REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vyriausybei siūloma keisti pensijų skaičiavimo būdą pagal vadinamąją pensijos taškų sistemą. Ši sistema, pasak siūlymą pateikusių specialistų, leis pensijų dydį labiau susieti su mokėtomis įmokomis.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį ministrų kabineto nariams pristatytos rekomendacijos, keisti pensijų skaičiavimo būdą, buvo pateiktos remiantis moksliniu tyrimu „Pensijų skaičiavimo būdo analizė ir valstybinių pensijų reformos koncepcija“.

REKLAMA

„Mes galvojame, kad dabartinė pensijų skaičiavimo formulė per tą praktiškai dvidešimtmetį nuo priimto įstatymo yra smarkiai apaugusi visokiais nelabai aiškiais dalykais ir mes norėtume, kad žmonėms būtų aiškiau, kaip ta pensija yra skaičiuojama“, – po Vyriausybės pasitarimo sakė vienas tyrimo autorių, socialinių mokslų daktaras Teodoras Medaiskis.

Tyrėjų grupė rekomenduoja pensijoms skaičiuoti taikyti „taškų“ sistemą. Pagal ją žmogus mokėjęs socialinio draudimo įmokas nuo vidutinio darbo užmokesčio tuo metu per metus įgyja vieną „apskaitos tašką“. Per visą gyvenimą surinktų tokių taškų skaičius išėjus į pensiją būtų dauginamas iš tuo metu esančios apskaitos taško vertės. Kaip ji būtų nustatyta ir indeksuojama būtų sprendžiama vėliau.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak T. Medaiskio ši sistema, kiekvieną dieną ar kiekvienais būtų galima pasitikrinti, kiek žmogus yra įgijęs pensijos taškų pagal tai žinoti, į kokio dydžio pensiją jis turės teisę ateityje.

„Dabar pensijos dydis yra skaičiuojamas iš kelių dėmenų, o tų dėmenų kompozicija žmonėms yra nelabai aiški, – sakė T. Medaiskis. – Tiesiog norima su šita sistema praskaidrinti ir labiau susieti pensijos dydį su mokėtomis įmokomis.“

Tyrimas buvo atliktas atsižvelgiant į Seimo 2011 m. priimtą nutarimą „Dėl Valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos pertvarkos gairių patvirtinimo“, kuris įpareigojo įvertinti galimybes socialinio draudimo senatvės pensiją apskaičiuoti pagal virtualių sąskaitų sistemą arba pagal apskaitos vienetų („taškų“) sistemą.

Greta Jankaitytė

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų