REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei būtų įmanoma nelyg vieno literatūrinio kūrinio herojui dabar užmerkti akis, o prabusti vieną gražų 2023 metų rytą, pamatytumėte visiškai kitokį energetikos pasaulį, teigia JAV dienraštis „The New York Times“.

REKLAMA
REKLAMA

Iki to laiko jau turėtų būti smarkiai paplitę elektromobiliai. Saulės energija jau gali būti pakankamai pigi, kad milijonai šeimų ir įmonių naudotų nuosavus saulės kolektorius. Nors didesnę energijos šaltinių dalį turėtų sudaryti mineralinis kuras, tačiau dauguma sunkvežimių ir daugelis traukinių turėtų deginti gamtines dujas, o ne dyzeliną, kuris smarkiai teršia aplinką. Na o JAV gali tapti stambia dujų eksportuotoja, rašoma straipsnyje.

REKLAMA

Pažvelkite, kokios permainos įvyko per paskutiniuosius 10 metų, ir įsitikinsite, kad nė vienas iš jau paminėtų dalykų nėra nerealus. Antai 2003 m. buvo manoma, kad gamtinių dujų telkiniai JAV teritorijoje senka, verslininkai ėmė investuoti į brangiai kainuojančius suskystintų dujų terminalus, kad būtų galima jas importuoti, o Amerikos naftos pramonė pradėjo smukti.

Tačiau jau šiandien aišku, kad JAV tvirtai žengia energetinės nepriklausomybės keliu, o tuo patikėti vos prieš 10 metų buvo tiesiog neįmanoma, teigia dienraštis. Naftos telkiniai Šiaurės Dakotoje ir Teksase, neseniai pripažinti itin gausiais, didina vidinę naftos gavybą iki dešimtmečiais nematytų lygių. Jungtinės Valstijos staiga tapo benzino ir dyzelino eksportuotojomis ir netgi ieško naujų rinkų gamtinėms dujoms. Naujos gręžimo technologijos per 5 praėjusius metus paskatino tokios gavybos augimą, sukūrė perteklių rinkoje ir kainų kritimą, teigia ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA

Dienraštis cituoja energetikos analitiką Danielą Yerginą, tvirtinantį, kad energetikos srityje galioja tokia žaidimo taisyklė: lauk netikėtumų. Pasak jo, į tyrimus, inovacijas ir technologijas energetikos srityje investuojama tiek lėšų ir pastangų, kad po 10 metų mes pamatysime ir kitas esmines permainas.

Jos vyksta jau dabar: diegiami nauji degalų taupymo standartai iki 2025 metų padvigubins atstumą, kurį gali nuvažiuoti automobilis su 1 litru degalų. Mokslininkai ieško naujų efektyvesnių elektros energijos kaupimo būdų, kad būtų galima padidinti vėjo jėgainių ir saulės elektrinių efektyvumą. Japonija, neturinti daug energetinių išteklių, visai neseniai išrado gamtinių dujų gavybos iš jūros dugne esančio metano hidrato būdą. Šis atradimas gali atlapoti duris į naują milžinišką dujų šaltinį viso pasaulio rinkoms, teigia analitikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Billas Gatesas investuoja į bendrovę „TerraPower“, kuriančią branduolinį reaktorių, kuris, skirtingai nuo įprastinių, naudojančių sodrintą uraną ir reikalaujančių naujų kuro kasečių, gali veikti naudodamas savo paties branduolines atliekas. Taip sumažinamas radioaktyviųjų medžiagų plitimo pavojus ir prailginimas atominėje pramonėje naudojamo urano eksploatacijos laikas.

Perspektyva, kad JAV nebepriklausys nuo Artimųjų Rytų naftos, kelia provokuojančius klausimus ir politikos srityje, teigia dienraštis. Kuo reikėtų pateisinti Ormūzų sąsiaurio apsaugą nuo Irano raketų ar teroro aktų? Kam išvis reikėtų ginti Persijos įlankos regioną? Ar JAV nesustiprės izoliacionizmo idėjos? Aišku tik viena: greitos ir svarbios permainos energetikoje per artimiausią dešimtmetį gali labai pakeisti pasaulį įvairiose jo gyvenimo srityse, mano ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų