REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Keletas skirtingų daiktų, kurie susiję su pirmąja žmonių misija į Mėnulį, neseniai vėl pateko į viso pasaulio žiniasklaidos akiratį. Šių metų kovo mėnesį buvo aptikti raketos – nešėjos „Saturnas-5“ du varikliai, kurie į kosmosą pakėlė istorija tapusį laivą „Apolonas-11“ – jie buvo atsargiai iškelti iš jūros kapinių, o visam šiam projektui vadovavo kompanijos „Amazon“ generalinis direktorius Jeffas Bezzosas.

REKLAMA
REKLAMA

Po šio įvykio, tik jau balandžio mėnesį, aukcionuose pasirodė anksčiau nežinomi daiktai, kurie tiesiogiai susiję su misija Apolonas-11 ir pirmųjų žmonių, žengusių ant Mėnulio paviršiaus, komanda – Neilas Armstrongas ir Buzzas Aldrinas.

REKLAMA

Šį kartą pasižymėjo Berklyje esančios Nacionalinės Lourenso laboratorijos specialistė Karen Nelson, kuri archyvuose aptiko apie 20 stiklinių buteliukų su Mėnulio grunto pavyzdžiais, kuriuos surinko minėti N. Armstrongas ir B. Aldrinas. Archyvo darbuotoja šios grunto pavyzdžius rado savotiškose kapinėse, kuriais drąsiai galima vadinti minėtos laboratorijos rūsius – ten buteliukai gulėjo daugiau nei 40 metų, tik šį kartą apaugę žemiškosiomis dulkėmis.

REKLAMA
REKLAMA

Štai taip visą istoriją aprašė kitą laboratorijos ekspertė Julie Chao: „Kai Apolonas-11“ grįžo iš savo istorinės misijos 1969 metais, Mėnulio gruntas ir dulkės, surinkti N. Armstrongo ir B. Oldrino, po kurio laiko pateko į 150 skirtingų šalių laboratorijų. Viena jų buvo ir Berklio Kosminių mokslų laboratorija. Po to, kai eksperimentai ir tyrimai buvo atlikti, o ataskaitos paskelbtos, šie pavyzdžiai turėtų grįžti atgal į NASA. Vietoj to jie pateko į saugyklą…“

Po grįžimo į laboratorijos rūsius istoriniai buteliukai su grunto ir dulkių pavyzdžiais buvo sėkmingai užmiršti, kol neprasidėjo daiktų inventorizacija. Pavyzdžiai buvo saugomi hermetiškame stikliniame inde, tačiau net ir ilgiausiai čia dirbantys žmonės negalėjo paaiškinti, kaip ir kada pavyzdžiai pateko į saugyklą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stikliniai buteliukai buvo saugomi kartu su mokslinio darbo kopija, kurioje aprašomi su atskraidintais pavyzdžiais atlikti tyrimai. Ekspertai jau dabar kalba, kad būtina dar kartą atlikti tyrimus, tik šį kartą jau pasitelkus šiuolaikines technologijas, kurios per tiek metų pažengė ypač toli.

Kai tik Karen Nelson suprato, ką rado, ji iš karto susisiekė su NASA atstovais, o šie mandagiai paprašė pavyzdžius grąžinti jiems, prieš tai leidę atidaryti stiklinį indą ir ištraukti buteliukus su Mėnulio grunto ir dulkių mėginiais.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų