Savaitgalį Vilniuje vyko du Lietuvos šachmatų čempionatai, kuriuose puikiai pasirodė ne tik šalies didmeistriai, tačiau su jais sėkmingai varžėsi ir perspektyvūs jaunieji žaidėjai. „Žaibo“ šachmatų čempionate jaunieji Lietuvos šachmatininkai pasižymėjo itin greitu bei tiksliu žaidimu ir iškovojo dvi pirmąsias prizines vietas. Greitųjų šachmatų čempionate lyderių pozicijas išlaikė Lietuvos šachmatų veteranai. Abu čempionatai buvo skirti paminėti Lietuvos šachmatų patriarcho Vlado Mikėno 20-ioms mirties metinėms, teigiama pranešime spaudai.

Šiais metais abu čempionatai sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus – „Žaibo“ bei greitųjų šachmatų turnyruose rungėsi atitinkamai 140 ir 135 įvairaus amžiaus grupių šachmatininkai, kurių žaidimas pateikė staigmenų.

„Turnyruose varžėsi tiek jauniausi šachmatų mėgėjai, tiek šio žaidimo veteranai. Nors sulaukėme stipraus profesionalų sąstato – juose žaidė 3 didmeistriai bei 7 tarptautiniai meistrai – jaunieji šachmatininkai nepabūgo mesti jiems iššūkį „Žaibo“ čempionate“, – teigia Lietuvos šachmatų federacijos direktorius Arvydas Baltrūnas.

„Žaibiški“ jaunųjų šachmatininkų ėjimai

Itin greitos reakcijos bei susitelkimo žaidime reikalaujantys „Žaibo“ turnyrai sėkmingiausi buvo jauniesiems Lietuvos šachmatininkams. I vietą užėmė ir čempionato nugalėtoju tapo vienas perspektyviausių žaidėjų, Europos jaunių čempionato prizininkas – šešiolikmetis Tomas Laurušas, II vieta atiteko M. Romerio universiteto studentui Vaidui Šetkauskui, III vietoje liko didmeistris Vidmantas Mališauskas.

Po „Žaibo“ čempionato moterų grupėje lydere išliko tarptautinė didmeistrė, daugkartinė Lietuvos čempionė Deimantė Daulytė. Nuo jos nedaug atsiliko tarptautinė meistrė Salomėja Zaksaitė bei Dominyka Batkovskytė. Boris Rositsan, Gintautas Barščiauskas ir Jurijus Jeriominas tapo prizininkais Senjorų grupėje.

Gausiau nei įprasta susirinkę jauniai apdovanoti trijose amžiaus kategorijose. Jaunesnių nei 10 metų žaidėjų grupės prizininkai – Aras Jonas Lazaravičius, Paulius Meškėnas bei Lukas Vaičekauskas. Mergaičių įskaitoje nugalėtojomis tapo Marija Šibajeva, Gabija Šimkūnaitė ir Emilija Misiuk.

Jaunučių grupėje iki 14 metų geriausiai pasirodė Titas Stremavičius taip pat broliai Mantas ir Modestas Jurčiai. Mergaičių grupėje nugalėjo Skaistė Šaumanaitė, Agnė Semonavičiūtė bei Berta Rėja Butvilaitė.

Tarp žaidėjų iki 18 metų nugalėtojais tapo T. Laurušas, Rokas Klabis bei Gytis Vaičekauskas. Merginų iki 18 metų įskaitoje pirmąsias vietas užėmė Živilė Urbonavičiūtė, Giedrė Vanagaitė ir Gintė Gaižauskaitė.

„Žaibo" turnyruose didžiausias dalyvaujančiųjų pranašumas – greita reakcija. Žaidimo laiko kontrolė, kuomet partijos metu ėjimui yra skiriamos 3 minutės ir 2 sekundės, yra priimtinesnė jaunimui, nes jis sugeba meistriškai dėlioti mechaniškus figūrų derinius. Čempionatas leido įsitikinti, jog šalies jauniai turi daugiau praktikos „žaibuojant“ bei žaidžiant pagal tokią kontrolę. Šalies didmeistriams toks žaidimo stilius yra neįprastesnis. Kiekvienas figūros palietimas, atliktas ne laiku, yra baudžiamas pralaimėjimu, taigi čia laimi tie, kurie atlieka greičiausius ir tiksliausius ėjimus“, – su „Žaibo“ turnyro specifika supažindina A. Baltrūnas.

Profesionalų triumfas greitųjų šachmatų čempionate

Po „Žaibo“ turnyro vykusiame greitųjų šachmatų čempionate dominavo patirtis bei profesionalumas. Du didmeistriai, daugkartiniai Lietuvos čempionai, Vidmantas Mališauskas bei Aloyzas Kveinys, laimėjo 8 šachmatų partijas iš 9 ir tik tarpusavio dvikovoje sužaidė lygiosiomis. Ryškus atotrūkis jų varžovams beveik nepaliko vilčių išplėšti pergalę. Susumavus žaidimo rezultatus bei papildomus rodiklius V. Mališauskas ir A. Kveinys turnyrinėje lentelėje pasidalijo atitinkamai I ir II vietas. Trečias greitųjų šachmatų turnyre liko tarptautinis meistras Vaidas Sakalauskas.

Lietuvos greitųjų šachmatų čempione moterų grupėje tapo S. Zaksaitė. Antra moterų įskaitoje liko Viktorija Beinoraitė. III vietą užėmė Jovita Žiogaitė. „Greitųjų šachmatų čempionate viską į vietas sudėliojo meistriškumas. 15 minučių pakanka tam, kad žaidėjas pademonstruotų savo gebėjimus bei žinias. Šiuose turnyruose itin svarbi teorija bei žaidėjo profesionalumas. Tai puiki galimybė įtikinti jaunimą, jog šachmatuose reikalingos ne tik miklios rankos, tačiau ir kasdienis darbas, teorijos studijoms skiriant bent po keletą valandų. Žaidžiant 15 minučių nebūna atsitiktinumų, kai tuo tarpu „Žaibe“ galima netyčia paliesti figūrą ar padaryti netinkamą ėjimą“, – pastebi Lietuvos šachmatų federacijos direktorius.

Vlado Mikėno 20-ioms mirties metinėms atminti skirtų čempionatų prizininkai buvo apdovanoti medaliais ir diplomais bei kelione į Europos žaibo ir greitųjų šachmatų čempionatus Varšuvoje. Jie įvyks šių metų gruodžio 14-16 d.

„Žaibo“ šachmatų Lietuvos čempionatas vykdomas šveicariška sistema, kuomet žaidžiama 11 ratų pagal FIDE žaibo šachmatų taisykles su atskira vyrų ir moterų rezultatų įskaita bei jaunių iki 10, 14 ir 18 metų įskaitomis. Laiko kontrolė – po 3 minutes partijai, pridedant po 2 sekundes po kiekvieno padaryto ėjimo, pradedant nuo pirmojo ėjimo.

Greitųjų šachmatų Lietuvos čempionatas vykdomas taip pat šveicariška sistema. Žaidžiami 9 ratai pagal FIDE greitųjų šachmatų taisykles su atskira vyrų ir moterų rezultatų įskaita. Laiko kontrolė – po 15 minučių partijai, pridedant po 10 sekundžių po kiekvieno padaryto ėjimo, pradedant nuo pirmojo ėjimo.