai planetos gyventojų, dabar šis rodiklis yra padvigubėjęs. Prognozuojama, kad per artimiausią dešimtmetį ši liga taps viena iš dažniausių mirties priežasčių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Auga ne tik sergamumas, bet ir mirtingumas

Keturi kartai – tiek padidėjo sergamumas diabetu per pastaruosius 40 metų. Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, dar 1980-aisias šia liga sirgo 108 mln. žmonių visame pasaulyje, tačiau 2014-ųjų statistika byloja apie pablogėjusią situaciją – užregistruota daugiau nei 422 mln. diabetu sergančių žmonių. Europos regione sergančiųjų skaičius siekė 64 mln., tuo tarpu Šiaurės ir Pietų Amerikoje – 62 mln.

REKLAMA

PSO atlikto tyrimo metu paaiškėjo, kad 2012 metais diabetas sukėlė 1,5 mln. mirčių. Didesnis nei optimalus gliukozės kiekis sukėlė dar 2,2 mln. mirčių dėl padidėjusios širdies ir kraujagyslių bei kitų ligų rizikos. 2012-aisiais iš viso užfiksuota per 3,7 mln. mirčių, susijusių su padidinta gliukozės koncentracija kraujyje. Net 43 procentai ligos pasiglemžtų žmonių nebuvo sulaukę 70-ies metų amžiaus.

PSO prognozuoja, kad 2030-aisiais diabetas taps septinta pagal dažnumą mirties priežastimi pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA

Kas yra diabetas?

Cukrinis diabetas – tai lėtinė endokrininė medžiagų apykaitos liga, kurią sukelia insulino sintezės, sekrecijos ir periferinio veikimo sutrikimas žmogaus organizme. Ši liga išskiriama į I ir II tipus.

I tipo cukrinis diabetas dar yra vadinamas nuo insulino priklausomu diabetu. Dažniausiai juo serga vaikai ir paaugliai. Šiuo atveju kasos ląstelės nepagamina reikiamo kiekio insulino, todėl kasdien reikia jo injekcijų, taip pat kruopščiai sekti kraujo gliukozės kiekį, priešingu atveju ligonis gali mirti. Iš visų diabetu sergančių žmonių 5 – 10 proc. yra I tipo ligoniai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I tipo cukrinio diabeto pradžia paprastai yra staigi ir netikėta. Jai būdingi šie simptomai:

• padažnėjęs šlapinimasis; • varginantis troškulys; • burnos džiūvimas; • kojų tirpimas; • nuolatinis nuovargis; • alkis; • staigus svorio kritimas; • blogėjantis regėjimas; • pasikartojančios infekcijos.

II tipo cukrinis diabetas nėra priklausomas nuo insulino. Tai yra dažnesnė šios ligos forma, ja paprastai serga suaugę ar vyresnio amžiaus žmonės, kurie neretai turi viršsvorio ar nutukimo problemų. II tipo cukrinis diabetas iš pradžių koreguojamas subalansuota dieta, kūno masės mažinimu, fiziniu aktyvumu. Jei ligos kontrolei šių priemonių nepakanka, skiriamas gydymas tabletėmis, kurios skatina kasos ląsteles gaminti insuliną. Tačiau ligai progresuojant, II tipo diabetu sergantiesiems būtina insulino terapija. Iš visų diabetu sergančių žmonių 90 – 95 proc. yra II tipo ligoniai.

REKLAMA

II tipo cukrinis diabetas paprastai ne iš karto juntamas, todėl jį sunkiau diagnozuoti. Požymiai yra tokie pat, kaip ir I tipo, tik ne tokie ryškūs, todėl dažnai jis diagnozuojamas per vėlai. Lietuvos diabeto asociacijos (LDA) duomenimis, apie 50 proc. žmonių, kuriems nustatoma diabeto diagnozė, jau kenčia nuo komplikacijų.

Pati geriausia prevencija - savęs priežiūra

Diabetas yra pagrindinė aklumo, inkstų nepakankamumo, miokardo infarkto, insulto ar apatinių galūnių amputacijos priežastis. Antro tipo diabeto galima išvengti arba jį atitolinti sveikai maitinantis, reguliariai mankštinantis, išlaikant normalų kūno svorį ir vengiant tabako vartojimo.

REKLAMA

Visgi norint užkirsti kelią šiai ligai, derėtų ir reguliariai pasitikrinti. Jungtinės Karalystės kompanija „EKF diagnostics“ pasauliui pristatė lengvai naudojamą diabeto diagnostikos technologiją, kuri sumažina ilgalaikes diabetu sergančių ar galimai sergančių žmonių sveikatos priežiūros išlaidas.

Šie diagnostiniai tyrimai gliukozei ir glikolizintam hemoglobinui (HbA1c) pateikia greitus ir patikimus rezultatus, kurie aprūpina tiek gydytoją, tiek pacientą detalia informacija.

Gliukozės ir laktatų matavimui naudojami „Biosen“ serijos analizatoriai yra plačiai paplitę tiek laboratorijose, tiek diabeto klinikose. Šie analizatoriai gali tirti ne tik gliukozės, bet ir laktatų lygmenį tuo pačiu metu. Visi „Biosen“ analizatoriai yra tiekiami su specialia sąsaja, sujungiančia ligoninių ir laboratorijų informacines sistemas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

POC tipo analizatorius „Quo-Lab“, skirtas glikolizintam hemoglobinui (HbA1c) tirti, naudoja iš venos ar piršto paimtus kraujo ėminius, o laboratoriškai tikslius rezultatus pateikia vos per 4 minutes.

Naudojant šią technologiją, gydytojas gali užkirsti kelią diabetui arba pasiūlyti geriausią jo gydymo būdą. Jos teirautis galite artimiausioje gydymo įstaigoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų