REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai paauglio niekas nesiklauso

Penkiolikmetis sūnus manęs negirdi. Visiškai pasikeitė jo elgesys ir mokymosi rezultatai. Nebežinau, ką daryti. Gal man kas nors gali patarti, kaip susikalbėti su paaugliu? Živilė, 40 m.

Penkiolikmetis sūnus manęs negirdi. Visiškai pasikeitė jo elgesys ir mokymosi rezultatai. Nebežinau, ką daryti. Gal man kas nors gali patarti, kaip susikalbėti su paaugliu? Živilė, 40 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Su psichologu dr. Mariumi Daugelavičiumi kalbamės apie tai, kaip reikėtų kalbėtis su paaugliu ir kokių klaidų tėvai turėtų vengti, kol neprieita grėsminga riba. - Paauglystė sunkus metas ne tik vaikams, bet ir jų tėvams. Pastarieji dažnai ima spausti, pykti dėl netinkamo elgesio. Toks būdas yra tinkamas siekiant sutarimo su vaiku?

REKLAMA

- Tam, kad būtų galima su paaugliu susitarti, reikėtų geriau suvokti, kas vyksta. Suaugusieji labai dažnai puola taisyti situaciją, aiškinti tai, kaip reikia elgtis, neišsiaiškinę realios situacijos. Kai vaikas vėlai grįžta, ima vartoti alkoholį ar tiesiog neklausyti, tėvai labai dažnai ima vaiką kontroliuoti, įvedinėti tam tikras bausmes. Tačiau reikia suprasti, kad yra tokio elgesio priežastys. - Tačiau paaugliai labai dažnai nėra linkę kalbėtis su tėvais... - Tuomet klausimas – o kodėl nekalba? Dažniausiai todėl, kad iš tiesų su paaugliu niekas nekalba. Visos kalbos prasideda ir baigiasi „smegenų plovimu“. Tėvai užima dominuojančią poziciją: „Aš esu protingesnis. Geriau žinau, ką ir kaip reikia daryti“. O paauglio niekas nesiklauso. Tuomet vaikas mato situacijos beprasmiškumą. O kam jam ką nors sakyti? Dėl to jis užsisklendžia savyje. Tėvai nežino, kas vyksta, o kai nežino – priskaldo malkų. - Toks tėvų elgesys gali paskatinti depresiją? - Žinoma. Tokia situacija, kai niekas nesupranta veda prie nusivylimo, uždarumo. Dažnai viena depresijos priežasčių būna per didelis tėvų spaudimas. - Suaugusiųjų ir paauglių depresijos požymiai skiriasi? - Požymiai tokie patys. Tik nereikia maišyti blogos nuotaikos su depresija. Jei žmogus neturi jėgų, energijos, niekas nebeteikia malonumo ir džiaugsmo, o ši būsena tęsiasi ilgiau nei dvi savaites, galima įtarti depresiją. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į specialistą. - Pasikvietus į pagalbą specialistą darbas vyksta su pačiu paaugliu ar dalyvauja visa šeima? - Paauglystės laikotarpiu – tai yra darbas su šeima. Tokio amžiaus vaikas dar yra labai priklauso nuo šeimos. Jis nėra savarankiškas ir jo elgesiui didžiulę įtaką turi tėvai. Tad ir pagalbos reikia kompleksinės.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų