REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Politinis gyvenimas Rusijoje tampa įdomus ne tik politikams, valdžios žmonėms, bet ir analitikams bei apžvalgininkams. Atrodo, laikotarpis tarp rinkimų atneš dar nemažai staigmenų, tokių kaip netikėtų kandidatų į prezidentus apsireiškimai. Antai kovo 4 d. įvyksiančiuose rinkimuose norą dalyvauti pareiškė ir skandalingasis oligarchas Michailas Prochorovas.Pirmiausia – trumpos žinios apie šį verslininką. Gimė jis 1965 m. gegužės 3 d. Maskvoje. Protėviai iš tėvo pusės – nuskurdę buožės. M. Prochorovas augo pasiturinčioje inteligentų šeimoje: senelė buvo mikrobiologė, karo metais likusi dirbti sostinėje, tėvas – laboratorijos vedėjas, motina – Polimerų katedros vedėja Maskvos cheminių medžiagų institute. Taigi, aktyviam jaunuoliui, su pagyrimu baigusiam sustiprintos anglų kalbos vidurinę mokyklą, nebuvo sunku įstoti į prestižinį Maskvos finansų institutą ir įgyti tarptautinių ekonominių santykių specialisto profesiją. Jo diplominis darbas „Valiutos kurso prognozavimo problemos rinkos ekonomikos sąlygomis“ taip pat buvo labai perspektyvus. Bet jo metraštininkai tvirtina, kad M. Prochorovas nepriskirtinas prie to auksinio jaunimo, kurį B. Jelcino laikais imta vadinti nomenklatūriniu ir kuris buvo smerkiamas už partiniam elitui priklausiusių tėvų praeitį. Jis net tarnavo sovietinėje kariuomenėje, nors išsisukti nuo tarnybos jam buvo vieni juokai...

REKLAMA
REKLAMA

Buvęs aktyvus komjaunuolis, žinoma, karjeros labui nepabūgo 1988 m. – pačiais viešumo ir M. Gorbačiovo „perestrojkos“ laikais – pateikti pareiškimą stoti į SSKP. Tačiau „perestrojkos“ banga jį nunešė į kitą pusę ir neleido pasiekti karjeros aukštumų pagal tuomet madingą jaunojo specialisto statusą. M. Prochorovui teko pasikliauti savo neeiliniu talentu.

REKLAMA

Karjerą jis pradėjo nuo darbo kooperatyve Krasnojarske kartu su dabartiniu krašto gubernatoriumi Aleksandru Chloponinu. Iš pradžių jie užsiėmė vadinamųjų „virintų“ džinsų siuvimu ir prekyba, ir šis verslas Sibire tuomet buvo labai pelningas. Dar didesnė sėkmė pradedantį finansininką lydėjo susipažinus su kitu oligarchu – „Interros“ kompanijos vadovu Vladimiru Potaninu. Bet prieš tai M. Prochorovas tapo akcinio banko „Tarptautinė finansų kompanija“ vadovu, 1993 m. – „Onexim-bank“ valdybos pirmininku. Duodamas pelningus kreditus V. Potaninui, gerokai prakuto ir pats bankininkas.

REKLAMA
REKLAMA

1998 m. jis jau tampa investicinės kompanijos „Interros“ direktorių tarybos nariu, 2001-ųjų liepos 24 d. paskiriamas metalurgijos kombinato „Norilskij nikel“ generaliniu direktoriumi. Su žiniasklaida vengiantis bendrauti oligarchas tvirtina, kad jam iškilti padėjo „likimas, tėvai ir Dievas“, bet apžvalgininkai priduria, kad ir ryšiai su kitais Rusijos turtuoliais, įtakingais Kremliaus ir Vyriausybės žmonėmis, taip pat jo darbštumas ir nuoseklumas.

O po 10 metų prasidėjo jo politinė karjera, tiesa, ne tokia svaiginanti kaip oligarcho.„Geopolitikoje“ šių metų rugsėjį jau rašėme (http://www.geopolitika.lt/?artc=4906), kad birželio 25 d. M. Prochorovas surengė naujos partijos „Teisingasis reikalas“ („Pravoje delo“) konferenciją, kurioje ketveriems metams buvo patvirtintas jos vadovu. Bet jau rugsėjo 15-ąją jis trenkė durimis, teisingiau, sąmokslininkų buvo pašalintas iš pirmininko posto ir išstojo iš partijos. M. Prochorovas šalininkams pažadėjo nepalikti politikos ir pasiėmė savaitę pamąstyti, kaip toliau dalyvaus politiniame gyvenime. Bet Maskvoje ėmė sklisti gandai, kad šis naujasis V. Putino sistemos kritikas ir partinis konkurentas pabūgo savo bendraamžių likimo, kai jie neįtiko „Vieningosios Rusijos“ lyderiams...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Italų „La Reppublica“ tuomet vaizdžiai rašė, kad „Rusijos nikelio carą, milijardierių „pleibojų“, sumaniusį balotiruotis į Kremlių, išvijo jo paties sukurta ir finansuojama partija, sutrypė vos per keletą valandų“. Trečias pagal turtus žmogus Rusijoje (žurnalo „Forbes“ duomenimis, 2011 m. jo turtas vertinamas 18 mlrd. eurų), investavęs daugiau kaip 20 mln. eurų į taip ir neprasidėjusią rinkimų kampaniją, nukentėjo nuo išsakytos griežtos kritikos V. Putino adresu.

Didžiausia jo klaida – jau tuomet paskelbtas pareiškimas, kad balotiruosis į Rusijos prezidento postą. Vadinasi, stos prieš tuos, kurie ir įtikino jį eiti į didžiąją politiką. Kremliui jis buvo geras tol, kol pirko savo partiją, tylėjo, na, tiesiog buvo idealus opozicionierius. Iš pradžių jis kėlė uždavinį partijai Dūmos rinkimuose įveikti 7 proc. barjerą. Bet vos tik M. Prochorovas pasigyrė savo tolesniais planais, pelėkautai užsitrenkė. Steigiamajame partijos suvažiavime kai kurie bendrapartiečiai turėjo drąsos apkaltinti jį „diktatoriškais užmojais“. Norėjęs susitikti su prezidentu ir premjeru, kad sulauktų jų užtarimo, jis iki šiol nesulaukia atsakymo...

REKLAMA

Tačiau, kaip sakoma, yra vienas „bet“. Save išsikėlęs kandidatas į prezidentus (oficiali procedūra bus atlikta vėliau) yra kaltinamas įsitraukęs į rinkimų kampaniją „diktuojant valdžiai“. Taip mano neužregistruotos į Dūmos rinkimus Liaudies laisvės partijos (PARNAS) vadovai Borisas Nemcovas ir Vladimiras Ryžkovas. Opozicionieriai tvirtina, kad „valdžia dabar karštligiškai bando nuslopinti liaudies pykčio bangą, kilusią dėl parlamento rinkimų falsifikavimo, ir tai jau antras po buvusios M. Prochorovo partijos „Teisingasis reikalas“ bendras projektas kartu su V. Putinu, nes manyti, kad milijardierius iškėlė savo kandidatūrą nesuderinęs su V. Putinu, visai absurdiška.“ Anot B. Nemcovo, M. Prochorovas „yra iškėlęs sau uždavinį – išsaugoti šalyje V. Putino režimą ir jo lyderį. Jis siekia akumuliuoti į save protestuojančius rinkėjus ir padėti V. Putinui būti išrinktam... Manome, kad šis žaidimas yra nepadorus, ir mes jame nedalyvausime.“

REKLAMA

Socialiniame tinklalapyje „Twitter“ paskelbtame savo programiniame pareiškime kandidatas atsiriboja nuo ryšių su Kremliumi, pritaria protesto mitingams prieš rinkimų rezultatų klastojimus, bet kategoriškai pasisako prieš „revoliucijas, kurios, žinome, kaip pasibaigė žmonėms“. Jis siūlo D. Medvedevui anksčiau laiko pasitraukti iš prezidento posto, V. Putinui pagal Konstituciją laikinai jį užimti.

Politologas Stanislavas Belkovskis įtaria, kad M. Prochorovas norėtų pats tapti premjeru prie prezidento V. Putino, kai D. Medvedevą V. Putinas visiškai paliks likimo valiai kur nors Dūmoje kaip neefektyvų ir nepopuliarų politiką. Liberaldemokratas V.Žirinovskis taip pat netiki, kad verslininkui artėjantys rinkimai bus sėkmingi. „Tokių kaip M. Prochorovas mes jau turėjome. Paprastai jie tegaudavo pusę procento. Kaip ir Sergejus Mironovas: „Teisingoji Rusija“ gavo tik apie 1 proc. balsų, o kovą gaus pusantro“, – samprotavo liberaldemokratų lyderis. Jis pridūrė, kad buvusi oligarcho partija „Teisingasis reikalas“ Dūmos rinkimuose teišspaudė 0,6 proc. rinkėjų balsų ir liko paskutinė sąraše.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi, kartu su parlamento rinkimais prasidėjo didysis Rusijos prezidento rinkimų spektaklis, kurį smagu žiūrėti iš šalies. Tačiau daugiau kaip 140 mln. Rusijos žmonių tikisi tokio lyderio, kuris išvestų šalį iš gilios krizės duobės, sukurtų demokratines, nekorupcines institucijas, kaip lygus su lygiu bendrautų tarptautiniuose santykiuose. Didelė dalis rusų nededa daug vilčių į gerai žinomą V. Putiną, bet atsargiai vertina ir politikos naujokus, kad ir kokie jauni, energingi ir turtingi jie būtų. M. Prochorovas, ko gero, tik sudrums Rusijos vandenis, tačiau net ir su savo rinkimų kampanijai skirtais didžiuliais pinigais nepajėgs rimčiau konkuruoti su didžiaisiais politikos vilkais ir valstybininkais.

REKLAMA

Net ir tokioje įtemptoje situacijoje rusų tinklalapių skaitytojai nevengia pajuokauti. Štai diskusijų portale „Gidepark.ru“ vienas dalyvis kompiuteriu taip sudėliojo Rusijos elito vietas: Prochorovas – prezidentas, Kudrinas – premjeras, Javlinskis – Dūmos pirmininkas, Nemcovas – Centrinės rinkimų komisijos vadovas, Putinas išeina į pensiją ir tampa nebent Tarptautinio olimpinio komiteto pirmininku, o Medvedevas – kokio nors badmintono plėtros Rusijoje komiteto vadovu... Politinė krizė Rusijoje įveikta, vidurinė ir valdančioji klasė patenkinta, visi kiti – nuošalyje. Kaip ir anksčiau. „Ar tai fantastika? – klausia šis internautas. – O kas tikėjosi tokio Jelcino pokšto 1999-ųjų gruodžio 31-ąją?“

Taip pat skaitykite:

Kodėl M. Prochorovas nebijo mesti iššūkio V. Putinui? (foto)(video)

V. Putino atsakas žlugo: už dalyvavimą „gastarbaiterių mitinge“ buvo mokama (video)

Ar V. Putinas grįš į Rusijos prezidento postą?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų