REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai naujienų portalas „Balsas.lt“ rašė apie varguolių narkotiku vadinamo „krokodilo“ epidemiją Rusijoje. Pagrindinė šio narkotiko sudedamoji dalis yra kodeinas – labai populiarūs ir lengvai parduodami skausmą malšinantieji vaistai, kurie patys savaime nėra nuodingi. Bet tam, kad pagamintų „krokodilą“, kurio medicininis pavadinimas – dezomorfinas, narkomanai sumaišo vaistus su įvairiais ingredientais, tarp jų – benzinu, dažų skiedikliu, vandenilio chlorido rūgštimi, jodu ir raudonuoju fosforu, kuris gaunamas nugramdžius sierą nuo degtukų dėžučių.

REKLAMA
REKLAMA

Sudedamųjų dalių gauti lengva

Vilniaus priklausomybės ligų centro vadovas dr. Emilis Subata paklaustas, ar jam teko girdėti apie Rusijoje paplitusį „krokodilą“, sakė: „Apie tai teko skaityti spaudoje, mačiau nuotraukas, kuriose užfiksuotos baisios žaizdos ir išopėjimai. Tokie išopėjimai atsiranda dėl to, kad žmonės leidžiasi solpadeiną, kuris, nežinau, kaip Rusijoje, bet Lietuvoje parduodamas su paprastu receptu.“

REKLAMA

Pašnekovo teigimu, dažnai į tokio „kokteilio“ sudėtį įeina ir kodeinas. „Tokie atvejai, kaip minima epidemija Rusijoje, tik patvirtina tą realybę, kad žmonės, kurie turi priklausomybę nuo heroino, jaučia tokį stiprų potraukį susišvirkšti kažką panašaus į opioidus, kad švirkščiasi „kokteilį“, pagamintą iš laisvai įsigytų medikamentų, o pasekmės – baisios“. Pašnekovo teigimu, pigesnių narkotikų žmonės ima ieškoti tada, kai dėl ilgo vartojimo „stažo“ sušlubuoja sveikata, pasikeičia išvaizda, tampa sunku tęsti įprastas veiklas.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios vaistų „kokteilius“ dar galima vadinti heroino surogatais: „Rusijoje yra uždrausta farmakoterapija metadonu, tad žmonės, sergantys priklausomybės ligomis, ieško kitų – net itin pavojingų alternatyvų.“

Gamyba panaši į aguonų nuoviro

Kalbėdamas apie „krokokdilo“ vartojimo pasekmes – vaizdus, kuriuose žmonės parodo pūvančias ar jau pašalintas galūnes, puvimo proceso sudarkytus veidus, E. Subata sakė: „Įsivaizduokite, kiek valstybei teks investuoti į tokių žmonių išlaikymą.“

Į klausimą, ar savo darbo praktikoje E. Subatai teko matyti atvejų, kai ieškant narkotikų pakaitalų, būtų eksperimentuojama su įvairiais vaistais, pašnekovas sakė: „Būtent tokių atvejų ne, tikriausiai didžioji dalis sunkiųjų pacientų patenka į farmakoterapijos programas, bet anksčiau panašiu principu buvo gaminamas aguonų nuoviras, vadinamoji „širka“. Nuoviras ekstrahuojamas tirpikliais, garinamas, o surogatas parduodamas. Dažniausiai juo prekiavo romai. Apie solpadeino preparatų vartojimą girdėti neteko.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovo teigimu, dažnai aguonų narkotikas dar papildomas įvairiomis cheminėmis medžiagomis, tuomet tirpalas būna ne grynas, bet labai pavojingas.

Specialistų teigimu, „krokodilo“ vartotojai išgyvena tik pora metų. Paklaustas apie tai, kas lemia, kad kūnas suyra taip greitai, E. Subata sakė: „Viskas priklauso nuo to, kas švirkščiama – jei vartojamas grynas produktas, pašalinių poveikių yra mažiau, bet niekas niekada negali žinoti, ko iš tiesų narkotikuose primaišyta. Pavyzdžiui, baltų miltelių dozėje gali būti vos pora procentų heroino, o visa kita talkas, smulkintos raminamosios ar dimedrolio tabletės.“ Pašnekovo teigimu, du metai – labai ilgas laiko tarpas, jei žmogus vartoja savo gamybos narkotiką iš vaistų, kartais ir viena dozė gali būti paskutinė ar žmogus gali likti neįgalus.

Balsas.lt įspėja, kad psichotropinės medžiagos yra draudžiamos įstatymo, o jų vartojimas kenkia jūsų sveikatai ir šeimos gerovei.









REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų