REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Gazprom“ reikalavimai Lietuvai mainais už pigesnes dujas: ilgalaikė sutartis ir vėlesnė „Lietuvos dujų“ pertvarka

A.Butkevičius neigia, kad "Gazprom" siūlo pigesnių dujų (papildyta 15:40)

Premjeras Algirdas Butkevičius pareiškė, jog Lietuva nėra gavusi jokių pasiūlymų iš vienintelio dujų tiekėjo Rusijos dujų koncerno "Gazprom dėl mažesnių dujų kainų. Pasak A.Butkevičiaus, į derybas tarp Lietuvos ir "Gazprom" bus siūloma įtraukti ir Europos Komisijos atstovus.

REKLAMA
REKLAMA

"Mes pasiūlysime, kad jie gali dalyvauti šioje grupėje, kuri ves derybas su Rusijos puse", - penktadienį žurnalistams Vyriausybėje sakė A.Butkevičius.

REKLAMA

Jo manymu, "Gazprom" tam neturėtų prieštarauti: "Aš manau, kad jie neturėtų prieštarauti. Kuo daugiau bus atstovų, tuo, aš manau, bus lengviau spręsti ir kitus klausimus".

Anot A.Butkevičiaus, Lietuvoje bus sudaryta ekspertų grupė, kuriai vadovaus energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius.

Komentuodamas BNS turimą "Gazprom" siūlomą Vyriausybės ir koncerno memorandumo projektą, kuris numato, kad Rusija jau šiemet penktadaliu atpigintų dujas Lietuvai su sąlyga, kad šalis išpildys kai kurias koncerno keliamas sąlygas, premjeras sakė, kad tokių pasiūlymų Vyriausybė negavo.

REKLAMA
REKLAMA

"Jokių nuolaidų iš "Gazprom" nesame sulaukę. Kol kas jokių pasiūlymų iš "Gazprom" irgi neturime. Šiandien dar kartą paklausiau ekspertų, tie, kurie buvo susirinkę, arba ministerijų atstovų - paklausiau, iš kur gauta informacija, ar jūs ją turite apie tai, kad "Gazprom" siūlo sumažinti mums dujų kainą 20 procentų. Buvo atsakymas labai paprastas - kad tai yra melas ir netiesa", - sakė A.Butkevičius.

Paklaustas, ar nuolaidas su tam tikromis sąlygomis gali siūlyti kitos - su "Gazprom" susijusios įmonės, premjeras dar kartą pažymėjo, kad jokių pasiūlymų nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Kol kas mes esame susitarę, kad šalys turi kalbėtis, tartis. Niekas nežino, koks bus rezultatas. Gal iš viso nebus pasiektas rezultatas dėl kainų nuolaidos", - sakė premjeras.

Jis dar kartą pakartojo, jog susitikime su Rusijos premjeru Dmitrijumi Medvededu praėjusią savaitę jis išgirdo, kad "Gazprom" susitaikė su Lietuvos įgyvendinamu Europos Sąjungos (ES) trečiuoju energetikos paketu ir jokių reikalavimų nekels.

Vyriausybėje vyko pasitarimas dėl pasiūlymo

(papildyta 15:00) Vyriausybėje penktadienį prasidėjo pasitarimas dėl derybų su Rusijos dujų koncernu „Gazprom“, kuris, neoficialiomis žiniomis, siūlo sumažinti dujų kainą Lietuvai mainais už ilgalaikį kontraktą ir kitas sąlygas.

REKLAMA

Ministerijų atstovų pasitarimas dėl ekspertų grupės sudarymo deryboms su „Gazprom“ prasidėjo 14 valandą. Po susitikimo numatomi premjero Algirdo Butkevičiaus komentarai žiniasklaidai.

Apie pasitarimą Vyriausybė paskelbė prieš pat jo pradžią.

Pasitarime premjero kabinete dalyvauja energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus patarėjas Rimas Varkulevičius, finansų viceministras Aloyzas Vitkauskas, „Lietuvos energijos“ generalinis direktorius Dalius Misiūnas, premjero patarėja ekonomikos klausimais Irina Urbonavičiūtė, Seimo Energetikos komisijos vadovas Kęstutis Daukšys, Ekonomikos komiteto vadovas „tvarkietis“ Remigijus Žemaitaitis ir kiti asmenys.

REKLAMA

Be to, jame dalyvauja advokatų kontoros „Lawin“ asocijuota partnerė Inga Martinkutė, atstovaujanti Lietuvai arbitražiniuose ginčuose su „Gazprom“, taip pat URM Ekonominio saugumo politikos departamento direktorė Gitana Grigaitytė.

Prieš šį susitikimą Vyriausybėje įvyko pasitarimas energetikos klausimais ministerijų lygiu. Jame dalyvavo Užsienio reikalų ir Finansų ministerijų atstovai.

„Gazprom“ reikalavimai Lietuvai mainais už pigesnes dujas

 Vienintelis dujų tiekėjas Lietuvai – Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ – sutiktų jau šiemet penktadaliu atpiginti Lietuvai tiekiamas gamtines dujas, tačiau Lietuva turi išpildyti kai kurias koncerno keliamas sąlygas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

BNS turimas „Gazprom“ siūlomas Vyriausybės ir Rusijos koncerno memorandumo projektas numato, kad Lietuva iki 2020 metų pratęstų ilgalaikę dujų tiekimo sutartį bei įsipareigotų užtikrinti patikimą dujų tranzitą į Karaliaučių.

Nepavykus deryboms, bendrovės „Lietuvos dujos“ nuosavybės atskyrimas būtų atidėtas vieneriems metams – iki 2015-ųjų spalio 31 dienos.

Kol vyks derybos, Lietuva ir „Gazprom“ taip pat įšaldytų Lietuvos ir tarptautiniuose teismuose vykstančius tarpusavio teisinius ginčus bei procesus, nukreiptus prieš „Lietuvos dujų“ vadovus. Ginčai būtų įšaldyti ne ilgiau kaip iki 2014-ųjų spalio, arba kol Lietuva ir „Gazprom“ sutars iš viso juos nutraukti.

REKLAMA

Anot dokumento, patenkinus šias sąlygas, „Gazprom“ jau nuo balandžio 1-osios sutiktų dujų kainą sumažinti 20 procentų.

Dokumente numatyta, kad dujų tranzito į Karaliaučių kaina nebus diskriminacinė, palyginti su analogiškų paslaugų kainomis kitose Europos šalyse, Lietuva taip pat turės garantuoti, kad „Gazprom“ nebus diskriminuojamas kitų dujų tiekėjų atžvilgiu.

Premjeras Algirdas Butkevičius balandžio pradžioje teigė, kad iki 2014 metų pabaigos pastačiusi suskytintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalą, Lietuva neketina pasirašyti naujos ilgalaikės dujų tiekimo sutarties su „Gazprom“, kuris dabar yra vieninteliu dujų tiekėjas šaliai.

REKLAMA

Šiuo metu „Lietuvos dujų“ ir „Gazprom“ sutartis dėl dujų tiekimo galioja iki 2015 metų pabaigos.

Europos Komisija šiuo metu atlieka tyrimą dėl „Gazprom“ veiklos Vidurio ir Rytų Europoje – įtariama, kad koncernas, susiedamas dujų kainas su naftos kainomis, galėjo nustatyti neteisingas kainas klientams. Kainų komisijos duomenimis, vidutinė į Lietuvą importuotų gamtinių dujų kaina sausį siekė 1250 litų už tūkstantį kubinių metrų – manoma, kad Latvijai ir Estijai dujos parduodamos 10–15 proc. pigiau.

Lietuva mano, kad „Gazprom“ šaliai, kuri pirmoji iš Baltijos valstybių įgyvendina trečiąjį Europos Sąjungos (ES) energetikos paketą ir iki 2014 metų pabaigos ketina visiškai atskirti Rusijos koncerno iš dalies valdomų „Lietuvos dujų“ veiklas, taiko diskriminacinę dujų kainą, kuri yra didžiausia ES.

Pastaraisiais metais Rusija griežtai kritikavo Lietuvos dujų sektoriaus reformą. Įgyvendindama vadinamąjį trečiąjį energetikos paketą, Lietuva iki 2014 metų pabaigos ketina visiškai atskirti „Lietuvos dujų“ veiklas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų