REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai sveikatos ministras Raimundas Šukys į pastebėjimą, kad namuose gimdyti įstatymai nedraudžia, bet ir tokia galimybė lieka už įstatymų ribų, sureagavo kritiškai: „Mano nuomonė neigiama. Kategoriškai neigiama“, – teigė ministras ir pridūrė, kad nėra girdėjęs istorijų pasaulyje, kad valstybė būtų įteisinusi gimdymą namuose. Be to, ministras užsiminė apie atvejus, kai nesėkmingo gimdymo įvykius turėjo tikri teisėsaugos institucijos.

REKLAMA
REKLAMA

Pirma dalis

Gimdymą ne stacionare reglamentuoti kviečianti grupė ministrui pateikė 36 puslapių argumentuojamąjį raštą „Nėščiųjų ir gimdyvių priežiūra ir planuotas gimdymas ne stacionare: situacijos analizė“, kuriame išsamiai dėstoma šio klausimo teisinė problematika Lietuvoje, taip pat pateikiami medicininiai, psichologiniai, finansiniai problemos aspektai, apžvelgiama 14-os užsienio šalių, kuriose gimdymas ne stacionare yra reglamentuotas įstatymais, praktika.

REKLAMA

Medikė: su gimdymu namuose reikia ne kovoti, o reglamentuoti

Į klausimą, kaip medikų bendruomenė vertina tokios nevyriausybinių organizacijų pasiūlymus, Lietuvos akušerių ginekologų draugijos prezidentė doc. Daiva Vaitkienė sakė: „Kalbėti apie visą medikų bendruomenę būtų sudėtinga, galiu išsakyti daugumos akušerių ginekologų nuomonę. Gyventi ir dirbti turime pagal tam tikras taisykles, o taisyklių ir problemų ignoravimas niekuomet nepadeda žmonėms gyventi, o toks reiškinys kaip gimdymas namuose tikrai egzistuoja, tad su juo turime ne kovoti, bet reglamentuoti pagal tam tikra taisykles, kurios būtų dideli saugikliai tiek pačioms moterims, tiek joms padedantiems sveikatos specialistams.“

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovės teigimu, tokia nuomonė anaiptol nėra skatinimas gimdyti ne ligoninėje, bet moterims, kurios turi savų motyvų ir argumentų reikia padėti: „Tokioms moterims trukdyti nereikia, bet kokybiškai informavus apie rizikas ir naudą, būtina sudaryti reglamentuotą tvarką. Svarbu sukurti darbo grupes, kurios nudirbtų šį milžinišką darbą.“

Masiniu reiškiniu gimdymas namuose nevirs

Į klausimą, kaip atsiradus tokiai tvarkai pakeistų medikų darbas, pašnekovė sakė: „Jei tokia pagalba gimdyvei būtų įteisinta, šis procesas tikrai neverstų dirbti šį darbą tų medikų, kurie to daryti nenori, o legalizuotų, įteisintų ir sukurtų taisykles tiems, kurie to nori, bet šiandien jaučiasi kaip nusikaltėliai ir sistemos laužytojai. Nemanau, kad tokių gimdymų apimtys didės ir vargu, ar tie, kurie nedirba ligoninėje, pradės eiti į namus. Yra moterų, kurios nori gimdyti ir esama akušerių, kurios nori padėti tokioms moterims – tai nevirs masiniu reiškiniu ir gydytojų darbo niekaip nepakeis.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kokių rizikų esama pasirinkus gimdyti namuose, pašnekovė sakė: „Rizikų gimdant yra įvairių – tiek gimdant namuose, tiek ligoninėje. Rizika priklauso nuo moters sveikatos. Sveikatos priežiūros specialistas, įvertinęs moters būklę, turi padėti moteriai apsispręsti, ar rizikuoti savo ir vaiko sveikata. Noriu pabrėžti, kad niekas net nekalba apie kompiliuotus nėštumus ir gimdymus namuose. Kalbama apie visiškai sveikas moteris ir nerizikingus nėštumus.“

Medikė akcentavo, kad net tuomet, kai kalbama apie sveikas moteris, ligoninėse pasitaiko įvairiausių nesėkmių – traumų ir pan. „Akušerija – toks dalykas, kad iš visai stabilios padėtis gali komplikuotis labai greitai ir dažniausiai tai įvyksta tuomet, kai būna pati gimdymo pabaiga. Būtent dėl to moterys nori tiksliai žinoti, ką daryti tuomet, jei prasideda komplikacijos. Jos neturėtų jaustis sistemos pažeidėjos, o turėtų būti aiškiai nustatyta, į kokią ligoninę tokiu atveju turėtų būti vežama, kas jas turi pervežti ir pan.“

REKLAMA

Svarbu teisingai įvertinti riziką

Kalbėdama apie atvejus, kai moterys ryžtasi gimdyti namuose, bet prasidėjus komplikacijoms skuba pas medikus, specialistė pabrėžė, kad tokių pacienčių būna labai nedaug.

„Viskas priklauso nuo rizikos įvertinimo. Jei įvertinama tinkamai, gimdymas namuose nėra neigiamas reiškinys. Tyrimais įrodyta, kad gimdant namuos rezultatai tikrai nėra prastesni, bet pasitaiko ir hipoksijų, plyšimų, Tačiau jų nedaugiau nei gimdant ligoninėje, o medicininių intervencijų – mažiau“, – kalbėjo medikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų