Lietuvos irkluotojai dar ilgai atsimins 2014 metų Europos čempionatą Serbijos sostinėje Belgrade. Net trys mūsų šalies įgulos pasipuošė čempionato medaliais, o dar dvi valtys buvo visai šalia A finalų, tačiau pateko į dešimtukus.

Iškovoti visų spalvų medaliai

Aukso medalį dviviečių porinių valčių klasėje iškovojo praėjusių metų Europos vicečempionai Saulius Ritter ir Rolandas Maščinksas. Vyrai artimiausius varžovus aplenkė puse sekundės, susigrąžino 2011 m. iškovotą čempionų titulą ir tuo pačiu pagerino Europos čempionatų rekordą (6:08,82).

„Nenorėjome būti žemiau nei pernai, tad nebuvo kitos išeities – reikėjo laimėti. Tokiuose turnyruose prieš startus negalvoji apie vietas, tiesiog atiduodi visas jėgas, darai viską, ką išmokai per treniruotes. Žinoma, labai smagu dėl mūsų pergalės, tačiau labai džiaugiamės ir visos komandos pasiekimais“, - po finalo sakė R. Maščinskas.

Antrąją vietą iškovojo ilgai priekyje buvusi Azerbaidžano įgula Aleksandaras Aleksandrovas ir Borisas Yototvas (6:09,36), trečiąją – Vokietijos irkluotojai Hansas Gruhne ir Stephanas Kruegeris (6:10,09).

Donatai Vištartaitei ir Mildai Valčiukaitei nepavyko antrus metus iš eilės iškovoti aukso medalių, tačiau pasaulio čempionės laimėjo sidabrą. Lietuvės finale ilgą laiką bandė vytis nutolusią Lenkijos įgulą, tačiau jėgų pritrūko, o galiausiai valtis teskyrė 0,44 sek. Lietuvių laikas – 6 min. 52,50 sek.

„Ko pritrūko? Galbūt taip turėjo būti, ne visada gali kažką padaryti. Galbūt reikėjo truputį geresnio nusiteikimo gal kiek sėkmės. Visada atrodo, kad galima padaryti geriau, tačiau aš sidabro medaliu tikrai džiaugiuosi. Žinoma, laimėti yra smagiau, tačiau mūsų dar laukia aukso medaliai ateityje, reikia tik nesustoti treniruotis“, - nosies nenukabino D. Vištartaitė.

Aukso medalį iškovojo Lenkijos pora Magdalena Fularczyk ir Natalia Madaj (6:52,15), o bronzos medaliai atiteko olandėms Nicole Beukers ir Inge Janssen (6:56,60).

Tris kartus Europos čempionatus jau anksčiau (2009, 2011 ir 2012) laimėjęs bei kartą sidabru (2007) pasidabinęs Mindaugas Griškonis užbaigė trofėjų kolekciją Belgrade laimėdamas bronzą.

Aštuntame Europos čempionate dalyvavęs M. Griškonis finale distanciją įveikė per 7 min. 0,33 sek. Čempiono titulą apgynė pasaulio čempionas čekas Ondrejus Synekas (6:54,95), o sidabro medalis antrus metus iš eilės atiteko vokiečiui Marceliui Hackeriui (6:56,12).

„Varžovai buvo labai stiprūs, tad aš jaučiuosi tikrai patenkintas. Startavau tikrai neblogai, gal truputį vėliau pritrūko sėkmės, tačiau džiaugiuosi medaliu. Čekijos sportininkas šiuo metu yra labai galingas, sunku būtų jį pavyti“, - po finišo kalbėjo M. Griškonis.

Kitos dvi įgulos pasiekė dešimtukus

Pirmą kartą tokio aukšto rango varžybose dalyvavusi porinė keturvietė, kurią irklavo Andrius ir Vytautas Lapatiukai, Dominykas Jančionis bei Aurimas Adomavičius įvykdė keltą tikslą – pateko į dešimtuke.

Pusfinalyje lietuviams iki A finalo pritrūko vos 0,43 sekundės, tačiau vaikinai atsigriebė B finale. Čia keturvietė įgula užėmė antrąją vietą ir bendrojoje įskaitoje liko aštuntoje pozicijoje.

Vienvietininkė Lina Šaltytė, kuri šeštadienį pusfinalyje buvo penkta, sekmadienio B finale atplaukė pirmoji ir bendroje įskaitoje užėmė 7-ąją vietą. Tai geriausias irkluotojos pasiekimas Europos čempionatuose.

Medalių įskaitoje – ketvirta vieta

Lietuvos irklavimo rinktinė bendroje čempionato medalių įskaitoje su Italijos komanda pasidalijo 4-5 vietas.

Pirmąją poziciją užėmė Didžioji Britanija su 8 medaliais (2 aukso, 4 sidabro, 2 bronzos), antri buvo du auksinius apdovanojimus pelnę čekai, trečioje vietoje rikiuojasi 10 medalių (1 aukso, 4 sidabro, 5 bronzos) nuskynusi Vokietijos rinktinė.

Lietuvos ir Italijos irkluotojams už nugarų liko po vieną aukso ir sidabro medalį laimėjusios Graikijos ir Rumunijos rinktinės. Prancūzija, Lenkija ir Šveicarija iškovojo po vieną aukso ir bronzos apdovanojimą, o aukso medalių savininkų sąrašą baigia po vieną aukščiausios prabos medalį turinčios Baltarusijos, Danijos, Portugalijos, Serbijos ir Ukrainos komandos.

Įdomu, kad Nyderlandų irkluotojai laimėjo net šešis apdovanojimus, tačiau nė vieno auksinio – po tris sidabro ir bronzos apdovanojimus.

Valstybių, turinčių bent po vieną apdovanojimą, sąrašą užbaigia po vieną sidabro medalį turinti Rusijos ir Azerbaidžano bei po vieną bronzą laimėjusi Airijos ir Norvegijos rinktinės.

Premjero sveikinimas

Premjeras Algirdas Butkevičius pasveikino sėkmingai Europos čempionate pasirodžiusias Lietuvos irkluotojų komandas.

„Sveikinu sportininkus ir dėkoju už puikius pasirodymus, atnešusius net 3 pergales Europos irklavimo pirmenybėse. Nuoširdžiai džiaugiamės sėkme ir didžiuojamės Jumis, garbingai atstovavusiais Lietuvai. Jūsų sutelktos pastangos ir atkaklumas kovoje yra įkvepiantis kelio į pergalę pavyzdys“, – rašoma premjero pranešime

Moterų porinio irklo dviviečių valčių klasė (W2x), A finalas:

1. Magdalena Fularczyk ir Natalia Madaj (Lenkija) 6 min. 52,15 sek.

2. Marcelis Hackeris (Vokietija) 6:56,12

3. Mindaugas Griškonis (Lietuva) 7:00,33

4. Stanislau Ščarbačenia (Baltarusija) 7:01,66

5. Hannesas Obrano (Belgija) 7:02,61

6. Alanas Campbellas (D.Britanija) 7:02,92

Vyrų porinio irklo keturviečių valčių klasė (M4x), B finalas:

1. Petras Buzrla, Jakubas Houska, Martinas Baslas, Dvidas Jirka (Čekija) 5:47,83

2. Vytautas Lapatiukas, Andrius Lapatiukas, Aurimas Adomavičius, Dominykas Jančionis (Lietuva) 5:48,07

3. Jeanas-Baptiste'as Macquet'as, Hugo Boucheronas, Mickaleis Marteu, Albericas Cormerais'as (Prancūzija) 5:49,93

4. Luca Agamennoni, Matteo Stefanini, Gabriele Cagna, Simone Rainieri (Italija) 5:50,44

5. Augustinas Maileferas, Nico Stahlbergas, Damienas Tolardo, Bernabe'as Delarze'as (Šveicarija) 5:52,60

6. Derkas Noordhuisas, Peteris Van Schie, Meindertas Klemas, Haroldas Langenaas (Nyderlandai) 5:59,36

Aukso medalius iškovojo Ukrainos įgula – Artemas Morozovas, Oleksandras Nadtoka, Dmytro Mikhajus, Ivanas Dovgodko.