REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos policijos atstovai nutarė įtraukti visuomenę į diskusiją „Ar pareigūnai turi tirti smulkius nusikaltimus, kuriuos atskleisti beveik neįmanoma, o tyrimas kainuoja daugiau nei pats pavogtas daiktas?“

REKLAMA
REKLAMA

„Uogienių vagystės iš sandėliukų, po žiemos laukuose paliktos smulkios technikos nugvelbimas.

Daugelyje užsienio šalių tai prilyginama draudimo įvykiui, o pas mus užkuriamas ikiteisminio tyrimo mechanizmas, kuris kainuoja mažiausiai 1700 litų ir kurio metu žmonės po kelis kartus turi vykti į apklausas bei atlikti kitas įstatyme numatytas procedūras. Ar tai nėra valstybės lėšų švaistymas?“, - rašoma Policijos departamento „Facebook“ profilyje.

REKLAMA

Pateikiame originaliausius ir praktiškiausius „Facebook“ vartotojų komentarus:

Mantas: „Tikra tiesa. Matai kartais, kad nieko negalima padaryti, o popierius vis tiek dėlioji...“

Orinta: „Uogienės, grybai ir visokie panašūs dalykai neturėtų būti tiriami jeigu nėra įtariamojo arba jį surasti nėra šansų. Bet jei įtariamasis yra, tada turi būti tiriama, nebent kaltininkas su auka susitarė gražiuoju. Tada galima nepradėti tyrimo.“

REKLAMA
REKLAMA

Kristina: „Ir šiaip ne iš tingėjimo ar iš gero gyvenimo policija svarsto tokias galimybes.“

Tomas: „Mano močiutės uogienė yra brangesnė už 1000 litų. Ir aš jos už tiek neparduočiau. Be to, tai yra rankų darbas... O šiaip nukapotų už tokias vagystes žulikams po pirštą ir baigtųsi visokios tokios nesąmonės.“

Kristina: „Pagalvokite, jei įsibrautų į jūsų butą ir pavogtų daiktų, tarkime, už 50 tūkst. litų. O jūs vis mintumėte kelius pas tyrėją ir klaustumėte, kaip ten tyrimas, ar aišku kas? O jis sakytų, nepykite, gerbiamasis, šiuo metu turiu 25 bylas iš sandėliukų (kur žala vos 130 litų), todėl prie jūsų bylos vėliau prieisiu... Labai patiktu?“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mantas: „Yra labai geras posakis: „Kaltas ne tas, kuris kažką pavogė, o kaltas tu pats, nes nemoki savo turto apsaugoti“. Tam yra draudimai ir panašios prevencijos. O dėl ikiteisminio tyrimo, tai manau, kad žala turėtų būti tiriama tik nuo tam tikros vertės. Pavyzdžiui, nuo 1 tūkst. litų sumos.“

Aistė: „Yra tokia patarlė: „Atsargų ir dievulis saugo“. O toliau vadovautis reikia šalių, kuriose tokios problemos jau seniai turi patikrintus ir veikiančius sprendimus.“

Akvilė: „Esmė yra ne pavogtoje uogienėje, o tame, kad vykdomas nusikaltimas ir tam kelias turi būti užkirstas, taip kad tyrimas turi būti daromas. Šiandien uogienė, ryt televizorius...“

REKLAMA

Mindaugas: „Jei Lietuvoje teisinis mechanizmas ir „protingieji“ tą mechanizmą reguliuojantys žmonės veiktų ir dirbtų tinkamai, nereikėtų tokių išlaidų vienam ar kitam teisiniam procesui išspręsti. O dabar dirbkite savo darbą vadovaudamiesi tokiomis taisyklėmis, kokiomis įpratinote visuomenę. Nes tas 1700 litų prieš Lietuvoje švaistomus milijardus yra menkniekis.“

Dalia: „Man tai nepatinka iš esmės skirstymas nusikaltimų į vertus tirti ir nevertus. Jūsų kaip tyrėjų poziciją aš suprantu, kai matai, kad nėra prasmės dirbti, nes vis tiek nerasi. Bet supraskite nukentėjusią pusę, kiekvienam žmogui jo praradimas atrodo didžiausias. Net bobutei stiklainis uogienės gali daug reikšti. Kažkada buvo įsilaužę į mano butą, kol manęs nebuvo, per skubėjimą paėmė tik nešiojamą kompiuterį. Neįsivaizduojate, koks buvo stresas ir iki šiol dėkinga pareigūnams bei tyrėjams už dėmesį ir supratimą, nors vagies ir kompo nerado ir nelabai tikėjau, kad ras. Bet pareigūnų elgesys toje situacijoje labai padėjo. Ir požiūris kaip į žmogų, o ne du šimtai trisdešimt penktą bylą ant jų stalo.“

REKLAMA

Andrius: „Bet jei netirsi, tai suveiks nebaudžiamumo efektas – vagysčių labai padaugės. Uogienių niekas nedraudžia, o jos velniškai brangios. Ir jei užeina į sandėliuką, ką jau ką, o uogienes paima.“

Gintas: „Didžiausias lėšų švaistymas yra ne smulkių vagysčių tyrime (beje iš smulkių vagišių vėliau tampama rimtais vagimis), o tai, kad nepriklausomai nuo nusikaltimo sunkumo tyrimas organizuojamas ir vykdomas pagal tą pačią tvarką. Juk esant smulkiai vagystei užtektų kelių valandų tyrimo, kad apklaustum kaimynus, apžiūrėtum vietą ir jei niekas nieko nematė ir negirdėjo, jokių pėdsakų nerasta, tai tokią bylą iš karto į šoną, tada liks daugiau laiko rimtesniems tyrimams.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šarūnas: „Reikėtų kaip Suomijoje padaryti – žmonės gali visą savo turtą drausti kompleksiškai, geromis sąlygomis, kartais nebūtina turėti net įsigijimą liudijančių dokumentų, o kam nors pradingus arba praradus, tiesiog paskambini į draudimo agentūrą pasakai, kas ir kaip ir jei suma maža, perveda per kelias dienas. Jei vidutinė suma yra apie 1000 eurų, tada atvyksta draudimo agentas „įforminti“. Jei pavogtas automobilis, tuomet jau įtraukiama ir policija. Labai paprasta, labai efektyvu. Žinoma ten žmonių mentalitetas aukštesnis, pas mus visi imtų sukčiauti. Nors sukčiavimo atvejų Suomijoje nedaug dėl itin griežtų laisvės atėmimo bausmių už sukčiavimą su draudimo kompanijomis. Galima būtų bandyti ir pas mus pritaikyti kažką panašaus, nors nesu tikras ar tai funkcionuotų.“

Andrius: „Policija, ką čia sekate pasakas apie 1700 litų ikiteisminį tyrimą? Konkretus atvejis –apdailos detalių vagystė nuo automobilio. Pareiškimas, apklausa, laiškas apie pradėtą ikiteisminį tyrimą, po mėnesio laiškas apie nutrauktą ikiteisminį nenustačius veiką padariusio asmens, 6 lapai ir 15 min., apklausą vertinate 1700 litų??? O kiek tuščių bylų be įrodymų jūsų tyrėjai perduoda teismams, kur trys teismai įtarimus panaikina? Irgi turiu konkrečių pavyzdžių, tai už tokį švaistymą Jums bei prokurorams ikiteisminius tyrimus pradėti reikia ir atsakyti turėtumėte asmeniniu turtu už patirtą žalą.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų