REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmojo pusmečio užsienio prekybos duomenys atrodo įspūdingai – eksportas išaugo daugiau nei 40 proc., o bendros eksporto apimtys sudarė 34 mlrd. litų. Tačiau nemažai veiksnių verčia abejoti, kad antroje metų pusėje galėsime džiaugtis tokiais pat augimo tempais, teigia DnB NORD banko analitikas Mindaugas Jurgelis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak analitiko, pagrindinė grėsmė tolesnei sėkmingai šalies eksporto plėtrai – vangi ūkio plėtra Vakarų Europoje ir JAV bei Lietuvos prekybos partnerių geografija.

REKLAMA

„Lietuva daug eksportuoja į lėtai augančias Europos Sąjungos (ES) valstybes. Naujausi duomenys iš Vokietijos rodo lėtėjantį privataus sektoriaus augimo tempą, kone sustojusią pramonės plėtrą – laukiama, kad antroje metų pusėje šalies ekonomika augs gerokai lėčiau nei pirmąjį pusmetį. Jungtinės Karalystės ekonomika antrąjį metų ketvirtį teaugo 0,2 proc., laukiama, kad šalies vyriausybės ūkio augimo prognozė 2011 m. netrukus bus sumažinta jau ketvirtą kartą šiemet nuo dabartinių 1,7 proc. Kitos pagrindinės šalies eksporto partnerės – Latvija ir Estija – priklauso nuo didžiųjų valstybių augimo, tad prasidėjus ES ir JAV ekonomikų stagnacijai prieglobsčio jos nesuteiks“, – teigia M. Jurgelis.

REKLAMA
REKLAMA

DnB NORD analitikui nerimą kelia ir Rytų partneriai. Rusijos ekonomikai grėsminga didelė priklausomybė nuo žaliavų kainų, kurios artimiausioje ateityje, tikėtina, ir toliau mažės. Tai smarkiai ribos eksportuotojų į Rusiją galimybes. O eksportuoti į Baltarusiją pasidarė sunkiau po šios šalies valiutos devalvacijos.

Anot M. Jurgelio, pesimistiškai nuteikia ir investicijų į Lietuvos pramonę stoka, be kurių sudėtinga toliau sėkmingai skverbtis į užsienio rinkas.

Pernai materialinių investicijų apimtys smuko jau antri metai iš eilės ir tesiekė pusę 2008 m. lygio. Per šiuos metus bankų paskolų portfelis taip pat nedidėja. Tiesioginių užsienio investicijų trūkumas apsunkina įėjimą į sparčiai augančias, tačiau geografiškai nutolusias rinkas. Eksportas į Indiją nesudaro nė 1 proc. visų apimčių, į Kiniją išvežama dar mažiau, o Lietuvos prekybos ryšiai su Pietų Amerika itin menki.

Nors šiemet laukiama rekordinės pardavimų užsienyje apimties, antrąjį pusmetį eksporto augimas gerokai lėtės, o ilgalaikės eksporto perspektyvos kelia nemenką susirūpinimą, pastebi analitikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų