REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Beveik kasdien Marse siaučiantys smarkūs vėjai formuoja jo paviršių, stumdydami slenkančias kopas ir mesdami iššūkį tyrinėtojams, antradienį pranešė mokslininkai.

REKLAMA
REKLAMA

Tam tikras vėjo poveikis šios Raudonosios planetos reljefui ir klimatui žinomas jau seniai. Jo sukeliamas dulkių audras astronomai gali stebėti iš Žemės.

REKLAMA

Tačiau duomenys apie jo stiprumą, dažnumą ir kilmę iki šiol buvo riboti. Daugelis specialistų tikėjosi, kad stiprūs smėlį nešantys vėjo gūsiai šioje tokį ploną atmosferos sluoksnį turinčioje planetoje bus gana reti.

„Mes pastebėjome, kad Marso smėlio kopos šiuo metu migruoja ir jų migracijos greitis priklauso nuo sezono, o tai prieštarauja paplitusiai nuomonei apie nekintantį Marso kraštovaizdį ir labai retus smėlį išjudinti galinčius vėjus“, – sakė vienas tyrimo dalyvių Kalifornijos Technologijų instituto Astronomijos skyriaus mokslininkas Francois Ayoubas (Fransua Ajubas).

REKLAMA
REKLAMA

F.Ayoubas drauge su bendra amerikiečių ir britų mokslininkų grupe išmatavo smėlio bangelių judėjimą daugiau nei dešimtyje palydovinių nuotraukų, kuriose užfiksuotas 40 kv. kilometrų plotas Nili Pateros kopose per vienerius Marso metus.

„Pagal šiuos matavimus mes paskaičiavome smėlio srautus ir jų sezoninę kaitą“, – sakė F.Ayoubas. Po to buvo apskaičiuotas vėjo greitis ir stiprumas, kurių reikia smėliui pajudinti, o tada dažnumas.

„Vėjai Marse gali būti stiprūs ir pasiekti net uraganinį greitį (viršyti 120 km/h)“, – sakė F.Ayoubas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų tyrimo rajone smėlį nešantis vėjas būna beveik kasdien“ ir beveik ištisus metus, pridūrė jis.

Perpratę Marso vėjų ypatybes, mokslininkai galės prognozuoti reljefo erozijos procesus, įvertinti Marso klimatą, kuriam didelės įtakos turi atmosferoje pakimbančios dulkės.

Gauti duomenys bus naudingi būsimoms iš Žemės atsiųstų marsaeigių misijoms.

„Tiksli vėjo ir pakelto smėlio prognozė yra svarbi, siekiant, kad marsaeigis išvengtų užpustymo, kuris grėstų tam nepasirengus“, – paaiškino F.Ayoubas.

„Marsaeigiui „Curiosity“ (NASA), kuris turėtų kirsti veikiančių kopų ruožą Geilo krateryje, matyt, turėtų kliūti (pustomo) smėlio smūgių. Mokslo požiūriu, šie atradimai padėtų išskirti tas Marso vietoves, kurios vertos didesnio dėmesio iš orbita skriejančių aparatų, stebinčių vėjo, smėlio, erozijos procesus“, – nurodo F.Ayoubas.

REKLAMA

Pasak jo, minėtieji atradimai tiesiogiai nesiejami su tokiais orbitiniais aparatais kaip bepilotis žvalgas „Mars Orbiter Mission“ („Mangalyaan“), kuris praėjusią savaitę pasiekė Marso orbitą Indijos paleistas prieš 10 mėnesių.

Straipsnis apie Marso vėjus paskelbtas žurnale „Nature Communications“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų